Dwa nowe megatunele kolejowe w Europie

22 października 2014 18:14
1 komentarz
Coraz bliżej rozpoczęcia budowy dwóch nowych tuneli kolejowych w Europie. Jeden ma powstać pod Alpami na granicy francusko-włoskiej, a drugi - pod cieśniną Fehmarn na Bałtyku, między Danią a Niemcami.
Reklama
We Francji pierwsze próbne wiercenia mają ruszyć w styczniu przyszłego roku. Odwiert będzie miał 9 kilometrów długości i będzie testem przed wykonaniem prawdziwego tunelu. Koszt próbnego wiercenia przekroczy 100 mln euro.

Docelowo tunel pod górą Mont d'Ambin będzie miał ok. 57 kilometrów. Jego przekopanie umożliwi połączenie szybką koleją Lyonu we Francji i Turynu we Włoszech, co ma docelowo skrócić czas podróży z Mediolanu do Paryża z obecnych 7 do 4 godzin. Tunel po stronie francuskiej rozpocznie się w Saint-Jean-de-Maurienne (570 m n.p.m.), a po włoskiej w Susie (474 m n.p.m.). Wykonano już pierwsze szyby techniczne zapewniające dostęp do odwiertu próbnego. Docelowy tunel będzie przebiegał po tym samym śladzie.

Całkowity koszt tunelu ma znacznie przekroczyć 10 mld euro, a 40 proc. środków może zapewnić UE. Linia wejdzie w skład jednego z transeuropejskich korytarzy transportowych w sieci TEN-T.

Równie ambitny projekt jest w fazie przygotowań po przeciwnej stronie kontynentu. Tunel pod cieśniną Fehrman Belt połączony Danię z Niemcami i znacznie skróci czas podróży kolejowej m.in. z Berlina, Hanoweru i Hamburga do Kopenhagi. Obecnie pociągi do stolicy Danii muszą nadkładać drogi, podróżując przez Jutlandię (kontynentalną część Danii), a potem przez wyspy Fionię i Zelandię. Budowa tego niemal 18-kilometrowego tunelu ma kosztować ponad 5 mld euro.

Konstrukcja tunelu pod Fehmarn ma ruszyć w przyszłym roku, a władze Niemiec i Danii podpisały niedawno zobowiązanie dotyczące poprawy parametrów linii kolejowych prowadzących do tunelu. Po niemieckiej stronie powstanie nowa linia kolejowa z Lubeki do Puttgarden, a po stronie duńskiej zelektryfikowana i zmodernizowana zostanie linia z Ringsted do Holeby.

Tunel pod Fehmarn zostanie zbudowany na lądzie w dużych fragmentach, a potem zanurzony w Bałtyku. Poszczególne sekcje zostaną połączone pod wodą, a potem przykryte ziemią.

Obydwa tunele będą prowadziły jedynie ruch kolejowy. Nie jest przewidziana budowa dróg.

Już w przyszłym roku ma się też zakończyć trwająca od 2003 r. budowa tunelu pod przełęczą św. Gotarda w Szwajcarii. Tunel będzie miał 57 kilometrów długości i stanie się najdłuższym tunelem kolejowym na świecie.

Ostatnie komentarze

gość_0325e 2014-10-23 16:22   
gość_0325e - Profil gość_0325e
A może jednak FEHMARN, a nie FERHMAN?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy