Latanie nad Polską może zdrożeć

21 września 2016 09:13
2 komentarze
Polska chce podnieść stawki opłat jednostkowych, które linie lotnicze płacą za przelot nad Polską. Plan ten wspiera Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, a stawki mogą wzrosnąć o ok. 30 proc.
Reklama
Plany zmiany stawek opłat jednostkowych potwierdzili w rozmowie z PAP przedstawiciele PAŻP i Ministerstwa Infrastruktury. Wiceminister odpowiedzialny za lotnictwo, Jerzy Szmit, powiedział, że odpowiedni wniosek wpłynął już do Komisji Europejskiej. Unijną organizację odpowiedzialną za zatwierdzanie stawek opłat jednostkowych jest Eurocontrol.

Stawki w Polsce miałyby wzrosnąć o 20-30 proc., co przełożyłoby się na wzrost przychodów PAŻP. Zgodnie z prawem, wpływy z opłat muszą być proporcjonalne do kosztów Agencji i muszą być przez nią wykorzystane. Nie mogą trafić np. do budżetu państwa. W 2013 r. (ostatnim, za który dostępny jest pełen raport roczny) opłaty trasowe przyniosły PAŻP ponad 624 mln zł przychodu, co stanowiło 86 proc. wszystkich wpływów Agencji.

- Mamy dziś opłaty trzy razy niższe niż w Niemczech. Chcemy podnieść stawkę przynajmniej o 20-30 proc. Jesteśmy krajem tranzytowym, który powinien pobierać rzetelne, należne za to opłaty - powiedział cytowany przez PAP Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury.

Według niego PAŻP dzięki wyższym wpływom mogłaby wyszkolić więcej nowych kontrolerów i inwestować w infrastrukturę do zarządzania ruchem lotniczym.

Stawka opłaty jednostkowej we wrześniu w Polsce wynosi 33,92 euro. Unijna średnia to ponad 51 euro. Tańsze od Polski w Unii są tylko Irlandia, Łotwa, Bułgaria, Cypr i Malta. W Niemczech stawka opłaty wynosi 82,68 euro. Najdroższe kraj w Unii to Wielka Brytania (85,33 euro), a w Eurocontrol - Szwajcaria (104,59 euro).


Po podwyżce o 20-30 proc. polska stawka mogłaby wzrosnąć do 40-45 euro, czyli nadal byłaby niższa od średniej.

Niskie stawki opłat jednostkowych za przelot nad Polską wpływają nie tylko na niższe od potencjalnie możliwych wpływy PAŻP. Skłaniają też przewoźników do lotów nad naszym krajem nawet wtedy, gdy oznacza to niewielkie nadłożenie drogi. Kontrolerzy zrzeszeni w związku zawodowym już prawie dwa lata temu alarmowali, że prowadzi to do niebezpiecznego i niekorzystnego zatłoczenia przestrzeni powietrznej.

Według danych Eurocontrol, nad Polską odnotowano w sierpniu br. 75,9 tys. operacji lotniczych. Było to o 8,6 proc. więcej niż rok temu. Niemal 60 proc. wszystkich operacji to tylko przeloty nad Polską samolotów, które w kraju ani nie lądują, ani z niego nie startują.

#KOREKTA: wniosek o podwyżkę opłat złożył rząd, a nie PAŻP#

Ostatnie komentarze

gość_bae12 2016-09-22 12:50   
gość_bae12 - Profil gość_bae12
zeby tak jeszcze stawki w panstwowej sluzbie zdrowia przynajmniej zblizaly sie do srednich unijnych...
lysypiotr76 2016-09-21 11:27   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
PAŻP ma coraz więcej do pracy , a coraz mniej pieniędzy. Trochę sytuacja agencji pogorszy się gdy samoloty zaczęły omijać Ukrainę ze względu na konflikt zbrojny w Donbasie.Zwłaszcza po zestrzeleniu samolotu. Uderzyło to również w Polskę bo wiele linii zmieniło trasy swoim samolotom. I z zachodu latają albo nad Bałtykiem lub na południe od Polski.Nad Polską lata za to coraz więcej małych samolotów GA ale pieniędzy z tego nie wiele.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy