Bliżej Świata: Arktyczny Spitsbergen

Bliżej Świata: Arktyczny Spitsbergen - Mówili mi, że to daleko na północ od Norwegii, gdy aplikowałam tu o pracę. Ale myślałam, że to znaczy gdzieś koło Lofotów, skąd da się w parę godzin promem dopłynąć do stałego lądu - powiedziała mi Camille, francuska barmanka w jednym z kilku svalbardzkich barów. Otóż Camille nie miała racji, podobny błąd popełnia wiele osób. Stolica Svalbardu, administrowanego...
28/08/2016 18:43   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
gość_03f27 2016-08-30 14:39   
gość_03f27 - Profil gość_03f27
gość_4a0ec: Mozna wypozyczyc bron, ale trzeba nia sie potrafic umiejetnie poslugiwac. Ataki niedzwiedzi zdarzaja sie od czasu do czasu (pare lat temu zostal zaatakowany przez niedzwiedzia oboz uczniow z Anglii, ktorzy spali w namiotach - jeden z nich zginal, czesc zostala powaznie ranna (utrata oka, zmasakrowana twarz i podobne sprawy). W lecie w poblizu miasta niedzwiedzi raczej nie ma, ale jest ich wiecej w zimie. Niedzwiedzie nie znaja znakow drogowych, wiec zwlaszcza zima nie powinno sie chodzic na piechote trasa z lotniska do miasta.
domos 2016-08-29 19:13   
domos - Profil domos
Nie wiem, czy można wypożyczyć broń, ale wątpię, bo to też kwestia szkolenia (zastrzelenie niedźwiedzia jest karalne i to bardzo surowo poza sytuacjami absolutnej konieczności i to strzelający musi udowodnić). W pobliżu miasta prawdopodobieństwo spotkania niedźwiedzia jest niemal zerowe, ale chyba można za brak broni dostać mandat.
gość_4a0ec 2016-08-29 11:20   
gość_4a0ec - Profil gość_4a0ec
Mam pytanie odnosnie wycieczki poza miasto. Pieszesz ze spacer po okolicznych gorach kosztuje 300 zl za osobe z przewodnikiem. Czy mozna po prostu wypozyczyc bron (majac w Polsce zalatwione zaswiadczenie o niekaralnosci) i wybrac sie w taka sama podroz bez przewodnika?
domos 2016-08-29 09:41   
domos - Profil domos
od autora: Paszport jest już potrzebny z uwagi na wzrost napięć na linii Norwegia-Rosja. Autobus był w tym sezonie letnim bezpłatny, ale faktycznie - spacer to nie problem (choć droga między lotniskiem a miastem jest poza strefą bezpieczną, więc teoretycznie możliwy jest atak niedźwiedzia). A steki z wieloryba... dla autora dużo bardziej etyczne jest jedzenie dzikiego i odławianego pod niezwykle restrykcyjną kontrolą wieloryba niż świniny z przemysłowej hodowli traktującej zwierzęta jak surowiec.
gość_310d7 2016-08-29 09:12   
gość_310d7 - Profil gość_310d7
Byłem tam rok temu. Drobne sprostowanie. Paszport nie jest potrzebny, jak najbardziej wystarczy dowód osobisty (sprawdzone) - aczkolwiek przechodzi się kontrolę dokumentów; Svalvard jest poza strefą Schengen. Autobus z lotniska nie jest bezpłatny (o ile dobrze pamiętam przejazd kosztuje 70 koron, można płacić kartą). Lotnisko jest 3 km od centrum, bez bagażu spacer to żaden problem. No i kwestia rekomendowania steków z wieloryba budzi wątpliwości o charakterze etycznym.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy