Do Portu Lotniczego Bydgoszcz chce dołączyć Toruń

Do Portu Lotniczego Bydgoszcz chce dołączyć Toruń Za dodatkowy człon w nazwie Portu Lotniczego Bydgoszcz, Toruń chce zapłacić 5 mln zł. Inicjatywie zmiany nazwy, a dokładnie dodania drugiego miasta wtórują władze portu. Innego zdania jest główny przeciwnik całego zamieszania, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, według którego taka inicjatywa nie różni się niczym od tego jakby wnioskować o zmianę nazwy...
27/06/2016 19:37   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
lysypiotr76 2016-07-03 19:45   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Czytałem ten link już dawno temu . Sam wkleiłem go pod którymś z artykułów. Napiszę tak . kiedyś czytałem , jak prezes lotniska będąc zaproszonym na sesję Rady Miasta Bydgoszczy sam przyznał , że trwają rozmowy z wojskiem w sprawie partycypowania w kosztach funkcjonowania lotniska. Ale skoro szukają dokapitalizowania spółki tzn. że temat z wojskiem nie dogadali ? Te Wasze bydgosko - toruńskie wojenki nikomu a już na pewno lotnisku się nie przysłużą . Jest wiele przykładów dwu lub nawet trójczłonowych nazw lotnisk . Ale emocje i zacietrzewienie między miastami nie pozwala chłodnym okiem spojrzeć na tą propozycje. I pewnie zostanie po staremu.
gość_d5782 2016-06-29 14:48   
gość_d5782 - Profil gość_d5782
lysypiotr76 - ok, tylko, że póki co to wiele lotnisk jest na minusie ( zobacz link ). BZG około 6mln rocznie. A od 6 lat koło 7 mln rocznie nie płaci nam wojsko. I tutaj trzeba przyznać,że winę ponosi nie tylko ten pseudo prezes PLB, chociaż mógłby nieco żwawiej działać..
gość_d5782 2016-06-29 14:38   
gość_d5782 - Profil gość_d5782
"Wiadomo, że Miasto Toruń chce dokapitalizować spółkę kwotą 5 mln zł. W zamian oczekuje zmiany nazwy portu na “Bydgoszcz-Toruń”. W przypadku przyjęcia uchwały podwyższającej kapitał spółki o 5 mln zł jego wartość dalej nie przekroczy 100 mln zł – wyniesie 99 mln 810 tys. 5 zł. Ma to istotne znaczenie, bo 5 mln zł z 99 mln 810 tys. 5 zł stanowi więcej niż 5%.
Zgodnie ze statutem Portu Lotniczego Bydgoszcz, jeśli akcjonariusz posiada co najmniej 5% akcji przysługuje mu prawo do posiadania przedstawiciela w radzie nadzorczej."
"Przykład użytego argumentu, że domagają się tego przewoźnicy. Rozumiałbym zarząd portu, gdyby przedstawił nam listę przewoźników, którzy po zmianie nazwy uruchomią kolejne połączenia. Kolejna podnoszona kwestia, to brak środków na inwestycje. Otóż przypomnę, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w poprzedniej perspektywie unijnej Port Lotniczy miał zagwarantowane prawie 23,5 mln euro. Wykorzystał połowę, czyli niewykorzystane 11 mln euro to po dzisiejszym kursie ok. 50 mln zł. Warto, aby pan Marszałek zadał sobie pytanie, dlaczego te 50 mln zł do Portu nie trafiło?"
gość_05ee0 2016-06-29 12:14   
gość_05ee0 - Profil gość_05ee0
@ mietek Wszystko może byłoby OK gdyby Toruń był normalnym miastem,ale tak nie jest.Toruń to klasyczny pies ogrodnika,który sam nie mogąc czegoś zjeść,innemu zjeść nie pozwoli.Z lotniskiem może powtórzyć się historia jak z bydgoskim Collegium Medicum.Bydgoskie Collegium Medicum jest materialnie w Bydgoszczy,ale poprzez fuzję z toruńskim UMK przynależność prawna CM do Bydgoszczy jest już wątpliwa.Dlatego toruński UMK już knuje by wygaszać bydgoskie Collegium Medicum,sprzedać wszystkie bydgoskie budynki CM za setki milionów i za tą bydgoską kasę utworzyć Collegium Medicum u siebie w Toruniu. Więc nie wiadomo czy z bydgoskim lotniskiem nie powtórzyłby by tej perfidii.Najpierw jest lotnisko Bydgoszcz-Toruń później Urząd Marszałkowski z Torunia zacząłby wygaszać lotnisko w Bydgoszczy i przenosić do Torunia. Jedynym wyjściem dla Bydgoszczy jest "Bydexit"-referendum nad opuszczeniem kujawsko-pomorskiego i przyłączeniem się do Wielkopolski.
mietek 2016-06-29 11:42   
mietek - Profil mietek
Jak dla mnie inicjatywa jest warta przynajmniej konkretnej dyskusji. Dokapitalizowanie lotniska przez Toruń, kasa za dodanie drugiego członu do nazwy itp. Powinno to wyjść na plus dla lotniska.
gość_05ee0 2016-06-28 20:01   
gość_05ee0 - Profil gość_05ee0
Bydgoszcz we wspólnych interesach z Toruniem zawsze wychodziła jak Zabłocki na mydle.Tak jest z woj.kujawsko-pomorskim.Tak jest z bydgoskim Collegium Medicum.O zachłanności Torunia niech świadczy fakt,że Toruń chciał być w woj.Pomorskim ale pod warunkiem,że będzie jego stolicą,na co Gdańsk się nie zgodził.Gdańsk nie zgodził się również na podział władzy z Toruniem.Wobec tego została Toruniowi tylko Bydgoszcz do ogrywania.Jeśli Toruń chce mieć lotnisko ze swoją nazwą to nich z tą ofertą zwróci się do lotniska Olsztyn-Mazury i przystąpi do woj.warmińsko-mazurskiego,opuszczając kujawsko-pomorskie.Bydgoszcz odetchnie bez tego piernikowego psa ogrodnika.
lysypiotr76 2016-06-28 19:35   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Na razie Rada Nadzorcza portu głosowała .Nie właściciele lotniska . Opinia jest negatywna . zobacz link Ale znając akcjonariat właścicielski lotniska można spodziewać się w lipcu innego rozwiązania sprawy . Oczywiście nie po myśli Bydgoszczy.
lysypiotr76 2016-06-28 19:30   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
gość_e76b0 - Ja wiem że historia portu ma przedwojenne tradycje . Przeczytałem niż napisałem komentarz . Odniosłem się do czasów współczesnych. czyli od reaktywacji lotniska jako cywilnego portu w 1992 r. I od tego czasu lotnisko ma kłopoty . Zawsze pod kreską . I pozostanę przy zdaniu ,że to lokalna ambicja bo myśląc ekonomicznie mając niezbyt daleko Gdańsk i Poznań nikt o zdrowych zmysłach nie inwestowałby w lotnisko . Efekty są jakie są .Nuda , brak w miarę normalnej siatki połączeń . Nie porównywałem do Radomia jako lotniska. W PL są właśnie rozpowszechnione animozje bydgosko - toruńskie i kielecko - radomskie . Tam przykład umowy z targami , to przykład wzniesienia się ponad podziałami . U Was to jest niemożliwe .
gość_7d9ba 2016-06-28 15:39   
gość_7d9ba - Profil gość_7d9ba
gość_d8a84 Z tego co pamiętam sama Bydgoszcz chciała Torunia bo pierwotnie przy reformie administracyjnej w latach '90, Toruńskie było wykrojone i dołączone do nowego Pomorskiego. I były lamenty i szlochy, że jak to tak, taki rogal zostanie, że razem przecież przyjacielsko zrobimy wspaniele. I powstał potworek z dwiema stolicami, choć stopniowo wszystkie najważniejsze instytucje transplantowano do Bydgoszczy. Nie wiem kto tu ma czego żałować.
Jak zreanimowano PLB do użytku cywilnego to mało z dumy nie pękli oficjele Bydgoscy. A prawda jest brutalna - historia tego lotniska nie ma nic do faktu, że jest tragicznie zarządzane od początku i nigdy nie czerpało z potencjału regionu. Toruń nie jest tak ludny jak Bydgoszcz, ale jest miastem o zdecydowanie większym potencjale turystycznym i jest bardziej rozpoznawalne w świecie - to powinno być od pierwszych chwil brane pod uwagę.
gość_7d9ba 2016-06-28 15:29   
gość_7d9ba - Profil gość_7d9ba
Szczegóły do negocjacji, ale pomysł jest bardzo słuszny i logiczny. Bydgoszcz nie ma marki i dołączenie Torunia do nazwy może tylko pomóc bo to lotnisko ledwo żyje.
Nie rozumiem skąd ta histeria i sprzeciw.
Wiem, że tam są odwieczne lokalne absurdalne wojenki, ale z daleka to wygląda po prostu żałośnie.

A porównania, że to tak samo jakby Bydgoszcz miała być w nazwie UMK, albo że to samo może zrobić każda zapadła dziura... świadczą tylko o poziomie tych co je wygłaszają, szkoda że w tej grupie jest Sz.P. prezydent Bydgoszczy.
gość_39c5b 2016-06-28 14:57   
gość_39c5b - Profil gość_39c5b
@kidloco porównywanie Bazylei do Bydgoszczy po prostu wisienka, rozumiem, że BZG leży na styku granic Bydzi i Torunia?
gość_7b8de 2016-06-28 14:51   
gość_7b8de - Profil gość_7b8de
sugerowalbym aby myslec o przyszlosci dotatek -torun w nazwie za 5mln to chyba dobry interes ??? i moze by region zaczal dzialac wspolnie jezeli chodzi o promocje turystyczna ?
gość_e76b0 2016-06-28 14:35   
gość_e76b0 - Profil gość_e76b0
Różnia między Bydgoszczą a Toruniem jest taka, że Bydgoszcz z Toruniem współpracować może(ale nie chce!), a Toruń z Bydgoszczą współpracować musi. Bo jak już zauważono nie jest zbyt dużym ośrodkiem...
usuniety 2016-06-28 14:34   
usuniety - Profil usuniety
To co napisano na portalu turystycznym Torunia na temat lotniska w Bydgoszczy to nie tylko amatorstwo, glupota i zenada ale wrecz chamstwo. Czy naprawde trzeba prowadzic takie wojenki lokalne na poziomie strony dla turystow? Mnie Torun zniechecil do wizyty i na pewno tam nie pojade. Bo nie po to tylko sie gdzies jedzie by ogladac budynki z cegly, ale przede wszystkim by poznawac ludzi i kulture, a jak widac w tym regionie jest kociol wypelniony glupota, malostkowoscia i zacofaniem.
pcharasz 2016-06-28 13:47   
pcharasz - Profil pcharasz
gość_279c7, a czemu nie? Skoro stadionom można nadawać nazwy, to czemu nie lotniskom? Za granicą i uniwersytety, i autostrady często przyjmują nazwę sponsora. W przypadku takiego lotniska jak Bydgoszcz, które bardzo potrzebuje pieniędzy na rozwój, to może być słuszny krok. Dodatkowo, inwestując, Toruniowi też będzie zależało na rozwoju lotniska, bo będzie jego współwłaścicielem. Nie wiem czy 5 mln PLN to słuszna kwota, jak już wspomniałem, ale sam pomysł - tak.
gość_96877 2016-06-28 13:19   
gość_96877 - Profil gość_96877
lysypiotr76: uważaj, fanboje BZG gryzą mocniej, niż ci z LUZ ;)
gość_279c7 2016-06-28 12:54   
gość_279c7 - Profil gość_279c7
A jak ja wyrzucę 5 mln to nadadzą lotnisku moje imię?
gość_0138e 2016-06-28 12:13   
gość_0138e - Profil gość_0138e
To województwo jest ułomne, skoro dwa jego największe miasta nie potrafią się porozumieć nawet w drobnych sprawach. Zamiast współdziałać tylko jątrzą między sobą. Rozebrać to między Poznań i Gdańsk, może to ich czegoś nauczy.
gość_e76b0 2016-06-28 12:00   
gość_e76b0 - Profil gość_e76b0
lysypiotr76 - zaktualizuj może nieco swoje informacje o bydgoskim lotnisku,o tym kiedy, jak i dlaczego powstało ok? Bo pisanie, że bydgoskie lotnisko to "lokalna ambicja" i porównywanie je do Radomia jest bzdurą.
gość_96877 2016-06-28 11:23   
gość_96877 - Profil gość_96877
kidloco, coż za poziom wypowiedzi! Nieźle to świadczy o Tobie! gratulacje!
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy