Branża broni niezależności PKBWL

21 lipca 2016 07:31
12 komentarzy

Posłowie w sejmowej komisji infrastruktury przyjęli nowelizację prawa lotniczego, która zakłada m.in. wymianę składu Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Branża obawia się utraty niezależności tego organu. 

Reklama
Nowelizacja zakłada, że 30 dni po jej wejściu w życie pracę stracą obecni członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL). Nowych wyznaczy na czteroletnią kadencję minister infrastruktury. Osoby, z którymi minister nie zdecyduje się przedłużyć współpracy, mogą liczyć na odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Obecnie członkowie PKBWL są wprawdzie powoływani przez ministra, ale bezterminowo. Zawierana jest z nimi umowa o pracę, nie można ich odwołać - członkostwo w Komisji wygasa w chwili śmierci, złożenia rezygnacji lub niespełniania wymogów formalnych (np. odebrania praw publicznych).

Równocześnie nowelizacja usuwa punkt obecnego prawa lotniczego, zgodnie z którym PKBWL wykonuje swoje obowiązki w imieniu ministra infrastruktury. Według wnioskodawców - grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości - ten przepis rodził wątpliwości co do niezależności Komisji. Zgodnie z prawem europejskim, komisje zajmujące się badaniem wypadków lotniczych nie mogą być zależne od administracji publicznej.

- Dokonano zmian mających na celu zastąpienie dotychczasowego modelu wyznaczania członków Komisji na rzecz ich powoływania i odwoływania. Rozwiązanie to zaczerpnięto z rozwiązań przyjętych w odniesieniu do Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych - czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

Jednak branża lotnicza ocenia, że zmiany proponowane przez posłów mogą tak naprawdę obniżyć niezależność Komisji.

- W gruncie rzeczy ten projekt zmniejsza niezależność PKBWL i bardziej ją uzależnia od polityków - mówi portalowi Pasazer.com Maciej Lasek, obecny przewodniczący Komisji. Dodaje: - Powołanie na cztery lata w miejsce wyznaczenia na czas nieokreślony i umowy o pracę zmniejsza konkurencyjność pozyskiwania ekspertów. Wyszkolenie samodzielnego badacza trwa dwa-trzy lata. Cztery lata kadencji bez jawnych kryteriów powołania na kolejną to błąd.

Zgodnie z nowelizacją w składzie PKBWL zabraknie lekarzy specjalistów z zakresu medycyny. Tę zmianę krytykuje Polski Klub Lotniczy.

- Niezależność PKBWL to wartość nadrzędna. Istnieją przesłanki, by pokusić się o stwierdzenie, że po nowelizacji minister infrastruktury będzie mógł wpływać na prace Komisji - dodał obecny na posiedzeniu sejmowej komisji Grzegorz Brychczyński z PKL.

Brychczyński zaproponował, by powołać w Polsce organ podobny do amerykańskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa w Transporcie (NTSB) - niezależny i funkcjonujący poza strukturą administracji państwowej. Prace w tym kierunku rozpoczęły się już w poprzedniej kadencji za rządu PO-PSL, ale nie zostały doprowadzone do końca. Teraz szybkie przyjęcie nowelizacji przez komisję sejmową wskazuje na dużą determinację rządu PiS do wprowadzenia proponowanych zmian.

- Ta kadencja nie będzie trwała bez końca. Następna władza sięgnie do tych samych metod ze szkodą dla bezpieczeństwa. To nie wróży to dobrze naszym następcom, a przede wszystkim wszystkim tym, którzy korzystają z transportu lotniczego - podsumowuje Lasek.

Według naszych rozmówców w Sejmie jednym, o ile nie głównym powodem zmiany, jest chęć odwołania Laska i innych członków PKBWL, którzy zakończyli badanie katastrofy smoleńskiej nie stwierdziwszy żadnych śladów rzekomego zamachu.

Nowelizacja ułatwia również przekształcenie lotnisk użytku wyłącznego (m.in. aeroklubowych) w lotniska użytku publicznego oraz tworzy nową kategorię lotnisk użytku publicznego niepodlegających certyfikacji. Zmiany mają ułatwić inwestycje i doprowadzić do wzrostu ruchu lotniczego na małych lotnisk, a równocześnie nie będą generować wyższych kosztów oraz nie wpłyną na obniżenie bezpieczeństwa.

- Celem przedmiotowej nowelizacji jest uproszczenie procedur prowadzących do upublicznienia lotnisk użytku wyłącznego, a zatem zapewnienia większej ich dostępności dla zainteresowanych - czytamy w uzasadnieniu projektu. - Propozycja ma na celu zastąpienie niedziałającej instytucji czasowego otwarcia lotniska użytku wyłącznego do publicznego użytku nową, praktyczną kategorią lotnisk użytku publicznego niepodlegających certyfikacji. Będą mogły one powstać w miejscu obecnych lotnisk użytku wyłącznego, ze wszystkimi ograniczeniami związanymi z rodzajami lotów, jakie mogą być na nich wykonywane - analogicznie jak w przypadku lotnisk użytku wyłącznego. Dla lotnisk użytku publicznego niepodlegających certyfikacji przewidziano dodatkowo jeszcze jedno ograniczenie - możliwość wykonywania z tych lotnisk wyłącznie lotów krajowych.

P.o. prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Piotr Samson, szacuje, że dzięki nowelizacji wiele z ok. 50 działających w Polsce lotnisk użytku wyłącznego może zostać przekształcona w lotniska użytku publicznego.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_3fe44 2016-08-01 00:20   
gość_3fe44 - Profil gość_3fe44
gość_20452 - Podstawą badania wypadku lotniczego są oględziny wraku i miejsca zdarzenia - to zostało dokonane. Nie za każdym razem potrzebne jest wydawanie milionów na badanie wraku centymetr po centymetrze w laboratoriach.
lysypiotr76 2016-07-25 19:03   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
gość_ae98c - Pozwól że zostanę przy swojej wersji w tym temacie . Ja rozumiem że masz inne poglądy , więc je szanuje .
gość_ae98c 2016-07-25 08:04   
gość_ae98c - Profil gość_ae98c
Lysypiotr76 ;gazeta wybiórcza i tvn właśnie lansuje takie zamachy,parówki,puszki i inne bzdety po to tylko żeby się nasmiewac z Macierewicza i innych którzy myślą że to wszystko jakoś inaczej niż wersja Anodiny, Milera i Laska. Ktoś wreszcie chce to sprawdzić tak jak to powinno być dawno sprawdzone domagając się wraku i oryginałów nagrań.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy