Kolorowe samoloty. Kto walczy z eurowhitem

21 maja 2017 15:00
13 komentarzy
Na tle coraz większej liczby linii decydujących się na malowanie samolotów na biało z niewielkim logiem wyróżniają się przewoźnicy, którzy nie boją się odważnych barw. Choć zwiększa to koszty utrzymania samolotu, to pozwala zbudować markę.
Reklama
Jak pisaliśmy w Raporcie Pasazer.com, malowanie eurowhite - całkowicie lub niemal całkowicie biały kadłub z logiem lub nazwą linii w przedniej jego części i na ogonie - jest popularne z wielu względów. Przede wszystkim chodzi o koszty, bo im mniej farby, tym lżejszy jest samolot. Różnice wydają się minimalne, ale w trakcie całego cyklu życia maszyny przekładają się na wymierne oszczędności na paliwie.

Ponadto samoloty eurowhite są łatwiejsze w konserwacji, bo malowania nie trzeba odnawiać, a jego wykonanie jest mniej czasochłonne. Do tego łatwiej takie samoloty sprzedać na rynku wtórnym.

Ale mimo to na całym świecie nie brakuje linii, które z kolorowego malowania swoich samolotów uczyniły znak rozpoznawczy. Co ciekawe, zdecydowanie częściej robią tak przewoźnicy niskokosztowi. Zapewne wynika to z tego, że taka bardziej agresywna forma marketingu lepiej odpowiada ich wizerunkowi niż w przypadku marek full service - te zwykle wolą podkreślać klasyczną elegancję.

Pasazer.com przygotował przegląd niektórych z tych linii, które dla nas są najbardziej rozpoznawalne. Uwzględniliśmy jedynie standardowe barwy danych przewoźników, a nie specjalne malowania umieszczane tylko na pojedynczych samolotach. Zdecydowaliśmy się też nie opisywać linii, które preferują szare, metaliczne lub beżowe barwy - w zamian spojrzeliśmy na te najbardziej barwne. Czy znacie inne?

1. Wizz Air


Najbliższa polskim pasażerom z linii w naszym zestawieniu od początku swojej działalności była wierna kolorowi różowemu. Gdy linia zmieniała barwy w 2015 r., wielu fanów lotnictwo obawiało się, że "wybieli" swoje samoloty. Ostatecznie jedynie logo linii straciło kolorowe wypełnienie (różowo-purpurowe pozostały jedynie kontury). Airbusy przewoźnika nadal są bardzo charakterystycznie różowo-granatowe. Biała jest jedynie przednia część kadłuba.

2. WOW Air


Jednak choć Wizz Air dzięki swoim barwom zdobył przydomek "landrynkowej linii", pod względem intensywności różu na kadłubach nie może równać się z islandzkim low-costem, WOW Air. Przewoźnik po prostu, nie bawiąc się w detale i wzory, maluje całe samoloty na różowo. Jedynymi odróżniającymi się elementami są trzy wielkie litery WOW w środkowej części kadłuba oraz znacznie mniej wyraźne logo na ogonie.

3. Nok Air


Tajska niskokosztowa linia lotnicza, należąca cześciowo do Thai Airways, nie ma w zasadzie jednego firmowego malowania. Każdy z 29 samolotów tej spółki jest bowiem pomalowany inaczej - ale zawsze w "ptasie barwy". Dzioby samolotów są stylizowane na dzioby ptaków, a barwy na kadłubie i ogonie maszyny odzwierciedlają upierzenie lokalnych gatunków. Jedynym wspólnym dla wszystkich samolotów elementem, poza dziobem na dziobie, jest logo przewoźnika na ogonie - jest nim, jakżeby inaczej, dziób ptaka.

4. Kulula


Południowoafrykańska linia Comair w momencie uruchamiania swojego niskokosztowego oddziału Kulula postawiła na podobną prostotę jak WOW Air. Wybrała jednak inną, choć równie krzykliwą barwę - samoloty tego low-costa są agresywnie zielone. Na kadłubie znajduje się biała nazwa linii, a na osłonach silników i ogonie umieszczone stylizowaną literę "K", logo przewoźnika.

5. AirAsia


Grupa linii niskokosztowych z Azji Południowo-Wschodniej ma tyle samolotów w barwach reklamowych, że łatwo zapomnieć o jej podstawowym malowaniu. A to też jest barwne. Samoloty AirAsia mają czerwono-białe kadłuby, a na ich czerwonym fragmencie widnieje albo nazwa linii, albo hasło "Now everyone can fly". Czerwone są też osłony silników oraz częściowo ogony.

6. Southwest Airlines


Największe na świecie linie niskokosztowe także postawiły na kadłub niemal całkowicie jednobarwny (biorąc pod uwagę, że są z tej listy najstarszą spółką, to można powiedzieć, że zapoczątkowały ten zwyczaj). Southwest zdecydował się jednak na barwy znacznie bardziej stonowane - dość ciemny kolor niebieski. W oryginalnym malowaniu spód kadłuba był czerwony, jednak obecnie linia z tego zrezygnowała. Czerwony i pomarańczowy pas przecinają jedynie ogon oraz winglety. Nazwa linii napisana jest białym fontem w przedniej części kadłuba.

7. Spirit Airlines


Amerykański low-cost w starym malowaniu był dość konserwatywny - kadłub był biały, a kolorowy ogon i tylna część kadłuba wzorzysta. Nowe barwy przewoźnika są znacznie prostsze, ale też i bardziej krzykliwe. Samoloty są intensywnie żółte, a przez niemal całą długość kadłuba biegnie czarny napis Spirit - airbusy linii przypominają wściekłe osy. Malowanie ma nawiązywać do nowojorskich taksówek. Proste, zwracające uwagę i dobrze odzwierciedlające agresywny charakter tego przewoźnika.

8. KLM


Holenderska linia jest jedną z niewielu tradycyjnych, które nie rezygnują z barwnych kadłubów. Charakterystyczny jasnoniebieski pojawił się na samolot KLM-u w 1971 r. Barwa ta symbolizuje z jednej strony monarchię (wszak KLM to skrót od "Holenderskie Królewskie Linie Lotnicze"), a z drugiej - barwę nieba. Choć od tego czasu KLM kilkukrotnie odświeżał malowanie, to nie zrezygnował ze swojego błękitu.

9. S7 Airlines


Rosyjskie linie niskokosztowe z daleka trudno byłoby rozróżnić od południowoafrykańskiej Kululi. Samoloty S7 Airlines także są jaskrawozielone, choć odcień jest nieco jaśniejszy. Na tle takiego kadłuba wyróżniają się czerwone logotypy przewoźnika oraz umieszczone w tylnej części kadłuba ciemnozielone sylwetki pasażerów.

10. Korean Air


Koreańskie linie lotnicze to drugi obok KLM-u przewoźnik tradycyjny na liście - w tym przypadku także linia wybrała błękit. Nawiązuje on do flagi Korei Południowej oraz do barwy nieba. Korean Air jest jednak w malowaniu o krok mniej radykalny niż holenderska linia - dolna część kadłubów jest biała.

11. VietJet Airlines


Opisywany przez nas niedawno w "Oblatywaczu" wietnamski przewoźnik ma, podobnie jak np. Wizz Air, barwną tylną część kadłuba i ogon. Są one przeważnie czerwone z dodatkowym żółtym pasem na końcu samolotu. To barwy narodowe Wietnamu. Narodową identyfikację dodatkowo wzmacnia żółta gwiazda na osłonach silników. W przedniej, białej części kadłuba linia często sprzedaje powierzchnię reklamową.

12. Vietnam Airlines


Pisząc o przewoźnikach z Wietnamu, nie sposób pominąć znacznie większej, narodowej linii lotniczej. Vietnam Airlines nie zdecydowały się na wykorzystanie barw narodowych - w zamian postawiły na znacznie bardziej stonowany i charakterystyczny odcień brudnego ciemnego seledynu ze złotym pasem ciągnącym się przez cały kadłub oraz również złotym kwiatem lotosu, logiem przewoźnika, na ogonie. Brzuchy samolotów są białe.

12. Starflyer


Niewielka japońska linia lotnicza jako jedna z niewielu zdecydowała się na malowanie samolotów na czarno. Kolor ten jest najtrudniejszy w utrzymaniu, gdyż szybko blednie, a do tego powoduje nagrzewanie się wnętrza samolotu. Wygląda jednak, co trzeba przyznać, spektakularnie.

13. Peach


Inna z młodych japońskich linii wpisała się w trend ustanowiony przez Wizz Aira i WOW Aira - postawiła na róż. Przód kadłubów maszyn przewoźnika jest biały, a tylna część jest pomalowana na kilka odcieni różu przechodzącego w fiolet. Biała nazwa linii, napisania ciekawym fontem, wyraźnie odcina się na ogonie.

15. Norwegian


Norweskie linie lotnicze umieściliśmy na ostatnim miejscu listy, bo niektórzy uznaliby to malowanie za tylko nieco wzbogacony eurowhite. Faktycznie, większa część kadłubów samolotów linii jest biała. Jednak przednia część jest intensywnie czerwona, co nadaje boeingom Norwegiana bardzo rozpoznawalny wygląd. Linia wyróżnia się także malowaniem ogonów - na każdym samolocie umieszczono portret innego znanego obywatela lub obywatelki krajów bazowych przewoźnika.

fot. Dominik Sipinski (Wizz Air, Nok Air, AirAsia, KLM, Norwegian), Airbus (WOW Air), Boeing (Southwest Airlines), Tomasz Śniedziewski (VietJet Air, Vietnam Airlines), Piotr Bożyk (Korean Air), Tomas Del Coro (Flickr.com, CC - Spirit Airlines), Alan Wilson (Flickr.com/CC - Kulula), Christian Volpati (Wikimedia Commons - Starflyer), Laurent Errera (Wikimedia Commons - Peach), Fedor Leukhin (Wikimedia Commons - S7 Airlines)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_d7328 2017-06-24 18:10   
gość_d7328 - Profil gość_d7328
"15. Norwegian
(...) Linia wyróżnia się także malowaniem ogonów - na każdym samolocie umieszczono portret innego znanego obywatela lub obywatelki krajów bazowych przewoźnika." - a jaki to obywatel został sportretowany na samolocie ze zdjęcia?
mimis 2017-05-24 12:37   
mimis - Profil mimis
Malowanie WOW Air jest absolutnie genialne. Nie tylko dlatego, że jest rozpoznawalne z kilometrów, ale też dlatego że w napisie WOW, tworząc jego część, jest sylwetka samolotu.
gość_a29e4 2017-05-23 13:46   
gość_a29e4 - Profil gość_a29e4
'Korean Air jest jednak w malowaniu o krok mniej radykalny niż holenderska linia - dolna część kadłubów jest biała. "
W KLM dolna część kadłubów też jest biała...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy