5 zdjęć z... Pavlova (Morawy)

26 czerwca 2015 13:40
Czechy natychmiast kojarzą się z piwem - mniej osób wie, że w tym kraju produkowane jest też bardzo dobre wino. Winnice znajdują się przede wszystkim w południowej części Moraw, w regionie wzgórz Palava, a głównym ośrodkiem jest miasteczko Pavlov.
Reklama
W Pavlovie mieszka tylko ok. 500 osób, ale latem i jesienią ruch turystów jest tu bardzo duży. Miasteczko i cały region wzgórz Palava, górujących nad sztucznymi zbiornikami Nowe Młyny, są bardzo popularnym miejscem wypoczynku.

Turystów z Czech, Austrii i Słowacji przyciąga tu wiele rzeczy: park narodowy z licznymi szlakami, cisza i spokój małych miasteczek, cieplejszy niż gdzie indziej w kraju klimat, ale przede wszystkim winiarstwo. W samym Pavlovie znajduje się kilkadziesiąt vinnych sklepów, czyli niewielkich winiarni z tanim, młodym i bardzo smacznym winem.

1. Architektura jak dla hobbitów


Nastawienie na produkcję wina wymusiło charakterystyczny kształt budynków w Pavlovie i wielu okolicznych miasteczkach. Magazyny wina, a czasem także domy mieszkalne, mają bardzo szerokie drzwi frontowe - muszą one być wystarczająco duże, by można było przez nie wtaczać i wytaczać beczki z winem. Budynki są niskie, a dachy często pokryte trawą, co pomaga utrzymać w nich niższą temperaturę. Najczęściej mają rozbudowane piwnice, w których winiarze przechowują beczki i butelki trunku.

2. Wszędzie wino


Nie tylko samo wino, ale butelki, beczki i korki - przedmioty związane z produkcją wina są w Pavlovie obecne na każdym kroku i często stanowią element wystroju vinnych sklepów oraz hoteli.

3. Świetne wino za półdarmo


W samym Pavlovie znajduje się kilkadziesiąt winiarni, a w okolicznych miasteczkach setki kolejnych. Miejsca te nie mają nic wspólnego ze snobizmem i drogimi trunkami. Rozlewane prosto z beczek do kieliszków lokalne wino kosztuje kilka złotych. Jest świeże i łagodne w smaku, doskonałe na letnie upały. Można go wypić naprawdę dużo bez uszczerbku na trzeźwości, a nawet w przypadku nadużycia pozbawione chemicznych dodatków wino praktycznie nie powoduje bólu głowy dnia następnego. Wino można też kupić "na wynos" - rozlewane do 1,5-litrowych plastikowych butelek. Wytrzyma jednak tylko kilka dni, po tym czasie staje się zbyt kwaśne, by je pić.

4. Winne grona na stokach Palavy


Wzgórza Pawlowskie, znane po czesku jako Palava, to pagórki o wysokości do ok. 500 metrów. Wielu turystów decyduje się na wędrówkę licznymi szlakami wytyczonymi na ich terenie. Maszerując, nie sposób nie natknąć się na winnice - winne grona porastają zbocza Palavy bardzo gęsto.

5. Zamki i kościoły


Region Palavy trudno polecać turystom szukających zabytków, ale dla urozmaicenia pobytu jest co zwiedzać. To jedyny katolicki obszar w Czechach, dlatego niemal w każdej wiosce i miasteczku znajduje się kościół. Ciekawszą alternatywą są zamki (np. w Mikulowie lub Lednicach) lub ich ruiny (np. górujące nad Pavlovem resztki zamku Devicky).

fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy