Wojsko wraca na lotnisko w Babimoście

22 listopada 2023 13:48
Port lotniczy Zielona Góra - Babimost zostanie wkrótce podzielony na dwie części, jedną z nich przejmie Wojsko Polskie. Nie wpłynie to jednak w żaden sposób na funkcjonowanie cywilnej części lotniska.
Reklama
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o zawarciu umowy z marszałkiem województwa lubuskiego, w myśl której w porcie lotniczym Zielona Góra - Babimost zostanie odtworzone lotnisko wojskowe, przy zachowaniu jego cywilnej funkcji. Użytkownikiem części przeznaczonej dla armii zostanie 31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Zmiany w żaden sposób na pasażerów podróżujących z Babimostu, a zdaniem przedstawicieli lubuskiego urzędu marszałkowskiego mogą okazać się nawet korzystne.

To porozumienie to kamień milowy i fundament pod duże przekształcenie organizacyjne i operacyjne lotniska. Wejście służb wojskowych, po ponad 15 latach nieobecności, spowoduje bardzo duże zmiany, jeśli chodzi o status lotniska, jego funkcjonalność, a także czas otwarcia i operacyjność. To będzie korzyść dla strony cywilnej, ponieważ część czynności operacyjnych będzie mogła być realizowana wspólnie z wojskiem, a to z kolei da nam możliwość funkcjonowania 24 godziny na dobę – powiedział Sławomir Kotylak, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.


Dotychczasowi zarządcy lotniska liczą, że współdzielenie lotniska z armią stanowi szanse dla dalszego rozwoju portu lotniczego.

Kiedy pojawiła się możliwość zawarcia porozumienia, które ponownie nadałoby lotnisku pewne funkcje, uznaliśmy, że to szansa dla portu lotniczego w Babimoście. Wspólnymi siłami łatwiej będzie go rozwijać i utrzymywać – wyjaśnił Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego.

W przeszłości lotnisko w Babimoście było obiektem tylko wojskowym, jednak armia zrezygnowała z niego w 2010 roku, gdy przestało spełniać wymagania (m.in. dotyczące bezpieczeństwa lądowań w nocy). Założono jednocześnie, że w czasie kryzysu będzie on wykorzystywany przez wojsko, dlatego całość infrastruktury militarnej utrzymana jest w dobrym stanie.

- „W ramach realizacji porozumienia będą prowadzone prace dotyczące podziału geodezyjnego lotniska: wyznaczenie części lotniska do wyłącznego użytkowania przez wojsko, a w kolejnych etapach prace dotyczące planowanej infrastruktury na części przejętej przez wojsko” – informuje Centrum Operacyjne MON.


Z lotniska w Babimoście można 6 razy w tygodniu dolecieć do Warszawy rejsem polskich linii lotniczych LOT. W trwającym sezonie zimowym realizowane będą od grudnia czartery do Taby i Marsa Alam, a w przyszłym roku zapowiedziano loty wakacyjne do Antalyi, Tunezji i Albanii.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy