Nowojorski Waldorf Astoria zniknie z mapy

10 stycznia 2017 08:40
Legendarny hotel Waldorf Astoria w Nowym Jorku zostanie zamknięty pod koniec lutego 2017 r. Ikona światowego hotelarstwa przejdzie remont i zostanie przekształcona w luksusowy apartamentowiec.
Reklama
Nowojorski hotel Waldorf Astoria był prekursorem ultra luksusowej marki hotelarskiej Waldorf Astoria wchodzącej w skład Hilton Worldwide. Nazwa hotelu wzięła się z połączenia dwóch hoteli o nazwach Waldorf i Astoria. Właścicielem pierwszego, 13-piętrowego, otwartego w 1893 r., był William Waldorf Astor. Drugi, 17-piętrowy, należał do jego kuzyna, Johna Jacoba Astora IV, i został otwarty w 1897 r. Oba hotele zostały w końcu połączone w jeden pasażem Peacock Alley.


Na pamiątkę tego wydarzenia w każdym hotelu marki Waldorf Astoria w centralnym punkcie hotelu znajduje się Peacock Alley. Po połączeniu hoteli w jeden był to ówcześnie największy obiekt tego typu na świecie. W 1929 r. podjęto decyzję o wybudowaniu nowego hotelu, gdyż na miejscu dotychczasowego hotelu Waldorf powstał słynny budynek Empire State Building. W miejscu hotelu Astor powstał nowy 47-piętrowy wieżowiec obecnego hotelu Waldorf Astoria. W 1949 r. został zakupiony przez Conrada Hiltona. W latach 1931-1953 był najwyższym hotelem w świecie, potem zdystansował go moskiewski hotel Ukraina.


Nowojorski Waldorf Astoria na stałe wpisał się w historię miasta i stał się ikoną oraz wzorem dla hoteli na całym świecie. To w nim jako w pierwszym na świecie hotelu wprowadzono m.in. całodobowy room service. W obiekcie zamieszkiwali prawie wszyscy prezydenci Stanów Zjednoczonych. W latach 1946-1952 hotel pełnił funkcję tymczasowej siedziby sekretariatu ONZ w Nowym Jorku. Co roku w hotelu odbywały się uroczyste przyjęcia wydawane przez prezydenta USA z okazji Zgromadzenia Ogólnego.


Ponadto bezpośrednio pod budynkiem hotelu zlokalizowano podziemny peron kolejowy - tzw. Track 61. Był on wykorzystywany przez prezydentów Stanów Zjednoczonych, podczas gdy ci zatrzymywali się w hotelu. Hotel od ostatniej dekady XIX wieku utrzymywał także własną orkiestrę. Swoje piętno hotel odcisną także na światowej kinematografii. W obiekcie nagrywano takie filmy i seriale jak m.in. "Weekend w Waldorfie", "Książę w Nowym Jorku", "Zapach kobiety", "Kevin sam w Nowym Jorku", "Depresja gangstera", "Gra o miłość", "Pan i pani Smith", "Różowa pantera", "Rodzina Soprano" czy "Seks w wielkim mieście".


W 2014 r. ten ponad 85-letni hotel został przejęty od firmy Hilton Worldwide za 1,95 mld dolarów przez chińską firmę ubezpieczeniową Anbang.


28 lutego br. hotel pożegna ostatnich gości, a następnie przejdzie remont w ramach którego zostanie przekształcony w luksusowy apartamentowiec.

Marka Waldorf Astoria obejmuje luksusowe hotele rozsiane po całym świecie. Na Starym Kontynencie sygnowane marką hotele znajdują się w Amsterdamie, Wersalu, Rzymie, Berlinie czy Edynburgu. Londyński hotel Waldorf Hilton nie należy do portfolio Waldorf-Astoria.


fot. Waldorf-Astoria New York

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy