Sky Girl. Kariera pierwszej stewardessy

15 maja 2016 18:40
2 komentarze
Widok stewardessy na pokładzie nie jest dziś niczym nadzwyczajnym. Kiedyś jednak było inaczej. Amerykanka Ellen Church była pierwszą na świecie stewardessą, która przełamała męski monopol i dokonała lotniczej rewolucji.
Reklama

Zawód zarezerwowany tylko dla mężczyzn

Na początku XX wieku lotnictwo dopiero raczkowało. Sam zawód stewarda pojawił się w 1912 r. Tak samo jak zawód pilota stewardami mogli być tylko mężczyźni. Za pierwszego przedstawiciela tego zawodu na świecie uważa się Heinricha Kubisa. Na początku rola stewardów nie odbiegała zbytnio od tego, czym zajmowali się konduktorzy w pociągach czy stewardzi na statkach pasażerskich.

Marzyła o lataniu. Została podniebną pielęgniarką

Pierwszą stewardessą na świecie została Ellen Church. Była 25-letnią amerykańską pielęgniarką, która marzyła o pracy w przemyśle lotniczym. W tamtych czasach było to niemożliwe, jednak Church dzięki swojemu medycznemu wykształceniu przekonała prezesów Boeing Air Transport, żeby zatrudnili ją jako pokładową pielęgniarkę. Jej zadaniem miała być opieka nad pasażerami na pokładzie.

Posadę w Boeing Air Transport objęła 15 maja 1930 r., zaś jej inauguracyjnym rejsem był przelot z Chicago do San Francisco, wykonany tego samego dnia.

Sky Girls

Pomimo obaw linii, Church została pozytywnie przyjęta w branży. Świadczyły o tym niezwykle pochlebne opinie pilotów oraz pasażerów. Zarząd linii postanowił pójść o krok dalej i zatrudnić kolejne pracownice. Za rekrutację odpowiedzialna była sama Ellen Church, pierwsza Sky Girl, bo tak wtedy nazywano stewardessy.

W pierwszej rekrutacji na siedem etatów wzięło udział ponad 100 kandydatek. W kolejnych latach zawód cieszył się coraz większą popularnością. W 1936 r. o 43 miejsca ubiegało się przeszło 2000 kobiet.



Jak czytamy w ogłoszeniu zamieszonym na łamach "The New York Times" stewardessom stawiono wysokie wymagania.

- Panie, które kwalifikują się na Sky Girls muszą być szczupłe, ważyć od 45 do 53 kilogramów, mierzyć od 152 do 162 centymetrów wzrostu i mieć od 20 do 26 lat - brzmiała treść ogłoszenia.

Trzy dekady później, w 1966 r. stewardessy musiały już co najmniej mieć średnie wykształcenie. Ponadto żadna kandydatka nie mogła mieć partnera czy męża. Bezdzietne wdowy lub rozwódki miały szansę były rozważane.

Przeciwko zatrudnianiu młodych kobiet na pokładach samolotów bardzo silnie protestowały żony członków załóg. Widząc w stewardessach potencjalne konkurentki, zasypywały dyrekcje linii lotniczych tonami listownych skarg. Mimo licznych protestów latające hostessy pozostały na pokładach amerykańskich samolotów.

Przed wybuchem II wojny światowej cztery największe amerykańskie linie lotnicze - United Airlines, American Airlines, Trans World Airlines i Western Air Express zatrudniały łącznie 270 kobiet w charakterze stewardess. Nie inaczej było w Europie. W latach trzydziestych XX wieku stewardessy były zatrudniane przez Air France, Swissair, oraz Lufthansę.

Pionierka

Ellen Church z zawodu stewardessy zrezygnowała w 1936 r. Zaledwie po 18 miesiącach pracy w Boeing Air Transport miała wypadek samochodowy w wyniku, którego uszkodziła sobie stopę.

Na pokład samolotów wróciła w 1942 r. Pracowała wówczas jako pielęgniarka w Army Nurce Corps, za co po wojnie została uhonorowana orderem Air Medal, amerykańskim odznaczeniem wojskowym przyznawane za chwalebny wyczyn wykonany w trakcie lotu.

Church zmarła 22 sierpnia 1965 r. Na jej cześć nazwano lotnisko w jej rodzinnym mieście Cresco w stanie Iowa.

W Locie przeszkodził wybuch wojny

Tuż przed 1939 r. PLL LOT zdążyły przeprowadzić pierwszy kurs dla potencjalnych stewardess. Jednak wybuch wojny przeszkodził w jego ukończeniu. Swój pierwszy lot pierwsza polska stewardessa odbyła dopiero w sierpniu 1945 roku. Była nią Zofia Glińska, która przed wojną pracowała w dziale rozliczeniowym LOT-u.

Wkrótce dołączyło do niej pięć kolejnych pań. Na początku lat sześćdziesiątych u polskiego przewoźnika pracowało już 20 pań. W latach siedemdziesiątych po wprowadzeniu międzykontynentalnych samolotów typu Ił-62, liczba stewardess znacznie wzrosła, zaś zawód stewardessy uważany był za niezwykle prestiżowy i opłacalny.

fot. Wikipedia Commons


Ostatnie komentarze

gość_a13ed 2016-05-15 22:48   
gość_a13ed - Profil gość_a13ed
a skąd nazwa zawodu - stewardessa ? czy od imienia Steward , i jak ten zawód nazywany jest po angielsku ?
lysypiotr76 2016-05-15 19:07   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Czy można dzisiaj sobie wyobrazić samolot bez stewardessy ? Ciężko to widzę. Pasażer.com mógłby się trochę wysilić. Ta pierwsza polska stewardessa walczyła w czasie Powstania Warszawskiego jako sanitariuszka.Razem z pięcioma innymi zaczęły latać w tym samym czasie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy