5 zdjęć z... Bodrum

19 listopada 2023 10:27
Bodrum jest dziś jednym z najbardziej znanych kurortów tureckiej riwiery. Jego wspaniałe plaże, turkusowa woda Morza Egejskiego i znakomita lokalna kuchnia przyciągają co roku rzesze spragnionych słońca i wypoczynku Polaków.
Reklama
Dla większości turystów miasto to o sięgającej kilku tysięcy lat wstecz historii jest jednak tylko miejscem krótkiego postoju w drodze do rozsianych po okolicznych zatokach hotelowych resortów. Tymczasem zdecydowanie warto zatrzymać się tu na dłużej i bliżej poznać ważne, a zarazem skomplikowane dziedzictwo portowego ośrodka zwanego w starożytności Halikarnasem. Założone przez kolonistów greckich miasto przechodziło bowiem z rąk do rąk znajdując się kolejno pod władaniem lidyjskim, perskim, macedońskim, ptolemejskim, rzymskim, bizantyjskim i otomańskim. Przez pewien czas pozostawało też strategiczną siedzibą rycerskiego zakonu szpitalników, którzy przybyli tutaj w 1402 roku. Dzięki temu we współczesnym Bodrum wakacyjny klimat miesza się na każdym kroku z interesującymi zabytkami będącymi śladem jego fascynującej przeszłości.


1. Portowe życie



Podobnie jak przed wiekami życie dzisiejszego Bodrum koncentruje się wzdłuż długiego portowego wybrzeża. Tutaj kumulują się najpopularniejsze wśród mieszkańców i turystów restauracje oraz kluby, do wejścia zachęcają sklepy z tureckimi słodyczami i tradycyjnym rękodziełem, nie brakuje hoteli i pensjonatów dla przyjezdnych pragnących zatrzymać się w centrum miasta zamiast w okolicznych kurortach. Stary port to także lokalne okno na świat - z jego wschodniej części codziennie wypływają promy łączące Bodrum z wyspami greckiego Dodekanezu. Odnowiona promenada wzdłuż nabrzeża jest świetną wizytówką miasta. Otoczona palmami i tropikalnymi kwiatami zachęca do spacerów i wypoczynku. Najlepiej przyjść tu wieczorem, aby podziwiać zjawiskowe zachody słońca nad setkami zacumowanych w porcie jachtów i motorówek.


2. Zamek rycerzy zakonnych



Historyczne serce Bodrum bije na Zamku Świętego Piotra. Burzliwe losy tej nadmorskiej twierdzy wzniesionej u progu XV wieku z inicjatywy Zakonu Szpitalników, czyli późniejszych Kawalerów Maltańskich, stanowią najlepsze odbicie zmiennych dziejów egejskiego wybrzeża. Siedziba rycerzy zakonnych wpadła w 1522 roku w ręce Sulejmana Wspaniałego i od tego czasu pełniła funkcje obronne, była więzieniem, szpitalem, a obecnie jest siedzibą Muzeum Świata Podwodnego. Dzięki temu przemierzając zakamarki zamku można nie tylko poznać szczegóły jego średniowiecznej architektury, w tym wspaniały gmach gotyckiej kaplicy przekształconej następnie w meczet, ale obejrzeć również bogate zbiory wydobyte z wraków różnych statków odnalezionych w pobliskiej zatoce. Na osobną, cenną kolekcję składa się biżuteria i inne przedmioty pochodzące z nekropolii starożytnego Halikarnasu.


3. Ruiny grobowca Mauzolosa



Mimo że pozostałości po słynnym grobowcu satrapy dawnej Karii, Mauzolosa nie robią dziś imponującego wrażenia jest to jedno z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia na mapie Bodrum. Górujące nigdyś nad Halikarnasem mauzoleum tak bardzo zachwycało starożytnych swym kunsztem architektonicznym, że trafiło na listę siedmiu cudów ówczesnego świata. Grobowiec powstał ok. 350 roku p.n.e. na zlecenie wdowy po Mauzolosie, Artemizji, a przy jego budowie pracowało dwóch utalentowanych greckich architektów - Satyros i Pyteos. Nie mamy pewności, jak oryginalnie wyglądała cała konstrukcja, ale zachowane źrodła i materiały archeologiczne potwierdzają, że mauzoleum wyróżniało się nawiązującą do wzorców jońskich bryłą oraz wysoką jakością zdobień. Przez wieki budowla niestety stopniowo niszczała wskutek kataklizmów i politycznych zawirowań, aż została całkowicie rozebrana w początkach XVI wieku. Obecnie pozostaje więc nam wyobraźnia i spacer wśród fragmentów kolumn niegdyś zdobiących ten piękny grobowiec.


4. Wzgórze Wiatraków



Osiem starych wiatraków (kiedyś było ich więcej) dumnie stoi na wzgórzu oddzielającym Bodrum od sąsiedniego kurortu Gumbet. Wzniesiono je przed ponad dwustu laty, w epoce otomańskiej, w celu czysto utylitarnym - unikalna lokalizacja gwarantowała odpowiednią siłę wiatru do napędzania łopat, które z kolei wprawiały w ruch zainstalowane wewnątrz cylindrycznych konstrukcji urządzenia do mielenia zbóż. Niektóre z tych kamiennych wiatraków spełniały swą pierwotną rolę jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. Trudy wspinaczki na Wzgórze Wiatraków wynagrodzi nam fantastyczna panorama Bodrum i całego wybrzeża. Przy dobrej pogodzie dostrzeżemy stąd także grecką wyspę Kos.


5. Pomniki znamienitych przodków



Bodrum to ojczyzna wielu wybitnych postaci, które na trwałe zapisały się na kartach światowych dziejów. Jedną z najsłynniejszych jest grecki historyk Herodot, który przyszedł na świat w Halikarnasie ok. 485 roku p.n.e. Tutaj, w swym rodzinnym mieście zdobył gruntowne wykształcenie, które pozwoliło mu wyruszyć w trwającą już praktycznie przez całe życie podróż w odległe zakątki całego znanego wówczas świata. Świadectwem jego rozległej wiedzy, celnych obserwacji i dobrej erudycji były obszerne "Dzieje" opisujące historię i geografię od mitycznych początków po jego czasy. Pozostają one dla nas cennym źródłem informacji o realiach świata antycznego. Dziś statuy przedstawiające dostojną postać Herodota stoją w kilku miejscach Bodrum dając - wraz z pomnikami innych znamienitych mieszkańców tych ziem - świadectwo świetności prastarego miasta.

Fot. M. Stus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy