Kraków: Będzie nowa droga startowa

23 maja 2016 19:21
54 komentarzy
Zgromadzenie wspólników zatwierdziło plan inwestycyjny krakowskiego lotniska do roku 2023. Podstawowym elementem planu inwestycyjnego jest budowa nowej drogi startowej wraz infrastrukturą towarzyszącą.
Reklama
- Do analiz środowiskowych zostały przedstawione dwa warianty nowej drogi startowej: wariant północny proponowany przez Kraków Airport oraz wariant centralny - alternatywny pod względem oddziaływania inwestycji na środowisko - powiedział Ireneusz Kołodziej, menedżer firmy projektowej ARUP.


- Wariant północny, rekomendowany przez spółkę, jest nieznaczną modyfikacją położenia obecnej drogi startowej i zakłada niecałe cztery stopnie odchylenia względem obecnego przebiegu drogi startowej - dodał Radosław Włoszek, p.o. prezesa Kraków Airport.

Drugi wariant zakłada budowę bardziej na południe i pod większym kątem w stosunku do istniejącej drogi startowej.


Jeszcze przed wakacjami planowane są pierwsze spotkania informacyjne dla mieszkańców. Po wakacjach będą już znane pierwsze wyniki analiz środowiskowych i rozpoczną się konsultacje społeczne, które potrwają co najmniej do wiosny 2017 r.

- Nadszedł czas, żeby zrobić kolejny krok i rozpocząć dialog z mieszkańcami. Wierzę, że wspólnie wypracujemy kompromis. Informacja i dialog to początek kolejnego etapu w rozwoju lotniska - powiedział Radosław Włoszek, p.o. prezesa Kraków Airport.

Pozwolenie na budowę nowej drogi startowej powinno zostać wydane w 2019 r., a jej uruchomienie zaplanowano na 2021 r.

Według projektu droga startowa w obydwu wariantach będzie miała długość zbliżoną do istniejącej, czyli ponad 2,5 km. Określenie paramentów długości nowej drogi startowej wiązało się przede wszystkim z faktem, że Kraków Airport jest docelowym portem lotniczym, a jego strategia rozwoju uwzględnia rozwój połączeń transatlantyckich. W związku z tym długość drogi została określona dla potrzeb m.in. boeingów 787 Dreamliner.

W poprzednich latach została zlecona wieloaspektowa analiza, mająca na celu wypracowanie optymalnego modelu gwarantującego wykonywanie operacji lotniczych w krakowskim porcie w kontekście wykorzystania drogi startowej. Podczas prac analitycznych zbadano w jaki sposób zapewnić drogę startową, spełniającą wszystkie wymagania określone obowiązującymi przepisami prawa.

Podstawowym założeniem analizy był warunek niezamykania lotniska na czas wdrożenia rekomendowanego rozwiązania.

- Analizy jednoznacznie potwierdzają, że remont istniejącej drogi startowej wiąże się z zamknięciem lotniska na co najmniej rok, co jest zarówno ekonomicznie, jak i społecznie nieakceptowalne. Określenie racjonalnych wariantów wykluczyło również: wykorzystanie istniejącej drogi kołowania jako drogi startowej; zlokalizowanie nowej drogi pomiędzy obecną drogą startową, a równoległymi do niej drogami kołowania oraz zlokalizowanie nowej drogi startowej w dużej odległości od istniejącej infrastruktury lotniskowej - dodał Ireneusz Kołodziej.

Więcej szczegółów o planowanej inwestycji lotnisko opublikowało na nowej stronie internetowej.

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2016-06-07 17:58   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
ortler - dzięki za wyjaśnienia . Tak naprawdę to taka rozmowa o czymś co szybko się nie zdarzy. Jeśli w ogóle się zdarzy. Na razie wszyscy planują te loty wąskokadłubowcami z UK lub Irlandii . Nikt z kontynentu nie myśli o tym.
gość_e083a 2016-06-07 14:31   
gość_e083a - Profil gość_e083a
@rafciooo77: 2800m dla B787-8 przy warunkach ISA i MTOW to trochę mało (powinno być 3000+ m), ale np. dla takiego A330neo powinno już wystarczyć nawet przy MTOW (oczekiwane wymagane 2700+ m). Przy nieco gorszych warunkach pogodowych A330neo też powinien sobie poradzić (tym bardziej, że nie musi startować do JFK przy pełnym MTOW).

@ortler: wąskokadłubowe (pomijając B757; piszemy np. o A321LR) z KRK do JFK to jeszcze nie teraz. Potrzebne byłoby zwiększenie efektywności przynajmniej jeszcze o 5-10% aby bezpiecznie wykonać taki lot. Zakładając obecny wzrost efektywności na poziomie 1-1,5% rocznie i punkt odniesienia 2019 (planowane wejście A321LR) to temat po roku 2025.
ortler 2016-06-07 12:27   
ortler - Profil ortler
Ad. lysypiotr76. W chwili obecnej nie ma konieczności budowy w Krakowie bardzo długiego pasa; 2800 m na dzisiejsze potrzeby w zupełności wystarczy. Chodzi o to, aby w razie potrzeby była możliwość jego łatwego przedłużenia do nieco ponad 10000 ft, tj. do ok. 3100 m.
Do NY dolecieć mogą obecnie rozmaite wersje AB320 (niekoniecznie LR) startujące z Dublina, Sionny, Londynu, Edinburgha, Glasgow, Paryża, Brukseli, Amsterdamu, Lisbony, Madrytu. Wystarczy sprawdzić odpowiednie specyfikacje, lub spojrzeć na mapę interakcyjną zobacz link . Do lotów wąskokadłubowcami przez Atlantyk przymierzają się nie tylko Aer Lingus, ale i Ryanair (stąd ostatnie próby poprawienia sobie opinii wśród pasażerów) oraz Norvegian. Wszyscy jednak czekają na wprowadzenie nowych, bardziej ekonomicznych silników odrzutowych nowej generacji (PW1124G, LEAP-1A24, PW1127G, LEAP-1A28, PW1133G, LEAP-1A32/33); ostatnio certyfikacje uzyskały PW1127G-JM (26 listopada 2015) oraz CFM LEAP-1A26 (31 maja 2016).
Po zaimplementowaniu tych silników transatlantyckie loty z Polski wąskokadłubowcami będą technicznie możliwe, choć trudno dzisiaj przewidzieć, czy na taką opcję zdecyduje się któryś z przewoźników.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy