Świąteczne jarmarki w Europie Środkowej

10 stycznia 2015 14:36
6 komentarzy
Reklama
Święta to szał zakupów, porządków i dekoracji. Jednak zwłaszcza w krajach Europy Środkowej i Zachodniej trwa jedna z najsilniejszych tradycji bożonarodzeniowych - jarmarki. Redakcja pasażer.com postanowiła przyjrzeć się przygotowaniom do Świąt Bożego Narodzenia w kilku miastach europejskich.

Historia "Weihnachtsmarktów", czyli jarmarków bożonarodzeniowych (adwentowych) sięga XIV wieku. Dzisiaj odbywają się one niemal w każdym niemieckojęzycznym mieście. W wielu metropoliach jarmarków bywa nawet po kilkadziesiąt: rozstawiają się na placach, skwerach, ulicach handlowych, w parkach i na zamkowych dziedzińcach. Choć na pierwszy rzut oka są połączeniem bazaru z wesołym miasteczkiem, ich bywalcy twierdzą, że tylko tu można poczuć prawdziwą magię i romantyzm świąt.

Na straganach wokół choinki można kupić ozdoby, zabawki i tradycyjne wyroby rękodzielnicze, a obok nich - lokalne smakołyki. W powietrzu unosi się zapach korzennego grzanego wina, prażonych orzechów i migdałów, grillowanych kiełbasek oraz aromatycznych pierników.

Tradycja jarmarków rozpowszechniła się w całej Europie. Zawędrowały one także już do Polski.

Berlin

Naszą bazą wypadową był Berlin - główny hub linii airberlin. Z lotniska Tegel polecieliśmy do kilku miast, aby poszukać magii Świąt. Zaczynamy od Berlina, do którego dotarliśmy południowych rejsem AB8039. Godzinny rejs trwał bez zakłóceń. Po lądowaniu szybki i sprawny odbiór bagażu i wyruszamy do naszego hotelu, a potem w miasto...

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki8.jpg
//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki1.jpg
Co roku od końca listopada ulice i place w stolicy Niemiec kuszą turystów do odwiedzin. Działalność rozpoczynają wtedy wystawcy na świątecznych jarmarkach. W Berlinie jest przynajmniej kilkanaście miejsc, gdzie duże jarmarki są czynne codziennie. W adwentowe weekendy ich liczba znacznie wzrasta. Wieczór to najlepsza pora by w pełni docenić ich urok. Ponad ulicami i placami zapalane są tysiące kolorowych światełek, stragany prześcigają się w świątecznych dekoracjach i jasnym oświetleniem podkreślają kolorystykę oferowanych towarów.

W tym roku w Berlinie odbyło się prawie 60 jarmarków - w tym wiele tematycznych. W tym samym czasie rozbłysła też handlowa arteria Kurfürstendamm: do oświetlenia 650 drzew posłużyło 162 tys. metrów światełek, a między nimi stanęły gigantyczne świecące stożki, gwiazdy i Mikołaje.

Jeden z najbardziej fascynujących i klimatycznych jarmarków odbywa się w centrum Berlina, na placu Gendarmenmarkt: można tu kupić tradycyjne wyroby rzemieślnicze, obejrzeć akrobatów i tancerzy, posłuchać jazzu, muzyki klasycznej, chórów i zespołów gospel.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki27.jpg
Warto zajrzeć również na jarmark w historycznej, starej części Berlina, słynący z największej liczby straganów (w weekend bywa ich tu nawet 400) i wydarzeń towarzyszących (od średniowiecznych procesji po koncerty rockowe) i ten przy zamku Charlottenburg, gdzie swoją obecność zapowiedziało 150 wystawców.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki2.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki3.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki4.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki5.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki6.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki7.jpg Jarmark Weihnachtsmarkt Opera (Opernpalais)

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki9.jpg
Berliner Weihnachtszeit przy Ratuszu Berlińskim

Na jarmarkach preferowane są tradycyjne wyroby, rękodzieło, domowa kuchnia. Są miejsca, gdzie kiczowata muzyka i fast-foody nie mają wstępu i dlatego tradycyjnie utrzymane jarmarki cieszą się największą popularnością.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki14.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki12.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki17.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki10.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki16.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki11.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki15.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki13.jpg
Berliner Weihnachtszeit przy Ratuszu Berlińskim

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki18.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki19.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki21.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki20.jpg
Jarmark na Alexanderplatz

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki25.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki22.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki23.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki24.jpg
Jarmark "Winterwelt" na placu Poczdamskim

Do końca roku, czyli również po świętach, czynne są jarmarki świąteczne:
  • Berliner Weihnachtszeit przy Ratuszu Berlińskim,
  • Weihnachts Zauber na placu Gendarmenmarkt,
  • Winterwelt na Placu Poczdamskim,
  • Weihnachtsmarkt przy Kościele Pamięci w zachodniej części.

Po Berlinie najłatwiej i najszybciej poruszamy się komunikacją miejską dlatego polecamy skorzystanie z karty Visit Berlin Welcome Card na dwa, trzy lub pięć dni.

Wiedeń

Na pokładzie Airbusa A320 przenosimy się ze stolicy Niemiec do stolicy Austrii - Wiednia. Rejs do Wiednia trwa około 50 minut. Jak zawsze o spokój i dobre samopoczucie dba pomocy personel pokładowy przy okazji oferując drobne przekąski. Lądowanie na lotnisku Schwechat przebiega bez problemów i udajemy się podziwiać uroki stolicy Austrii.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki28.jpg
Wiedeńskie place i skwery zamieniają się w jarmarki świąteczne już w połowie listopada, a łącznie jest ich kilkadziesiąt. Największy i najsłynniejszy jarmark adwentowy w całej Austrii rozpoczął się w tym roku w Wiedniu na Placu Ratuszowym już 20 listopada.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki%20(3).jpg
Dzieci mają tu dużo warsztatów, na których malują, modelują, dekorują i pakują tysiące prezentów, a w tym roku ulubione opowieści przeczytają im zasiadający na anielskim tronie celebryci.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki%20(4).jpg
W tym roku 90-letnia, 32-metrowa choinka przyjechała z Dolnej Austrii, a w dniu otwarcia rozświetliło ją 1000 żarówek. Energooszczędnych, bo tradycyjny jarmark jest też wydarzeniem nowoczesnym i nie wolno na nim na przykład sprzedawać militarnych zabawek.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki%20(2).jpg
W Wiedniu warto odwiedzić również jarmark na placu Marii Teresy ze stoiskami z rękodziełem rozstawionymi wokół potężnego pomnika cesarzowej.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki%20(5).jpg
A także słynący z ozdób, szopek i szklanych dekoracji jarmark Starowiedeński na placu Freyung.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki.jpg
Same jarmarki wyglądają oszałamiająco. Budki, w których można było kupić wszystko, zaczynając od świeczek, poprzez lampki, misie, a na tradycyjnym grzańcu kończąc są przystrojone, bardzo kolorowe, świecące, pachnące. Jest bardzo dużo osób, wszyscy niezwykle uprzejmi, podziwiający otaczający nas świat. Dzięki sypiącemu późnym wieczorem śniegowi atmosfera stała się jeszcze bardziej świąteczna.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki%20(1).jpg
Odwiedzający Wiedeń bardzo chwalą także jarmark kulturalny na dziedzińcu przed Pałacem Schönbrunn. W tej letniej rezydencji Habsburgów, wpisanej na Listę UNESCO, można zajrzeć m.in. do komnat cesarzowej Sissi i jej męża Franciszka Józefa I.

Zurych

Po odwiedzinach Wiednia udajemy się z Berlina także na południowy zachód, ale tym razem do największego miasta Szwajcarii - Zurychu. Do tego miasta wybieramy się na pokładzie Airbusa A319 latającego w barwach airberlin, ale należącego do szwajcarskiego przewoźnika Belair. Nieco ponad godzinny rejs AB8588 mija w bardzo miłej atmosferze, a samolot do Szwajcarii jest wypełniony do ostatniego miejsca. Na lotnisku Kloten lądujemy 5 minut przed planowanym czasem.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki26.jpg
Szwajcaria wita nas piękną słoneczną pogodą. Podczas lądowania podziwiamy fantastyczny widok - pagórki pokryte poranną mgłą.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki32.jpg
Zurych to niewielkie miasto w północnej części Szwajcarii, w którym finansiści czują się jak w domu. W okresie świąt Bożego Narodzenia jednak miasto jest zupełnie inne i skąpane w radosnym świetle, przesycone zapachem cynamonu i grzanego wina. Odgłosy koncertów i innych imprez kulturalnych rozbrzmiewają pewnie na drugim brzegu rzeki Limmat.

Wyjątkowa atmosfera świątecznych zakupów towarzyszy również wielu tradycyjnym jarmarkom. Najstarszy z nich, zlokalizowany pośrodku starego miasta gwarantuje zakupy w romantycznej atmosferze.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki50.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki47.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki45.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki46.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki44.jpg
160 osobliwie udekorowanych straganów przemienia ogromną halę Dworca Głównego w "Zuryski Jarmark Dzieciątka Jezus”. Ten zlokalizowany w sercu miasta bazar oferuje szeroki asortyment zabawek, wykwintnych smakołyków świątecznych i modnych dodatków.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki42.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki43.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki48.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki51.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki49.jpg
Pierwszym, co rzuca się w oczy po przekroczeniu progu dworca, jest niewątpliwie ogromna choinka od góry do dołu przyozdobiona kryształami firmy Swarovski. Blasku od niej bijącego nie da się opisać. Efekt jest widoczny przede wszystkim w ciągu dnia, kiedy na kryształy padają promienie słoneczne. Drzewko otoczone jest pancerną szybą o wysokości około 3 metrów. U podnóża wystawione są gablotki z biżuterią oraz figurkami zwierząt.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki41.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki40.jpg
Z kolei jarmark świąteczny przy placu Werdmühleplatz słynie z tradycji wspólnego kolędowania przy choince. Chóry złożone z dzieci i dorosłych gromadzą się na choince, która góruje nad domami i wspólnie oddają się śpiewaniu kolęd. Efekt tego spektaklu jest niesamowity.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki33.jpg
W tym roku przy placu Bellevue jarmark Sechseläuten został po raz pierwszy przemieniony w rynek świąteczny z 15 straganami wypełnionymi tradycyjnymi produktami oraz tymi z najwyższej półki.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki31.jpg
Zurych nocą widziany z pokładu A320 Air Berlin

Jako ciekawostkę warto dodać, że podczas lotów m.in. na trasie Berlin-Zurychu w okresie przedświątecznym po godzinie 19:00 serwowane jest słynne Gluhwein - korzenne grzane wino.

Monachium

Po wizycie w Zurychu udajemy się z Berlina do stolicy Bawarii - Monachium, do którego przenosi nas Airbus A320 niemieckiego przewoźnika. I tu rejs trwa około nieco ponad godzinę. Startujemy i lądujemy o czasie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki30.jpg
Tradycyjny Munchner Christkindlmarkt w Monachium dookoła placu Mariackiego należy do najstarszych w Monachium. Co roku w pierwszy piątek przed adwentem jest otwierany przez burmistrza.



Od tego dnia promienieje także po raz pierwszy prawie 30 metrowa choinka z ponad 2000 światełkami. Kulinarne pyszności zachęcają do poświęcenia im przyjemnej chwili.


Zwykłe grzane wino, płonące żywym ogniem, kiełbaska z grilla lub Maroni – dla każdego znajdzie się coś dobrego.



Początki monachijskiego jarmarku sięgają aż XIV wieku. Słynny jest odbywający się tu jarmark figur do budowy szopek, największy w Niemczech.



Warto dodać, że każdego dnia z balkonu ratusza rozbrzmiewa muzyka świąteczna regionu alpejskiego.



Ciekawostką jest także fakt, że każda dzielnica Monachium ma swój własny jarmark, ale tym najpopularniejszym i najlepiej zorganizowanym jest odwiedzony przez nas jarmark na placu Mariackim.



Na świątecznie przystrojonych straganach sprzedawcy oferują wyroby rzemieślnicze. Na niemieckich jarmarkach bożonarodzeniowych poznać możemy zwyczaje i tradycje w nastrojowym, zabytkowym otoczeniu.



Czym dalej na południe i bliżej Alp, tym coraz lepsza atmosfera i magia panuje na owych jarmarkach.

Wrocław

Pisząc o jarmarkach nie można pominąć Polski. Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu jest jednym z najmłodszych i prężnie rozwijających się w Europie. Wrocławski rynek jest tylko ozdobą dla całego jarmarku. Magię świąt zagwarantuje nam zapach choinek, grzanego wina, pierników.

W północnej pierzei pojawił się absolutny hit sezonu - Kominkowy Domek, a wokół niego grzejące kominki, które ogrzewają każdego, komu grzane wino nie wystarczy. Pojawił się także "Czekoladowy warsztat", w którym możemy znaleźć wszystko z czekolady.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki35.jpg
Przy Pręgierzu podziwiać można ośmiometrowy wiatrak z ruchomą szopką (podobny jest m.in. na Alexanderplatz w Berlinie). Bajkowy Lasek przeniesie w magiczny świat baśni zarówno najmłodszych, jak i tych trochę starszych.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki34.jpg
W pobliżu wrocławskiej choinki latarnicy strzegą świątecznej atmosfery.
//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki39.jpg

W domku Pod Krasnalem można spróbować oczywiście grzańca wrocławskiego, a także krasnalskiej czekolady. Na ulicy Oławskiej znajdują się charakterystyczne dla jarmarków drewniane domki, w których jest możliwość poznania bogatej oferty świątecznych produktów.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki36.jpg

Nowością dla koneserów europejskich przysmaków są holenderskie stroopwaffels - wafelki z karmelem, a także naleśnikowe ciasteczka z konfiturami.

//www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki37.jpg //www.pasazer.com/img/images/normal/jarmarki38.jpg

Kraków

Jarmarki w Krakowie rozpoczęły się już 25 listopada i trwają do drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia. Na licznych stoiskach można nabyć wiele ciekawych tzw. kurzołapek.



Ponadto liczne stragany przyciągają najróżniejszymi zapachami. Zaczynając od grzanego wina, poprzez pieczone kiełbaski, pierogi, na orzechach w karmelu czy piernikach kończąc. 6 grudnia jarmarki zostały odwiedzone przez Świętego Mikołaja.



Nieodłącznym elementem Krakowskich Jarmarków jest szopka bożonarodzeniowa, a także scena, na której możemy zobaczyć liczne występy krakowskich artystów, chórów oraz dzieci.







Rynek Główny stolicy Małopolski to nie jedyne miejsce, gdzie znajduję się jarmark. Nieopodal Galerii Krakowskiej przygotowano Galicyjski Kiermasz Adwentowy.



Porównując jarmarki z ubiegłych lat w Krakowie, tegoroczny wypadł o wiele gorzej od poprzednich. Nie widać już tego rozmachu i przykładania wagi do szczegółów. Większość odwiedzających ma wrażenie, że Kraków osiadł na laurach.

Mniej spektakularne i na nieco mniejszą skalę jarmarki odbywają się także w Warszawie, Olsztynie, Toruniu i Gdańsku.

Święta to nie tylko światełka i prezenty, a niewidoczny całokształt, który ma w sobie coś z różnych magicznych opowieści. Na pewno warto odwiedzić jarmarki bożonarodzeniowe, gdziekolwiek one się odbywają, gdyż atmosfera na nich panująca jest szczególna, a do wspomnień po takiej wizycie w tak uroczym miejscu na pewno każdy z nas będzie wracał bardzo często.

Sponsor relacji - linia airberlin

Powstanie i rozwój airberlin wiążą się ściśle z najnowszą historią Niemiec. Po II wojnie światowej loty do byłej stolicy Rzeszy były dozwolone tylko dla samolotów zwycięskich mocarstw.

Przedsiębiorstwo "Air Berlin GmbH & Co. Luftverkehrs KG", powstało z przekształcenia firmy Air Berlin Inc., założonej w 1978 roku w stanie Oregon przez Kima Lundgrena, byłego kapitana linii lotniczych Pan Am. Jej pierwszym i jedynym samolotem był wynajęty Boeing 707. Początkowo funkcjonowała tylko jako linia towarowa mająca na celu zaopatrywanie Berlina Zachodniego.

//www.pasazer.com/img/images/normal/airberlin,a319,warszawa(pbozyk)_1.jpg
Dopiero w 1990 roku po upadku bloku sowieckiego Air Berlin wprowadziło regularne loty do kilku biznesowych stolic Europy dysponując zaledwie dwoma Boeingami 737 i 150 pracownikami. Jednak już w 2003 r. przewoźnik awansował na drugie miejsce pod względem wielkości w Niemczech. W 2007 roku linia airberlin przejęła w całości spółkę LTU International. Nowy właściciel całkowicie wygasił markę LTU, a od 1 maja 2009 roku wszystkie loty LTU oferowano już pod szyldem airberlin.

Obecnie niemiecki przewoźnik oferuje loty do 147 miast głównie w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych, Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz w Azji. W marcu 2012 roku linie airberlin zostały pełnoprawnym członkiem sojuszu oneworld. Natomiast linia NIKI, wchodząca w skład grupy Air Berlin, dołączyła do sojuszu jako członek stowarzyszony.

W Polsce przewoźnik jest obecny w trzech miastach: w Warszawie, Krakowie i Gdańsku, skąd lata do swojego głównego hubu - lotniska Berlin-Tegel. Z Warszawy i Krakowa linia oferuje na tej trasie trzy rejsy dziennie, natomiast z Gdańska możemy polecieć dwa razy dziennie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/airberlin,taras,tegel,pbozyk.jpg
Jak sprawdziliśmy w trakcie lotów, linia airberlin oferuje dobry produkt za przystępną cenę. Na pewno na plus zasługuje obsługa lotów nowoczesnymi i wygodnymi samolotami na główne lotniska, a także miły i uczynny personel pokładowy. Kolejny plus za darmowy catering i napoje oraz miły akcent w postaci czekoladowych serc dla pasażerów na koniec rejsu.

Jest też kilka drobnych minusów, między innymi to, że wielu pasażerów skarży się na zagubiony bagaż, a także na dużą ciasnotę w terminalu C lotniska Tegel. Jednak tutaj należy nadmienić, że tłok nie jet tylko i wyłączenie winą linii, ale także opóźniającej się budowy nowego lotniska w Berlinie. Wraz z całkowitym otwarciem tego w portu powyższe problemy nie będą miały już miejsca.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk aparatem Sony Polska, Jarmark Bożonarodzeniowy Wrocław

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_c72d6 2015-12-31 19:02   
gość_c72d6 - Profil gość_c72d6
Berlin: "Po lądowaniu szybki i sprawny odbiór bagażu". To chyba was AB wozil w klasie biznes, bo ja za kazdym razem po ladowaniu w Berlinie czekam przynajmniej 30-50 minut przy tasmie zanim bagaze z mojego lotu wyjada... Tegel..
gość_a25b9 2015-12-26 11:26   
gość_a25b9 - Profil gość_a25b9
We Wrocławiu jest świetny jarmark. Polecam jak najbardziej :D
gość_dc434 2015-12-26 11:04   
gość_dc434 - Profil gość_dc434
Świetna relacja! Osobiście nie jestem za przejmowaniem tradycji z innych krajów (powinniśmy pielęgnować i rozwijać swoje) ale Wrocław taki niemiecki :p
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy