Ryanair chce finansować rozbudowę Modlina

30 sierpnia 2016 21:14
27 komentarzy
Modlin potrzebuje większego terminala przed 2019 r., jesteśmy gotowi pożyczyć pieniądze na rozbudowę - zapowiedział w rozmowie z Pasazer.com Michael O'Leary, prezes Ryanaira. Większy terminal będzie jednak najwcześniej za trzy lata.
Reklama
- Lotnisko marnuje swój potencjał. Wydaje mi się, że to głównie kwestia finansowania i dogadania się udziałowców. Rozmawiamy z nimi i mówimy: "zbudujcie to lotnisko". Jeśli potrzeba wsparcia, jesteśmy gotowi pożyczyć Modlinowi pieniądze na rozbudowę - zapowiedział w rozmowie z Pasazer.com Michael O'Leary, prezes Ryanaira.

Modlin zbliża się już do granicy przepustowości. Obecnie przepustowość terminala to ok. 3 mln pasażerów rocznie. Modlin szacuje, że zbliży się do tego poziomu już w tym roku - w 2015 r. obsłużył 2,59 mln podróżnych. O planach rozbudowy szczegółowo mówił w rozmowie z Pasazer.com Piotr Okienczyc, ówczesny prezes lotniska (a obecnie wiceprezes), w połowie ubiegłego roku.

- Zaczniemy rozbudowę terminala od powiększenia części odlotowej o cztery segmenty. Pozwoli to na uzyskanie przepustowości 5 mln pasażerów rocznie - zapowiedział w lutym br. Marcin Danił, wiceprezes lotniska w Modlinie.

Jednak powiększony terminal obsłuży pierwszych pasażerów najprawdopodobniej dopiero w 2019 r. Taki harmonogram przedstawił na konferencji prasowej Leszek Chorzewski, p.o. prezesa i wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu portu lotniczego w Modlinie. Lotnisko ma już gotową koncepcję architektoniczną, ostateczny projekt poznamy jesienią. Przetarg na budowę terminala może ruszyć na początku przyszłego roku. Oddanie inwestycji przed 2019 r. będzie bardzo trudne.

O'Leary uważa jednak, że powinno to nastąpić wcześniej. Ryanair jest jedynym przewoźnikiem na lotnisku w Modlinie i ma ambitne plany wzrostu w tym porcie lotniczym. Teraz nie mogą one być realizowane, bo już obecnie port lotniczy jest często przepełniony, a kolejki do kontroli bezpieczeństwa - bardzo długie.

Prezes przewoźnika podkreślił, że Modlin pozostaje głównym lotniskiem Ryanaira w Polsce, a linia nie planuje przenosin ani obsługi tras międzynarodowych z Lotniska Chopina. W tym roku z głównego warszawskiego portu lotniczego będą obsługiwane tylko dwie trasy krajowe, od marca dojdzie trzecia - do Szczecina.

Dlatego O'Leary we własnym interesie jest gotowy pożyczyć Modlinowi środki na rozbudowę terminala - choć podkreśla, że nie ma mowy np. o objęciu udziałów w lotnisku w zamian za inwestycję.

- Problemem jest skomplikowana struktura akcjonariatu, z udziałami rozdzielonymi po jednej trzeciej między PPL [zarządca Lotniska Chopina - red.], Agencję Mienia Wojskowego i samorząd. A nie jestem pewien, czy PPL faktycznie chce rozbudować Modlin - dodał O'Leary.

O'Leary dodał, że w jego ocenie Modlin może być lotniskiem równie dużym jak Charleroi, obsługujące aglomerację brukselską. W ubiegłym roku ten belgijski port lotniczy obsłużył niemal 7 mln pasażerów, głównie korzystających z usług Ryanaira.

Szef Ryanaira po raz kolejny skrytykował też pomysł tworzenia Centralnego Portu Lotniczego - uznał go za zbyt drogi, skomplikowany i niepotrzebny. O'Leary jest zwolennikiem konkurencji między lotniskami, dzięki której loty mogą być tańsze. Nie odniósł się do tego, czy to Modlin powinien zostać rozbudowany i stać się portem centralnym. Jednak zwrócił uwagę na konieczność zachowanie niezależności spółek zarządzających Modlinem i Lotniskiem Chopina.

- Kochamy Modlin i wiemy, że będzie rósł - o ile nie zostanie przejęty przez PPL. Według mnie Polska powinna sprzedać udziały zarówno w Modlinie, jak i w Lotnisku Chopina inwestorom prywatnym, niezależnym od siebie. To może być mniejszościowy pakiet akcji, ale pozwoli to na zastrzyk kapitału inwestycyjnego oraz cięcie kosztów - powiedział O'Leary.

#KOREKTA: Poprawiony tytuł#

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2016-09-02 15:36   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Modlin po sierpniu 255 tys pax i 12 procentowy wzrost.
gość_a59cc 2016-09-01 20:38   
gość_a59cc - Profil gość_a59cc
Powinni zamknąć to "lotnisko" zamiast pchać tam niepotrzebnie pieniążki....
Zed 2016-09-01 07:01   
Zed - Profil Zed
Teoretycznie samorząd nie powinien inwestować w podmioty typu lotnisko, pod warunkiem, że nie ma w nim udziałów. A jeśli ma, to niech inwestuje, bo stopa zwrotu dla całego regionu jest niemierzalna, ale wiadomo, że znacznie przewyższa czyste statystyki finansowe samego podmiotu, jakim jest lotnisko.
Modli należy do lotnisk młodziutkich i z tego tytułu potrzeba jeszcze wielu lat, zanim zacznie zarabiać na swoje potężne inwestycje. 7-8 milionów w przyszłości, o ile nie będą to tylko pasażerowie Ryanaira, pozwoli spokojnie funkcjonować na rynku, polepszając jakość swoich usług.
Wg mnie najsłabszą stroną Modlina jest fatalny do niego dojazd. Szybki pociąg z centrum Warszawy, zatrzymujący się na max 1-2 dodatkowych stacjach mógłby przyciągnąć inne tanie lotnicze (Max czas przejazdu 30 min). Terminal to również konieczność, bo nikt teraz nie wejdzie tam, tylko po to, żeby pasażerowie porzucili przewoźnika i latali z przesiadkami z Okęcia. Coś gdzieś słyszałem, że jest plan rozbudowy terminala do 5 mln. Tylko po co? Zbudować od razu terminal na 8 mln (albo przynajmniej w etapach 5 + 3, ale wg jednego projektu, tak że po oddaniu 5m burzy się stary (wiem, nie taki stary, ale beznadziejnie zaprojektowany), a potem doczepia się jeszcze 3m i mamy optymalne lotnisko dla przewoźników niskokosztowych na co najmniej 10 lat do przodu. Kolej + terminal = więcej linii lotniczych
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy