Lufthansa i Air China zacieśniają współpracę

21 września 2016 14:51
12 komentarzy
Air China oraz Lufthansa zacieśnią współpracę na rynkach chińskim oraz europejskim. Przyczyni się to do zwiększenia oferty na tych rynkach, ale może okazać się złą wiadomością dla polskiego LOT-u.
Reklama
Air China oraz Grupa Lufthansy podpisały umowę partnerską, która pozwoli na zbudowanie wspólnej oferty połączeń pomiędzy Europą a Chinami w ramach porozumienia joint-venture.

Porozumienie pomiędzy tymi dwoma grupami lotniczymi to kolejny etap działań, o których przewoźnicy rozmawiali już przeszło ponad dwa lata temu. Nowa umowa partnerska ma na celu znaczne zwiększenie liczby połączeń objętych code-share oraz udoskonalenie współpracy handlowej pomiędzy liniami.

Joint-venture z Air China to dla niemieckiego przewoźnika jeden z kluczowych elementów strategii rozwoju partnerstwa w Azji. Już wcześniej Lufthansa zacieśniła współpracę z japońskimi liniami All Nippon Airlines (ANA) oraz z innym członkiem sojuszu Star Alliance, Singapore Airlines.

- Jako przewoźnik narodowy, Air China jest idealnym partnerem dla Lufthansy w Chińskiej Republice Ludowej. Chiński rynek lotniczy jest jednym z najważniejszych obszarów wzrostu na świecie. Chcemy skorzystać z tego wzrostu wraz z naszym partnerem z sojuszu Star Alliance - powiedział Carsten Spohr, prezes Lufthansy.

- Joint-venture z Lufthansą oraz spółkami zależnymi Austrian Airlines oraz Swiss International Air Lines to kolejne ważne kroki w naszej strategii globalizacyjnej poprzedzonej wstąpieniem Air China do sojuszu Star Alliance w grudniu 2007 r. Obie strony będą mogły teraz stać się bardziej konkurencyjne zarówno w Chinach, jak i w Europie. W ramach joint-venture będziemy dalej zwiększać siatki połączeń w Chinach i w Europie, poprawiać połączenia dolotowe na innych rynkach oraz optymalizować rozkłady lotów. Pozwoli nam to na dostarczenie bardziej elastycznej oferty handlowej, poprawienie oferty taryfowej oraz zwiększenie satysfakcji konsumerskiej - powiedział Cai Jianjiang, prezes Air China.

Porozumienie pomiędzy grupami jest szczególnie istotne z punktu widzenia Lufthansy, której pozwoli na znaczne wzmocnienie swojej obecności na drugim największym rynku lotniczym na świecie. Wraz z transatlantyckim trójstronnym joint-venture podpisanym z United Airlines oraz Air Canada, Lufthansa pokrywa obecnie wszystkie najważniejsze rynki międzykontynentalne na świecie.

Rozszerzona siatka połączeń code-share pozwoli klientom Air China na wygodną podróż w kierunkach takich jak: Austria, Belgia, Niemcy, Szwajcaria z przesiadką w hubach we Frankfurcie, Monachium, Zurychu lub w Wiedniu.

Dla Air China to kolejny element ekspansji na Starym Kontynencie. Dziś (21.09) linia zainaugurowała także loty z Warszawy do Pekinu, o czym pisaliśmy tutaj.

Umowa pomiędzy Air China a Lufthansą wejdzie w życie wraz z początkiem sezonu letniego 2017 r.

Porozumienie niemieckiej i chińskiej linii lotniczej może utrudnić współpracę LOT-u z Air China. Polski przewoźnik chce podpisać z partnerem z Pekinu umowę code-share. Jednak można przypuszczać, że Air China będzie w pierwszej kolejności rozmawiała z Lufthansą o wzmocnieniu oferty przez huby we Frankfurcie i Monachium, a nie przez Warszawę.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_16fea 2016-09-22 16:48   
gość_16fea - Profil gość_16fea
spotter 10 - Chińczycy mają ogromne zapasy gotówki którą próbują inwestować na całym świecie. Przy okazji uzależniają swoich ,, wspólników ''. Duży może więcej , a LOT nie wiele. Jak piszesz o biznesie to równaj do polityki . Ostatnie ,,, olanie '' Obamy na lotnisku to jeden z wielu przykładów jak traktują innych . Jak poczują słabość wykorzystają to by Go osłabić. A LO w Azji to nie wiem dla kogo kieruje swoją ofertę. Oni sami nie wiedzą bo trzy połączenia w tygodniu to dogodne dla turysty , nie biznesmena.
krzysiekl 2016-09-22 10:53   
krzysiekl - Profil krzysiekl
co do M&M to LOT powinien mieć swój program. Stworzony pod nich a nie pod LH.
Jeśli tak można to mogą mieć oba....
krzysiekl 2016-09-22 10:52   
krzysiekl - Profil krzysiekl
a tak BTW liczę na dalszy (????) spadek cen w liniach "z zatoki" których oferta do Chin i okolicy będzie mniej atrakcyjna (dłuższa podróż, przesiadka).
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy