Oblatywacz: Economy Plus LOT-u

2 września 2014 09:19
13 komentarzy
Darmowy posiłek, priorytetowy bagaż i miejsc z przodu samolotu - nowa klasa LOT-u o nazwie "Economy Plus" przypomina klasę biznes. Pasazer.com wypróbował nową ofertę przewoźnika na trasie z Londynu w samolocie Boeing 737-400.
Reklama
LOT zapowiedział wprowadzenie nowej klasy w maju. Od czerwca na trasach międzynarodowych krótko- i średniodystansowych pasażerowie mogą wybrać pomiędzy taryfą "Economy Simple", "Economy" oraz "Economy Plus". W tym "Oblatywaczu" Pasazer.com skorzystał z najwyższej spośród klas ekonomicznych.

Kilka słów o PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT są jednym z najstarszych przewoźników lotniczych na świecie. Powstały w 1929 roku. Pierwsze międzynarodowe loty uruchomiono 1 kwietnia 1930 z warszawskiego lotniska na Mokotowie do Bukaresztu. Kolejnymi kierunkami były Ateny, Bejrut i Helsinki. PLL LOT jest członkiem największego aliansu lotniczego Star Alliance. Obecnie przewoźnik lata do 64 miast w 40 krajach (rejsy regularne, czarterowe i sezonowe).

Główna baza LOT-u znajduje się w Warszawie przy międzynarodowym porcie lotniczym im. Fryderyka Chopina. Jest to jednocześnie główny węzeł komunikacyjny linii. Właścicielem prawie 68 proc. akcji jest Skarb Państwa, 25 proc. należy do TF Silesia, a 7 proc. do pracowników LOT-u.

Flota linii składa się obecnie z 37 samolotów: 10 Embraerów E-170, 12 E-175, sześciu E-195, trzech Boeingów B737-400 oraz sześciu B787-8 Dreamliner. Przewoźnik oczekuje obecnie na dostawę dwóch Boeingów B787-8. Warto dodać, że LOT planuje zakup nowych samolotów wąskokadłubowych. Wśród potencjalnych modeli jakie brane są pod uwagę jest m.in Airbus A320 oraz Boeing 737.

Economy Plus - prawie jak biznes

Economy Plus to produkt LOT-u zbliżony do klasy biznes. Pasażerowie otrzymują w cenie biletu m.in. więcej mil lojalnościowych, ciepły posiłek oraz miejsce w przedniej części samolotu. Za dodatkową opłatą mogą uzyskać wstęp do saloników biznesowych. Podróżując w tej klasie pasażer otrzyma produkt biznesowy w ekonomicznej cenie. W ramach biletu klienci mają do dyspozycji oddzielny numer infolinii, wspólne stanowisko odprawy z klasą biznes, priorytet bagażu i boardingu, a w przypadku kiedy w Warszawie samolot nie będzie obsługiwany przez rękaw, oddzielny autobus.


Na pokładzie czekają na pasażerów kolejne korzyści – wybór posiłków, napojów i alkoholi jak w klasie biznes, prasa codzienna i miejsce w przedniej części samolotu przed tzw. zasłonką razem z klasą biznes. Dodatkowo pasażerowie otrzymują więcej mil w programie lojalnościowym. Pasażerowie klasy Premium z rejsów dalekiego zasięgu automatycznie podróżują po Europie w klasie LOT Economy Plus.

W rejsie z Londynu Heathrow do Warszawy mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska nowemu produktowi LOT-u.

LO 280 w Economy Plus

Do Warszawy wracamy wieczornym rejsem LO 280 na pokładzie Boeing 737-400 (SP-LLG), który na pokład może zabrać 162 pasażerów. Na wieczornym locie wszystkie fotele zostały zajęte.

Około godziny 16:00 pojawiamy się na Terminalu 1 londyńskiego lotniska Heathrow. Korzystając z odprawy online pobraliśmy nasze karty pokładowe na smartfony. Tak przygotowani kierujemy się do stanowiska drop-off dla klasy biznes, które jest specjalnie przygotowane dla osób odprawionych w internecie i nadających jedynie swój bagaż. Od sezonu zimowego 2014/15 LOT przeniesie swoje rejsy do Terminalu 2, który jest przeznaczony do obsługi linii zrzeszonych w sojuszu Star Alliance.

Po nadaniu bagażu przechodzimy przez kontrolę bezpieczeństwa i kierujemy się do wyjścia 86. Tam o godzinie 17:40 pojawia się informacja, że samolot jest gotowy do przyjęcia pasażerów na pokład. Wejście na pokład odbywa się za pomocą rękawa.

Obsługa pasażerów klasy biznes i Economy Plus jest zindywidualizowana. Zaraz po zajęciu swojego miejsca każdy z pasażerów otrzymuje powitalny napój (tzw. welcome drink).

Parę chwil później ruszamy ze stanowiska postojowego w kierunku pasa o oznaczeniu 27R (prawy). Kolejka samolotów do startu na takim lotnisku jak Heathrow zawsze robi wrażenie. O godzinie 18:40 zajmujemy pas i startujemy. Nasz rejs do Warszawy potrwa około 2 godzin.


Tego dnia lecimy na wysokości 35 tys. stóp (10672m).

Na wysokości przelotowej, kiedy w kokpicie trwa wypełnianie dokumentacji lotniczej, w kabinie pasażerskiej personel pokładowy rozpoczyna przygotowanie poczęstunku dla pasażerów. Na pokładzie w zależności od klasy są serwowane darmowe dania, przekąski oraz napoje.


Lecąc Economy Plus, podobnie jak w biznesie, otrzymujemy napoje oraz przekąskę w postaci krakersów. Pasażerowie mają także szeroki wybór alkoholi.


Podczas lotów europejskich pasażerom klasy biznes podawany jest jeden posiłek wysokiej jakości. Serwis obejmuje danie główne (dwa warianty), warzywa, deser i świeże owoce. Posiłkom towarzyszy także wybór pieczywa. Napoje, alkohole, kawa oraz herbata są proponowane podczas całego lotu.

Nasz zestaw obejmował danie główne (pappardelle pasta), warzywa, pieczywo, sok oraz wino. Warto zaznaczyć, że zastawa w Economy Plus, tak jak i w klasie biznes, to metalowe sztućce oraz porcelanowe naczynia.


Po tak udanym serwisie można się oddać swoim zajęciom lub obserwować piękne widoki za oknem.

Nasz rejs na wysokości przelotowej trwa około 1 godziny i 15 minut. Wykorzystujemy ten czas na lekturę magazynu pokładowego, książki oraz chwilę relaksu. Zachód słońca widziany z 10 km ponad ziemią pozostaje w pamięci na zawsze. Dla takich chwil warto często latać.


Rejs z Londynu trwa ostatecznie 2 godziny i 15 minut. O 22:05 Boeing 737-400 przyziemia na pasie 33 warszawskiego lotniska. Po wyhamowaniu kołuje na stanowisko przy rękawie.

Ponad 2 godziny spędzone na pokładzie samolotu LOT-u pozostawiły bardzo dobre wrażenie. Mimo, że branża lotnicza boryka się z dużymi problemami finansowymi, to nowy produkt Economy Plus PLL LOT wyróżnia się wśród przewoźników z Europy i jest naprawdę bardzo dobry. Na duży plus zasługuje także miły, uśmiechnięty i pomocny personel pokładowy dzięki któremu można poczuć osobiście slogan reklamowy "Dla Ciebie".

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk aparatem Sony Polska

Materiał powstał dzięki działowi prasowemu PLL LOT. Dziękujemy również załodze rejsu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
BA850 2014-09-03 20:48   
BA850 - Profil BA850
BA ma dwie rotacje, bo wolało niestety otworzyć połączenie do Zagrzebia kosztem Warszawy (hint: ten sam numer lotu), niestety ograniczona liczba slotów na Heathrow ostro daje im się we znaki. BA obsługuje te rotacje A320-tkami, za to LOT bardzo często podmienia B737 na E195 czy E175. Inna sprawa - jaki jest limit bagażu podręcznego w BA a jaki w LOT? w BA mogę wziąć jako bagaż podręczny walizkę do 23kg plus plecak z laptopem/lustrzanką; w LOT miałem awanturę i walizka wylądowała w luku bagażowym.
gość_f8455 2014-09-03 17:00   
gość_f8455 - Profil gość_f8455
gość_e70fb: nowa klase premium LH ogladales chyba na obrazku. W tym artykule mowa jest o rejsach krotkiego zasiegu. Na tych trasach LH oferuje w biznesie takie same fotele jak w klasie ekonomicznej: siedzisz w lekkich siedzeniach prawie ze z ceraty, podobnie jak na rozkladanym krzesle w ogrodku z cieniutkim oparciem. Przynajmniej LOT ma porzadne, duzo wygodniejsze fotele. Mozna krytykowac LOT, ale trzeba znac fakty i miec jakies obeznanie rzeczywistosci.
gość_6d689 2014-09-03 15:18   
gość_6d689 - Profil gość_6d689
sprawdzilem wlasnie ceny na trasie LHR-WAW i return kosztuje w Economy Plus ok 30£ taniej niz Business, wiec dlaczego nie leciec Business. Nie widze sensu z takimi cenami
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy