Poradnik: Status match, czyli łatwe przenosiny złotego statusu

24 września 2017 13:43
1 komentarz
Zdobycie dającego liczne przywileje złotego statusu w programach lojalnościowych linii wymaga zwykle częstych lotów w drogich taryfach. Ale czasem można pójść na skróty - przenieść go od konkurenta.
Reklama
Priorytetowa odprawa i boarding, zwiększony limit bagażu, wstęp do poczekalni biznesowych czy darmowe zmiany rezerwacji na wyższą klasę podróży - to tylko niektóre z przywilejów przysługujących posiadaczom wysokich statusów w programach lojalnościowych większości linii lotniczych.

Aby zdobyć cenny status trzeba zwykle sporo się nalatać samolotami wybranego przewoźnika lub linii zrzeszonych w danym sojuszu. Czasami jednak wystarczy tylko posiadać podobną kartę lojalnościową u konkurencji. Taką możliwość stwarza często stosowana w branży lotniczej praktyka status match, czyli wyrównania statusów. Dzięki niej pasażer posiadający wysoki status w programie jednej linii lotniczej może od ręki otrzymać analogiczny status u innego przewoźnika i już od pierwszego lotu cieszyć się takimi samymi korzyściami jak jego najbardziej lojalni klienci.

Na czym polega status match?

Najogólniej to nic innego jak wyrównanie statusów oferowane przez linia lotnicze (a także np. duże sieci hotelowe czy międzynarodowe wypożyczalnie samochodów) często podróżującym klientom, którzy posiadają wysoki status w programach lojalnościowych u konkurencji. Oferta wyrównania statusów może gwarantować otrzymanie takiego samego lub niższego statusu, być skierowana do wszystkich lub tylko wybranych grup klientów, różnić się warunkami i dostępnością na różnych rynkach, być obarczona koniecznością spełnienia dodatkowych wymogów itp.

Wiele linii lotniczych zamiast bezwarunkowo przyznawać równoważny status proponuje pasażerom tzw. status challenge, a więc krótkookresowe wyrównanie statusu "na próbę" z możliwością jego utrzymania po spełnieniu przewidzianych w ofercie warunków kwalifikacyjnych, np. zdobycia określonej liczby mil czy odbycia pewnej liczby przelotów. Klient dostaje ograniczony czas na ich realizację, zwykle nie więcej niż 90-120 dni.

Wymogi są jednak dużo łagodniejsze od zwykłych zasad gwarantujących uzyskanie danego poziomu w tym programie. W czasie "próby" linia sprawdza, czy lojalność nowego klienta na tyle dobrze rokuje, że warto zatrzymać go na dłużej, dając pełne przywileje związane z wysokim statusem. Z kolei dla pasażera taka oferta ma dwie ważne zalety: po pierwsze od razu ma możliwość korzystania z dobrodziejstw danego statusu, a po drugie może go zachować bez zrealizowania pełnych wymogów kwalifikacyjnych obowiązujących w danym programie.

Przewoźnicy dzięki ofercie status match liczą najczęściej na odebranie konkurencji najlepszych pasażerów, a więc przede wszystkim tych, którzy rocznie wydają odpowiednio dużo (własnych lub firmowych) pieniędzy na przeloty. Zdobycie i utrzymanie takiego klienta w zamian za przekazanie mu korzyści płynących z wysokiego statusu we własnym programie lojalnościowym, jest potencjalnie bardzo dobrą inwestycją, która może się błyskawicznie zwrócić. Oferta wyrównania statusów może mieć też na celu pozyskanie członków do dopiero co tworzonego programu lub przyczynić się do wzmocnienia pozycji linii na mocno konkurencyjnym rynku, na który właśnie wchodzi ze swoją ofertą połączeń (np. w związku z inauguracją rejsów na nowej trasie).

Zwiększenie liczby uczestników danego programu lojalnościowego może też wspierać bilansowanie się jego obsługi. Dzięki wyrównaniu statusów rośnie liczba pasażerów, którzy w przyszłości będą naliczali do danego programu nie tylko wszystkie swoje przeloty liniami partnerskimi, ale także inne aktywności, takie jak np. pobyty w hotelach, wynajem samochodów czy płatności odpowiednimi kartami kredytowymi. A za każdą milą zaksięgowaną na koncie uczestnika płyną do przewoźnika określone pieniądze.

Przewoźnik decydując się na ogłoszenie oficjalnej polityki w zakresie wyrównania statusów zwykle kieruje swoją ofertę do pewnej docelowej grupy klientów. Jej skład determinują cele przyświecające danej kampanii promocyjnej. Zwykle chodzi o pasażerów z konkretnego rynku, posiadaczy statusów w określonych programach lojalnościowych lub klientów linii bezpośrednio konkurujących z danym przewoźnikiem. Często linie współpracujące ze sobą w ramach jednego sojuszu zawierają nieformalne porozumienia o niepodbieraniu sobie klientów, więc nie dają możliwości wyrównania statusów między sobą. Niekiedy zdarzają się również oferty otwarte, skierowane do wszystkich pasażerów posiadających wysoki status w innych programach, bez żadnych szczególnych ograniczeń geograficznych czy innych wymogów.

Kiedy i jak wyrównywać?

Wybór momentu, w którym decydujemy się na skorzystanie z oferty wyrównania statusu powinien być dobrze przemyślany, bo w większości przypadków linie lotnicze udostępniają tę możliwość każdej osobie tylko raz. A zatem jeśli z niej skorzystamy i następnie nie utrzymamy statusu, nie będziemy mogli się już ponownie starać o status match w tym programie. O skorzystaniu z oferty wyrównania statusów może decydować wiele czynników: zmiana pracy lub miejsca zamieszkania, która ogranicza dostęp do połączeń linii, którymi dotąd najczęściej lataliśmy, kończąca się ważność statusu w innym programie bez perspektywy jego przedłużenia, zaplanowane loty danymi liniami w przyszłości, chęć zmiany programu lojalnościowego ze względu na lepsze warunki wykorzystania gromadzonych w nim mil, atrakcyjniejsze przywileje (np. darmowe upgrade'y) czy łatwiejsze do spełnienia kryteria przedłużenia statusu w przyszłości.

Warunki uprawniające do skorzystania z wyrównania statusu są zróżnicowane w zależności od przewoźnika czy konkretnej oferty. Procedura rozpatrywania wniosków o status match wygląda jednak na ogół dość podobnie. Pierwszym etapem jest założenia konta w programie lojalnościowym, w którym chcemy uzyskać wyrównanie statusu (o ile dotąd go nie posiadaliśmy). Drugi krok to kontakt z liniami lotniczymi i zgłoszenie wniosku o status match z wymaganymi dokumentami potwierdzającymi m.in. fakt posiadania odpowiedniego statusu w programie, do którego chcemy wyrównać status. Do wniosku najczęściej trzeba dołączyć zdjęcie obu stron karty statusowej posiadanej w danym programie, wyciąg z konta programu potwierdzający dotychczasową aktywność, skan głównej strony paszportu, wykaz rezerwacji zrealizowanych lub dokonanych na przyszłość w danych liniach oraz potwierdzenie miejsca zamieszkania w przypadku ofert ograniczonych geograficznie.

Wielu przewoźników publikuje aktualne oferty status match na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Jednak nawet, gdy takiej możliwości oficjalnie nie ma, warto sprawdzać fora o tematyce lotniczej i specjalne serwisy wymieniające doświadczenia pasażerów w tym zakresie, np. statusmatcher. Nierzadko bowiem linie lotnicze nieformalnie umożliwiają wyrównanie statusu po kontakcie podjętym przez zainteresowanych i spełnieniu indywidualnie przedstawionych warunków.

Najciekawsze oferty status match mają następujące linie:

Finnair (oneworld)

Z jakiego programu: Miles&More (dowolny status), topbonus (dowolny status)
Wyrównanie statusu: do poziomu Finnair Plus Silver
Status challenge: dla członków Miles&More Senator i HON Circle oraz topbonus Gold i Platinum dodatkowo możliwość uzyskania statusu Finnair Plus Gold po uzbieraniu w ciągu sześciu miesięcy 40 tys. mil statusowych lub odbyciu 23 kwalifikowanych lotów (połowa standardowych progów kwalifikacji)
Wymagania: kopia karty statusowej Miles&More lub topbonus oraz wyciąg z konta obejmujący ostatnie 12 miesięcy
Jak złożyć wniosek: przez formularz dostępny na stronie promocji

Turkish Airlines (Star Alliance)

Z jakiego programu: posiadacze statusów SkyTeam Elite Plus (dowolny program), oneworld Emerald (dowolny program), Gold lub Platinum Emirates Skywards, Gold lub Platinum Etihad Guest oraz Platinum i Top Platinum El Al Flyer Club.
Wyrównanie statusu: do poziomu Miles&Smiles Elite (Star Alliance Gold) na okres 4 miesięcy
Status challenge: możliwość przedłużenia statusu Miles&Smiles Elite na okres roku po odbyciu dowolnego międzynarodowego lotu Turkish Airlines w okresie 4 miesięcy oraz na okres kolejnego roku po zgromadzeniu minimum 15 tys. mil statusowych uzyskanych na podstawie przelotów Turkish Airlines.
Wymagania: kopia karty statusowej, wyciąg z konta obejmujący ostatnie 3 miesiące oraz skan pierwszej strony paszportu
Jak złożyć wniosek: przez formularz kontaktowy dostępny na koncie programu Miles&Smiles

LATAM (oneworld)

Z jakiego programu: posiadacze statusu Sapphire i Emerald w innych programach oneworld, wybrane inne programy, w tym linii działających na rynkach południowoamerykańskich (uznaniowo)
Wyrównanie statusu: do poziomu LATAM Pass Platinum lub Black (oneworld Sapphire lub Emerald) na okres do marca następnego roku kalendarzowego
Wymagania: kopia karty statusowej, wyciąg z konta obejmujący ostatnie kilka miesięcy, potwierdzenie (kopia kart pokładowych i rezerwacji) odbycia co najmniej jednego przelotu LATAM w ostatnim roku
Jak złożyć wniosek: przez formularz kontaktowy na stronie internetowej, telefonicznie

Delta (SkyTeam)

Z jakiego programu: dowolny status w programach Air Canada, Alaska Airlines, ANA, American Airlines, Asiana Airlines, British Airways, Copa Airlines, JAL, jetBlue, Lufthansa i United Airlines
Wyrównanie statusu: do porównywalnego statusu w programie SkyMiles Medallion na okres 3 miesięcy
Status challenge: możliwość przedłużenia uzyskanego statusu w programie SkyMiles Medallion do 31 stycznia 2019 r. po zdobyciu w okresie 3 miesięcy kwalifikującej liczby mil lub przelotów (uzależnionej od uzyskanego statusu)
Wymagania: oferta wyłącznie dla nowych członków SkyMiles Medallion, którzy nie korzystali z podobnej promocji w ciągu ostatnich 3 lat, kopia karty statusowej oraz wyciągu z konta pokazującego posiadany status w konkurencyjnym programie
Jak złożyć wniosek: przez formularz dostępny na stronie linii

United (Star Alliance)

Z jakiego programu: programy konkurencyjnych przewoźników z wyjątkiem innych linii zrzeszonych w sojuszu Star Alliance
Wyrównanie statusu: do porównywalnego statusu w programie MilagePlus na okres 90 dni
Status challenge: możliwość przedłużenia uzyskanego statusu w programie MileagePlus do 31 stycznia 2019 r. po zdobyciu w okresie 90 dni kwalifikującej liczby mil lub przelotów w United (uzależnionej od uzyskanego statusu)
Wymagania: oferta wyłącznie dla członków MileagePlus, którzy nie korzystali z podobnej promocji w ciągu ostatnich 5 lat, kopia karty statusowej (pokazującej datę jej ważności) oraz wyciągu z konta pokazującego posiadany status w konkurencyjnym programie
Jak złożyć wniosek: przez formularz dostępny na stronie linii

Emirates

Z jakiego programu: z programów większości przewoźników oferujących loty na rynkach, na których obecne są Emirates (uznaniowo)
Wyrównanie statusu: do poziomu o jeden stopień wyższego od aktualnie posiadanego w programie Emirates Skywards. W większości przypadków oferowane jest wyrównanie do statusu Silver na okres jednego roku.
Wymagania: kopia karty statusowej oraz wyciągu z konta pokazującego posiadany status w konkurencyjnym programie, podanie innych danych na prośbę przewoźnika (wykazu planowanych lotów, danych pracodawcy itp.), dowód zakupionych biletów Emirates w przyszłości.
Jak złożyć wniosek: e-mailowo na adres polskiego biura: waw.cto@emirates.com lub programu: emiratesskywards@emirates.com

Które linie nie oferują wyrównania statusu?

Niektóre linie znane są z tego, że w zasadzie nigdy nie oferują możliwości wyrównania statusów. Z przewoźników obecnych na rynku polskim do tej grupy należą m.in. Aegean Airlines, Air France, British Airways, Iberia, KLM, Grupa Lufthansa, LOT i Qatar Airways.

Ostatnie komentarze

gość_cb014 2017-09-24 13:25   
gość_cb014 - Profil gość_cb014
Trochę po łebkach ten artykuł i nie odpowiada na postawione w tytule pytanie. To jest opis jak przenieść lub zachować swój status, ale nie jak zostać złotym pasażerem. Do tego bowiem zeby skorzystać z korzyści status match trzeba najpierw gdzieś ten odpowiedni status otrzymać. Dlatego brakuje tu podpowiedzi gdzie o złoty status najłatwiej. Brakuje tez kilku ważnych podpowiedzi z praktyki - przede wszystkim, w większości przypadków status match jest okazja z gatunku "once in life" czyli jeśli juz raz w danej linii go dokonaliśmy, to drugi raz na ogół na to nie pozwolą. Wreszcie pomimo wszystkich podanych przez autora kryteriów, status match jest dobra wola linii, a nie obowiązkiem i pomimo spełnienia kryteriów mozna statusu nie otrzymać, przoduje w takiej uznaniowości Turkish Arilines, choć oczywiście nie dotyczy to tylko tej linii.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy