Rząd nie wesprze budowy lotniska na Podlasiu

30 marca 2017 08:30
14 komentarzy
Rząd odmówił marszałkowi województwa podlaskiego wsparcia dla budowy lotniska regionalnego, tłumacząc się brakiem pieniędzy - informuje portal Rynek Infrastruktury.
Reklama
Pod koniec lutego marszałek województwa podlaskiego zwrócił się z pismem do premier Beaty Szydło z prośbą o wparcie budowy lotniczego portu regionalnego na Podlasiu. Jak informowały w piśmie władze wojewódzkie, województwa nie stać na samodzielne sfinansowanie tej inwestycji, której koszt szacowany jest na około 400 mln złotych. Nie ma też szans na otrzymanie wsparcia z Unii Europejskiej, która zapowiedziała, że nie dołoży do budowy nowych lotnisk.

Temat budowy regionalnego portu lotniczego odżył po tym, gdy styczniu tego roku przeprowadzono referendum, w którym zapytano mieszkańców województwa o zdanie w tej sprawie. Ostatecznie referendum okazało się niewiążące z powodu zbyt niskiej frekwencji - zamiast wymaganych prawnie minimum 30 proc. spośród osób uprawnionych do głosowania, w referendum wzięło udział jedynie 12,7 proc. osób. Mimo to, jak podkreślały w liście do premier władze województwa, ponad 90 proc. głosujących się w referendum opowiedziało się za budową lotniska.

W odpowiedzi na list marszałka województwa, Ministerstwo Infrastruktury wystosowało pismo, w którym informuje, że rząd nie dołoży się do budowy lotniska regionalnego, gdyż nie dysponuje pieniędzmi budżetowymi na budowę i rozwój nowych lotnisk.

Zamiast lotniska regionalnego na Podlasiu powstaną utwardzone drogi startowe w Białymstoku oraz w Suwałkach. Białostockie lotnisko w Krywlanach obsługiwać będzie lotnictwo ogólne (general aviation), ale będzie mogło też przyjąć samoloty zabierające na pokład do 50 osób. Z kolei w Suwałkach powstać ma betonowa droga startowa o długości 1350 metrów wraz z infrastrukturą niezbędną do startów i lądowań samolotów. Plany nie przewidują budynków terminali.

Zgodnie z najnowszym raportem Komisji Europejskiej, województwo podlaskie zajmuje przedostatnie miejsce wśród wszystkich regionów europejskich pod dostępu do komunikacji lotniczej, wyprzedzając jedynie południowo-zachodnią część Rumunii. Dokument jest publikowany co trzy lata i powstaje w oparciu o kilkadziesiąt czynników mających wpływ na atrakcyjność i rozwój poszczególnych obszarów.

Zwolennicy budowy lotniska regionalnego przekonują, że słaba infrastruktura transportowa regionu, w tym właśnie brak regionalnego lotniska, wpływa na to, że Podlasie jest jednym z najbiedniejszych regionów w Unii Europejskiej. Na Podlasiu nie brakuje jednak przeciwników budowy portu regionalnego, którzy argumentują, że to niepotrzebna inwestycja oznaczająca wysokie koszt budowy oraz późniejsze wysokie koszty utrzymania obiektu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
usuniety 2017-03-31 12:18   
usuniety - Profil usuniety
@lysypiotr76

Masz dobre wrażenie co do przespania tematu lotniska. Kilka lat temu były pieniądze ale nie zostały wykorzystane przez nieudolnych rządzących województwem. Ostatecznie środki poszły na... budowę dróg. W przeciwnym razie przepadłyby zupełnie.

@ortler

Władze miasta planują zbudować pas od długości 1350 m. Na tak krótkim pasie nie może operować nawet Saab 340A. Jest to wystarczające dla ATR 42 ale w Polsce nikt nimi teraz nie lata (chyba).

Już wiadomo, że powstanie CPL. Dla mieszkańców miasta oznacza to oddalenie lotniska o kolejne kilkadziesiąt kilometrów. Obecnie na Okęcie jest 210, czyli możemy zbliżyć się do 300.
Gdyby zacząć temat lotniska regionalnego w tej chwili (na początek wybór miejsca) to powstanie ono razem lub niewiele przed CPL.
ortler 2017-03-31 11:18   
ortler - Profil ortler
Budowa "pełnowartościowego" lotniska w okolicach Białegostoku nie jest uzasadniona ekonomicznie. W polskich warunkach lotnisko jest rentowne, gdy odprawia co najmniej 1.5 mln PAXów. Hipotetyczne lotnisko białostockie nie miałoby szans na osiągnięcie takiego "przerobu" w ciągu najbliższych kilkunastu lat. W chwili obecnej dochody przynoszą WAW, KRK, GDN, KTW, WRO. POZ jest na granicy rentowności. WMI pomimo 2.588 mln PAXów jest deficytowe, chociaż sytuacja tego lotniska jest specyficzna i w niedługim czasie powinna ulec zmianie. Z drugiej jednak strony Podlasie jest najgorzej skomunikowanym fragmentem obszaru Polski, a po zbudowaniu CPL sytuacja jeszcze się pogorszy. Dlatego też można by rozważyć budowę niewielkiego portu o ograniczonej certyfikacji, długości pasa 1500 - 1600 m, zatrudniającego minimalną ilość personelu. Pas 1500 - 1600 m jest wystarczający dla samolotów typu ATR-72 i ATR-42, a także samolotów general aviation. Koszty budowy nie byłyby w takim przypadku zbyt wielkie i "do przełknięcia" przez województwo. Władze wojewódzkie musiałyby być świadome, że lotnisko będzie trwale deficytowe i rozważyć sens jego budowy. To, o czym piszę nie jest żadna nowością i takie rozwiązanie jest od jakiegoś czasu lansowane dla lotniska w Krywlanach.
pcharasz 2017-03-30 19:40   
pcharasz - Profil pcharasz
Jeżeli władze wojewódzkie uważają, że lotnisko to dochodowa inwestycja, to zawsze pozostają kredyty komercyjne. 400 mln kredyt to nie problem.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy