Spotkanie Star Alliance w Chicago

10 grudnia 2015 10:34
1 komentarz
Rada Prezesów Star Alliance zebrała się w tym tygodniu w Chicago w celu dokonania rocznego przeglądu sytuacji w branży lotniczej, wyników i konkurencyjności sojuszu. W spotkaniach w Chicago bierze udział również redakcja Pasazer.com.
Reklama
Podczas spotkania w Chicago, którego gospodarzem były linie United, prezesi linii lotniczych należących do Star Alliance przeanalizowali rozwój siatki połączeń, innowacje technologiczne a także projekty realizowane przez poszczególne lotniska w 2015 roku oraz uzgodnili cele na kolejny rok.

Siatka połączeń została rozszerzona w lipcu, kiedy do sojuszu przystąpiły linie Avianca Brasil, wzbogacając globalną sieć połączeń o kolejne 15 destynacji i zapewniając możliwości przesiadkowe w największym kraju Ameryki Południowej.

Jednocześnie wielu przewoźników należących do Star Alliance uruchomiło w tym roku nowe rejsy długodystansowe, koncentrując się w szczególności na połączeniu lotnisk przesiadkowych Star Alliance. Na przykład Air New Zealand, ANA i EVA Air uruchomiły w bieżącym roku połączenia ze swoich lotnisk przesiadkowych do wykorzystywanego przez United lotniska w Houston. W sumie przewoźnicy należący do sojuszu aktualnie oferują prawie o 100 połączeń więcej między takimi lotniskami niż w ubiegłym roku.


- Widać wyraźnie, że liniom lotniczym będącym członkami Star Alliance zależy na oferowaniu jak najlepszych połączeń, aby zapewnić klientom większy wybór - powiedział Mark Schwab, dyrektor generalny Star Alliance. - Godne uwagi jest to, że w ubiegłym roku dominował głównie wzrost organiczny, a nie przyjmowanie nowych członków. Wspólnie udoskonalamy naszą sieć i staramy się, żeby połączenia były szybsze i łatwiejsze - dodaje.

Proces rozszerzania siatki połączeń będzie kontynuowany także w przyszłym roku. Na przykład United uruchomi nowe połączenie do Auckland, LOT do Tokio i Seulu, Lufthansa do Panama City, Singapore Airlines poleci do Dusseldorfu a Scandinavian Airlines doda nowe połączenie do Los Angeles.

Jeżeli chodzi o projekty realizowane na lotniskach, to w centrum zainteresowania pozostawało otwarcie Terminalu 2, tj. Terminalu Królowej, na lotnisku Heathrow w czerwcu 2014 roku, ze szczególnym uwzględnieniem jego działalności przez pierwszy pełny rok. Uznano, że projekt ten spełnił swój podwójny cel, jakim była poprawa komfortu podróży pasażerów oraz zwiększenie wartości dla przewoźników należących do sojuszu poprzez w wprowadzenie wielu wspólnych procesów.

Jednak prezesi zauważyli, że na Heathrow wciąż można wprowadzić pewne udoskonalenia, aby jeszcze bardziej podnieść komfort pasażerów w 2016 roku. Star Alliance będzie kontynuować prace mające na celu umożliwienie Air India dołączenie w przyszłym roku do pozostałych członków sojuszu w Terminalu 2.

Projekt realizowany na Heathrow oraz doświadczenia zebrane podczas codziennej obsługi nowych wspólnych procesów w terminalu są aktualnie wykorzystywane do podniesienia komfortu pasażerów na innych lotniskach. Ten model szczególnie dobrze sprawdza się w miejscach, gdzie działalność ograniczona jest przez problemy infrastrukturalne lub ograniczenia przestrzenne. Za przykład może służyć lotnisko Guarulhos w Sao Paolo, Narita w Tokio oraz LAX w Los Angeles.

Ponadto sojusz kontynuuje działania lobbingowe mające na celu przekonanie lotnisk na całym świecie do korzyści, jakie daje zaangażowanie sojuszy jako partnera uczestniczącego we wczesnych etapach planowania nowych portów lotniczych i terminali. W 2015 roku uatrakcyjniono udogodnienia wynikające ze statusu Star Alliance Gold, czego przykładem było wprowadzenie specjalnych ścieżek odprawy oznakowanych jako Gold Track. Usługa Gold Track jest aktualnie dostępna dla pasażerów posiadających bilety First Class i Business Class, a także dla posiadaczy Złotej Karty Star Alliance na ok. 70 lotniskach na całym świecie. Kolejne miejsca zostaną dodane w 2016 roku, w raz z wprowadzeniem na wybranych lotniskach Gold Track Immigration. W ostatnich latach sojusz inwestował także w produkt, jakim są saloniki opatrzone logo Star Alliance. Nowe saloniki zostały otwarte w Buenos Aires, Los Angeles i Sao Paulo, natomiast ten już istniejący na paryskim lotnisku Charlesa de Gaulle’a w Terminalu 1 przeszedł gruntowną przebudowę. Dzięki pozytywnym opiniom klientów salonik na lotnisku w Los Angeles otrzymał od Sky Trax nagrodę za „Najlepszy salonik oferowany przez sojusz lotniczy”.

Klienci, którym przysługuje prawo do korzystania z takich saloników, mają je do dyspozycji na ponad 1000 lotnisk, a wielu członków Star Alliance aktywnie inwestuje, aby zmodernizować swoje saloniki. Trend ten będzie kontynuowany w 2016 roku. Jednocześnie Star Alliance aktualnie ocenia możliwość stworzenia kolejnych saloników na kilku lotniskach, na których wspólny salonik jest ekonomicznie bardziej opłacalny od saloników poszczególnych przewoźników.

Jeżeli chodzi o aspekty technologiczne, to Star Alliance w ubiegłych latach inwestował i wdrażał systemy “plug & play”. Koncepcja ta umożliwia każdemu przewoźnikowi należącemu do sojuszu przyłączyć swoje systemy informatyczne do centrali obsługiwanej przez Star Alliance zamiast tworzyć dwustronne połączenia z wszystkimi innymi członkami sojuszu. Pierwsze tego typu produkty zastąpiły dawne rozwiązania mające zastosowanie do odprawy między liniami lotniczymi, dzięki czemu przewoźnicy należący do Star Alliance mogą wydawać karty pokładowe na wszystkie loty przesiadkowe w przypadku podróży, których poszczególne etapy obsługuje praktycznie dowolna kombinacja przewoźników.

W 2015 roku miało miejsce pełne wdrożenie dwóch dodatkowych aplikacji informatycznych tego typu na potrzeby programów lojalnościowych (FFP). Pierwsza z nich zmieniła sposób, w jaki dane zebrane w ramach FFP są wymieniane między liniami lotniczymi należącymi do sojuszu, dzięki czemu praktycznie wyeliminowana została potrzeba naliczania mil wstecz. Druga umożliwiła w zasadzie natychmiastową aktualizację prawie 20 tys. zmian statusu w programie lojalnościowym, dokonywanych przez wszystkie linie lotnicze należące do Sojuszu. Innymi słowy, jak tylko posiadacz karty FFP osiągnie status Star Alliance Gold lub Silver, zmiana ta aktualizowana jest we wszystkich systemach, dzięki czemu klienci mogą czerpać korzyści z nowego statusu bezpośrednio po tym, jak został im nadany. Wykorzystując opisaną wyżej technologię, Sojusz będzie wprowadzał w najbliższych latach dalsze innowacje technologiczne.

W podsumowaniu prezesi zgodzili się, że Star Alliance będzie nadal rozwijał swoją globalną sieć poprzez optymalizację połączeń, co ma na celu uzyskanie większej wartości z sieci i wdrożenie modelu obejmującego partnerów oferujących dalsze połączenia. Komfort pasażera będzie dalej podnoszony poprzez ujednolicenie standardu w tym zakresie w całej sieci. W końcu sojusz będzie realizował strategię dalszego wdrażania technologii typu front- i backend w celu wspierania prowadzonej działalności.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

spooks 2015-12-10 17:12   
spooks - Profil spooks
A jakież to przywileje mają podróżni ze statusem Silver we WSZYSTKICH liniach sojuszu naraz? Moim zdaniem takim statusem jest dopiero Gold.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy