Oblatywacz: Eurowings w klasie ekonomicznej po Europie

16 września 2017 10:00
3 komentarze
Zróżnicowane taryfy biletowe dostosowane do potrzeb różnego typu pasażerów, dosyć wygodne samoloty i ciekawa siatka połączeń - tak prezentuje się należąca do grupy Lufthansy niskokosztowa linia Eurowings na trasie europejskiej.
Reklama
Linie Eurowings sprawdziliśmy na dwóch trasach europejskich przez ich hub w Dusseldorfie. Podróżowaliśmy rejsem EW4725 z Lotniska Chopina w Warszawie właśnie do Dusseldorfu, a potem rejsem EW9343 do Manchesteru.

Lufthansowy low-cost z bogatą przeszłością

Historia linii Eurowings jest dość skomplikowana jak na spółkę założoną w 1993 r. Firma powstała z połączenia dwóch regionalnych przewoźników, NFD i RFG, z Norymbergi i Dortmundu. Początkowo obsługiwała loty regionalne ATR-ami, potem także odrzutowymi BAe Avro i airbusami A320. W 1997 r. Eurowings założyły markę niskokosztową Germanwings. Od 2002 r. była to osobna linia w pełni należąca do Eurowings.


W 2001 r. Lufthansa Group kupiła 25 proc. akcji firmy, trzy lata później zwiększyła udział do 2004 r. Eurowings stało się wtedy jednym z regionalnych podwykonawców połączeń Lufthansy. Linia latała m.in. do polskich portów regionalnych pod marką Lufthansa Regional.

Eurowings - informacje praktyczne

Kod: EW/EWG
Oferta: Niemieckie niskokosztowe linie lotnicze z główną bazą na lotnisku w Düsseldorfie. Główne trasy linii to rejsy europejskie do większości stolic kontynentu oraz trasy dalekodystansowe wykonywane z Kolonii/Bonn m.in. do Bangkoku, Phuket, Miami, Las Vegas, Seattle i Hawany.
Flota: Łącznie 60 samolotów: sześć airbusów A330-200, 11 airbusów A319 oraz 43 airbusy A320-200.
Odprawa: Darmowa na lotnisku (w tym samodzielnie), przez stronę internetową lub aplikację mobilną. Odprawa online uruchamiana 48 godzin przed wylotem. Możliwość wcześniejszego zarządzania rezerwacją (np. wyboru miejsca).
Bagaż:
- rejestrowany: oprócz taryfy Basic do 23 kg za darmo. W taryfie Best można zabrać drugą sztukę bagażu rejestrowanego do 23 kg.
- podręczny: jedna sztuka o standardowych wymiarach i wadze do 8 kg, darmowa niezależnie od taryfy. Dodatkowo niewielki przedmiot osobisty nieprzekraczający wymiarów 40 x 30 x 10 cm. W taryfie Best dwie sztuki bagażu podręcznego.
Układ siedzeń: W airbusach A319 i A320 układ 3-3 przez całą kabinę ekonomiczną, oprócz pierwszych trzech rzędów, gdzie środkowe miejsca są zablokowane dla pasażerów taryfy Best.
Posiłki na pokładzie: W najtańszej taryfie Basic odpłatnie. Butelka wody i przekąska w taryfie Smart, dostęp do przekąsek i napojów z karty Wings Bistro dla pasażerów taryfy Best.
Rozrywka pokładowa: W airbusach A319 i A320 brak Wi-Fi, brak możliwości ładowania urządzeń mobilnych przez USB, brak rozrywki pokładowej.
Wybór miejsca: Płatny w taryfie Basic, darmowy w pozostałych taryfach poprzez moduł zarządzania rezerwacją. Podczas odprawy darmowy we wszystkich taryfach.

W 2005 r. Lufthansa przejęła kontrolę nad Eurowings, a w 2011 r. wykupiła wszystkie akcje firmy. W 2008 r. koncern odkupił też od Eurowings linię Germawings. W miarę zmiany strategii Lufthansa Group stopniowo coraz więcej tras europejskich startujących z innych miast niż Frankfurt czy Monachium było przenoszonych pod szyld Germanwings. Tym samym Eurowings, latające jako Lufthansa Regional, miało coraz mniej pracy. Ostatecznie w 2014 r. Lufthansa skasowała wszystkie własne trasy spoza hubów, przenosząc je do Germanwings.

Równocześnie koncern zadecydował o tym, że Eurowings stanie się niskokosztowym filarem grupy. Linia miała zastąpić swoje bombardiery CRJ-900 airbusami A320. Początkowo Eurowings latał wtedy dla Germanwings, ale docelowo marki te miały zostać połączone. Plany te przyspieszyły po katastrofie lotu 4U 9525. Marka Germanwings zniknęła jesienią 2015 r. i zostały zastąpione przez Eurowings. W lutym 2017 r. firma przekazała do linii Lufthansa CityLine ostatniego bombardiera CRJ-900, ostatecznie wycofując się z obsługi rejsów regionalnych dla Lufthansy i stając się przewoźnikiem niskokosztowym. Od 2017 r. Eurowings jest wyróżniane w ramach Lufthansa Group jako osobna firma.

Linia od jesieni 2015 r. obsługuje także niskokosztowe loty dalekodystansowe z Kolonii/Bonn. Ma też austriacki certyfikat operatora lotniczego. W 2016 r. spółka przewiozła 18,4 mln pasażerów, miała 2,06 mld euro przychodów i 177 mln euro zysku EBITDA.

Rezerwacja i odprawa

Strona przewoźnika wygląda przejrzyście. Bez problemu znajdziemy wyszukiwarkę połączeń czy zakładkę My Flight, gdzie możemy zarządzać rezerwacją. Na stronie z łatwością sprawdzimy także wszystkie potrzebne informacje na temat bagażu, siatki połączeń czy zasad obowiązujących na pokładzie niemieckiego przewoźnika.

Przy zakupie biletu przewoźnik proponuje trzy opcje taryfowe. Taryfa Basic nie obejmuje żadnych usług dodatkowych, a wybór miejsca przed oprawą jest możliwy za dopłatą. W taryfie Smart w cenę wliczony jest m.in. bagaż rejestrowany, przekąska na pokładzie oraz wybór miejsca. Taryfa Best obejmuje lepsze posiłki, miejsce z większą przestrzenią, blokadę środkowego miejsca obok i dostęp do poczekalni biznesowej. We wszystkich taryfach można zbierać mile w programie Miles&More.

Odprawić możemy się on-line na stronię internetowej, tradycyjnie przy stanowiskach check-in na lotnisku lub za pomocą aplikacji mobilnej. My skorzystaliśmy z tego ostatniego sposobu.

Podczas odprawy można wybrać miejsca na wszystkie etapy podróży. Za miejsca z przodu oraz z większą przestrzenią na nogi trzeba dopłacić. Za zwykłe miejsca nic nie płacimy. Po wybraniu miejsc i dokonaniu odprawy otrzymujemy mobilną kartę pokładową, którą możemy odebrać mailem, SMS-em lub w aplikacji Wallet (tylko dla iOS). Cały czas możemy korzystać także z karty dostępnej w aplikacji przewoźnika.

Na pokładzie

Około dwóch godzin przed lotem otrzymaliśmy w aplikacji Eurowings powiadomienie push z numerem gate'u. To bardzo wygodne rozwiązanie. Będąc już po odprawie, kierujemy się bezpośrednio do kontroli bezpieczeństwa. Warto jednak dla bezpieczeństwa zweryfikować numer gate'u z tablicami informacyjnymi na lotnisku.

Po drodzę mijamy tradycyjne stanowiska odprawy, które w Warszawie mieszczą się w hali A, przy stanowiskach 125-126.

W Warszawie boarding do samolotu odbywa się za pomocą rękawa.

Podróżujemy w taryfie Basic tylko z bagażem podręcznym o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 i maksymalnej wadze 8 kilogramów. Dodatkowo do tego możemy zabrać torebkę, mały plecak lub torbę na laptop.

Boarding rozpoczyna się punktualnie. Załoga podaje komunikaty w języku niemieckim oraz angielskim.

W airbusach A320 Eurowings zamontowano 174 fotele typu slim, czyli o cienkim oparciu. To nieco mniej niż maksymalna dopuszczalna liczba w tym modelu samolotu, czyli 180. Fotele mają standardową dla tego modelu szerokość 18 cali. Odstęp między fotelami to również standardowe 30 cali (ok. 76 cm). Z uwagi na niewielkie rozmiary samego oparcia, przestrzeni na nogi jest jednak nieco więcej niż w maszynach innych linii. W rzędach przy wyjściach ewakuacyjnych oraz trzech pierwszych, przeznaczonych dla taryfy Best, odstęp między rzędami to 32 cale.

Tylna część obudowy foteli jest plastikowa i ma dwa schowki - siatkowy w dolnej części oparcia i sztywną kieszeń w górnej części. Ta górna jest przeznaczona przede wszystkim na instrukcję bezpieczeństwa i materiały przewoźnika, ale można tam też schować laptopa czy książkę. Rozkładany stolik jest duży i umożliwia wygodną pracę. Na pokładzie nie ma Wi-Fi ani gniazdek sieciowych.

Wypełnienie na porannym locie do Düsseldorfu jest bardzo duże. Samolot jest prawie pełny. Pasażerów do Eurowings z pewnością przyciąga "sieciowa" oferta linii z Lufthansa Group w stosunkowo niskich cenach.

W taryfie Basic, możemy odpłatnie skorzystać z posiłków i napojów z karty Wings Bistro. Są one bezpłatne dla osób z biletami w taryfie Best. Natomiast w taryfie Smart przysługuje nam w cenie biletu przekąska przygotowana przez linie oraz mały napój bezalkoholowy (pozostałe posiłki też są płatne).

Ceny za napoję gazowane czy herbatę i kawę to 2,5 euro. Za wodę zapłacimy już 3 euro, a za wodę kokosową 4 euro. Przekąski w formie kanapek i sandwiczy zakupimy za 4,90 euro.

Możemy również skorzystać z tzw. Meal Deal, gdzie na przykład za kanapkę i kawę zapłacimy 6,5 euro. W ofercie są też zestawy z przekąskami, w których za kawę i ciastko zapłacimy 5 euro. Tyle samo zapłacimy za zestaw z czipsami i piwem. Na pokładzie również dostępny jest alkohol. Za małe piwo zapłacimy 3 euro, natomiast za wino lub prosecco 4,90 euro.

Dusseldorf, w którym lądujemy po spokojnym locie, to główna baza przewoźnika i największe centrum transferowe w jego siatce. Warto podkreślić, że mimo niskokosztowego produktu, Eurowings umożliwia gwarantowane przesiadki nie tylko na własne loty, ale także w obrębie całej Lufthansa Group.

Centrum transferowe Eurowings i Lufthansy znajduje się przy wyjściach numer 40 i 42. Tam możemy się odprawić na dalsze loty lub po prostu uzyskać informacje na temat następnego lotu.


Nasz kolejny lot odbędzie się poza strefą Schengen, a więc czeka nas kontrola paszportowa. Dobrze w zakupy duty free zaopatrzyć się przed kontrola paszportową, gdyż w strefie non-Schengen znajduje się jedynie bistro z napojami i przekąskami.

W Dusseldorfie boarding samolotów Eurowings często ma miejsce z wykorzystaniem autobusu. To czasem opóźnia odloty i jest zdecydowanie mniej komfortowe.


Na lotnisku w Manchesterze musimy przejść kontrolę paszportową, która wiąże się często z długimi kolejkami. Dopiero tuż przed stanowiskami kontroli kolejka rozdziela się na stanowiska automatyczne, gdzie odprawa przebiega znacznie szybciej, i tradycyjne. Z kontroli automatycznej mogą skorzystać wszyscy pasażerowie posiadający paszport biometryczny i mający więcej niż 12 lat.

Ocena

Na końcową ocenę linii Eurowings na pewno wpływa cena biletów. Bilety do Manchesteru rezerwowaliśmy miesiąc wcześniej, a ich koszt z przesiadką w Düsseldorfie na połączenie z Lotniska Chopina kosztował 420 zł. Dla porównania bilety na ten sam lot w podobnym terminie bezpośrednio Ryanairem z lotniska w Modlinie kosztowały około 600 złotych.

Eurowings nie oferuje biletów za kilkanaście złotych, ale wydaje się ciekawą alternatywą w przypadku połączeń europejskich w klasie ekonomicznej. Dzięki siatce połączeń zintegrowanej z całą Lufthansa Group możliwe są przesiadki w zasadzie w każdym kierunku, zresztą samo Eurowings również oferuje wiele ciekawych kierunków. W taryfie Basic linia oferuje podstawowy komfort lotu bez żadnych nadzwyczajnych udogodnień, ale też bez niczego, co by do niej zniechęcało. Cienkie fotele, niezbyt wygodne na dłuższe trasy, przy krótszych lotach zwiększają poczucie przestrzeni, a do tego linia oferuje możliwość darmowej odprawy online.

Ceny Eurowings plasują się pomiędzy liniami niskokosztowymi a tradycyjnymi, a jej produkt jest odpowiedni - ma wiele low-costowych elementów, ale nie odstaje od innych linii tradycyjnych.

fot. Jakub Bujnik

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mluben 2017-09-17 21:12   
mluben - Profil mluben
W listopadzie mam lot z kolonii do orlando. Zobacze jak wyglada eurowings w A330 na 10godzinnej trasie :)
teemu 2017-09-16 19:41   
teemu - Profil teemu
słowem uzupełnienia do mojego poprzedniego komentarza, EW to w takim razie niejako symbol zacierającej się granicy między LCC a liniami tradycyjnymi
teemu 2017-09-16 19:40   
teemu - Profil teemu
nieźle, nie wiedziałem, że w EW stosuje szersze odstępy między fotelami zależnie od taryfy. Jest to zatem jedna z niewielu linii europejskich, która de facto ma wyodrębnioną klasę biznes, która nie polega tylko na elastyczności w zmianie i anulowaniu lotu - pal sześć, że się nie nazywa 'biznes' tylko 'best'.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy