Azjatyckie linie zarobiły w ubiegłym roku 6,9 mld dolarów

3 sierpnia 2017 11:20
W mijającym roku linie lotnicze z Azji odnotowały łącznie 6,9 mld dolarów zysku netto - podsumowuje Stowarzyszenie Linii Lotniczych Azji i Pacyfiku (AAPA).
Reklama
Na wynik roczny wpływ miały solidne wzrosty liczby pasażerów oraz polepszenie się sytuacji na rynku cargo - oba te czynniki pomogły przeciwdziałać presji na yield, wynikającej z silnej konkurencji na rynku. Dla linii lotniczych dobrą wiadomością był też spadek cen paliwa lotniczego.

W 2016 roku linie lotnicze Azji i Pacyfiku odnotowały 6,4 proc. wzrost liczby pasażerów międzynarodowych, liczony w pasażerokilometrach (RPK), który został odnotowany głównie dzięki rozszerzeniu siatek połączeń. Przewozy międzynarodowego cargo lotniczego, mierzone w tonokilometrach (FTK) wzrosły o 1,3 proc., co spowodowane było zwiększeniem eksportu z państw azjatyckich w drugiej połowie 2016 r.


W 2016 roku linie lotnicze z Regionu Azji i Pacyfiku zanotowały łączne przychody operacyjne w wysokości 165,3 mld dolarów, co stanowi lekki, 0,3 proc. spadek w porównaniu z przychodami z 2015 roku. Przychody z transportu pasażerów spadły o 0,2 proc. do poziomu 126,4 mld dolarów, gdyż niższe ceny biletu spowodowały 5,5 proc. spadki yield do poziomu 7,9 centów za pasażerokilometr (RPK). Pomimo wzrostu łącznej wartości tonażu, przychody z cargo odnotowały znaczący, 9,8 proc. spadek do poziomu 16,2 mld dolarów, gdyż yield cargo spadł o 11 proc. do poziomu 22,9 dolarów za tonokilometr (FTK).

Łączne koszty operacyjne wyniosły 151,8 mld dolarów, pozostając na tym samym poziomie co w 2015 roku. Wydatki na paliwo spadły o 16,8 proc. i łącznie wyniosły 33,7 mld dolarów, co spowodowane było 17,7 proc. spadkiem cen paliwa, do średniej wartości 52,6 dolarów za baryłkę. W rezultacie udział wydatków na paliwo w łącznych kosztach operacyjnych spadł o 4,5 proc. do poziomu 22,2 proc. Z drugiej strony pozostałe wydatki wzrosły o 6,1 proc. i łącznie wyniosły 118 mld dolarów.


- Przewoźnicy z regionu Azji i Pacyfiku w 2016 r. odnotowali kolejny rok przyzwoitych zarobków, ze średnimi marżami operacyjnymi w wysokości 8,2 proc. i zyskiem netto około 6 dolarów w przeliczeniu na pasażera, co odzwierciedla wciąż wysoko konkurencyjny rynek. Umocnienie się dolara amerykańskiego wobec wielu walut azjatyckich wpłynęło na przychody i wzmocniło ciężar obligacji zaciągniętych w dolarach, ponoszony przez wielu przewoźników - powiedział Andrew Herdman, dyrektor generalny AAPA.

Analizując prognozy dla linii lotniczych z Azji na ten rok, Stowarzyszenie Linii Lotniczych Azji i Pacyfiku zauważa pozytywne tendencje we wzroście popytu na podróże lotnicze oraz na rynku cargo, jednocześnie odnotowując silną konkurencję na rynku, wzrost cen ropy naftowej oraz inne czynniki mające przełożenie na wyższe koszty.

- Mimo to linie lotnicze Azji i Pacyfiku skupione są na poprawie działalności biznesowej i efektywnie inwestują w nowe technologie i samoloty w celu wzmocnienia prężności działania oraz dalszej poprawy długoterminowej opłacalności - powiedział Herdman.


Linie lotnicze skupione w AAPA, czyli m.in. Air Astana, All Nippon Airways, Asiana Airlines, Bangkok Airways, Cathay Pacific Airways, China Airlines, Cathay Dragon, EVA Airways, Garuda Indonesia, Japan Airlines, Korean Air, Malaysia Airlines, Philippine Airlines, Royal Brunei Airlines, Singapore Airlines i Thai Airways International w ubiegłym roku przewiozły łącznie 1,21 mld pasażerów oraz 20 mln ton cargo, co odpowiada jednej trzeciej przewozów pasażerskich i dwóm piątym lotniczych przewozów cargo na świecie.

fot. Tomasz Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy