Lotnisko Chopina: 18,5 mln pasażerów w 2023 r.

16 stycznia 2024 12:25
1 komentarz
Lotnisko Chopina zamknęło 2023 r. wynikiem, który znacznie przewyższył prognozy. Rekordowy okazał się tonaż obsłużonego cargo. W sierpniu port zanotował najwyższą w historii liczbę odprawionych podróżnych w ciągu doby tj. 67968 osób.
Reklama
W minionym roku wyniki Lotniska Chopina znacznie przewyższyły prognozy, które zakładały, że liczba odprawionych pasażerów nieznacznie przekroczy 15 mln. W rzeczywistości stołeczny port obsłużył dokładnie 18.499.527 podróżnych. Ruch w stosunku do rekordowego, jak do tej pory, 2019 r. odbudował się w 98 proc. Najlepszym miesiącem pod względem liczby odprawionych osób okazał się lipiec (1.935.714), a najsłabszym luty (1.119.953).

- Na Lotnisku Chopina 2023 to rok rekordowych wyników, rozwoju i innowacji. Zamknęliśmy go liczbą niemal 18,5 mln odprawionych pasażerów, przewyższając nasze prognozy i oczekiwania. Te wyjątkowe wyniki potwierdzają dynamiczny powrót do normalności w sektorze lotniczym. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli nas w osiągnięciu tego imponującego rezultatu, który niewątpliwie wzmacnia pozycję całego polskiego lotnictwa na europejskim rynku
– mówi Stanisław Wojtera, prezes PPL S.A. i członek zarządu ACI Europe.


W grudniu stołeczny port odprawił blisko 1,4 mln podróżnych, czyli zaledwie o 0,5 proc. mniej niż w tym samym okresie 2019 roku. W ostatnim miesiącu 2023 roku Lotnisko Chopina obsłużyło przeszło 121,7 tys. pasażerów w ruchu czarterowym, czyli ponad 21 proc. więcej niż w grudniu cztery lata temu. W 2023 roku Lotnisko Chopina odnotowało najwyższą w historii liczbę pasażerów odprawionych na loty czarterowe, w sumie było ich 2,6 mln. Z kolei pasażerowie tranzytowi w całym roku stanowili 26 proc. osób obsłużonych w stołecznym porcie. Strefę Non Schengen wybrało ponad 7 mln pasażerów, a strefę Schengen – ponad 11,4 mln.

Rekordowy w ubiegłym roku okazał się też tonaż obsłużonego cargo na Lotnisku Chopina. W ciągu 12 miesięcy odprawiono blisko 103,6 tys. ton cargo, czyli o około 6 proc. więcej niż w 2019 r., kiedy waga cargo wyniosła niespełna 97,8 tys. ton. Do rekordów należy też wynik odprawionych pasażerów 11 sierpnia. W ciągu doby przez terminal przeszło 67.968 osób, najwięcej w historii portu.

W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków z Lotniska Chopina w 2023 r., podobnie jak rok wcześniej, znalazły się: Londyn, Paryż, Antalya, Amsterdam i Frankfurt. Inaczej ranking ten wygląda przy podziale tras na regularne i czarterowe. Do najchętniej wybieranych połączeń regularnych należały: Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Dubaj, a czarterowych: Antalya, Hurghada, Marsa Alam, Heraklion i Rodos. Najczęściej wybierani przewoźnicy, operujący ze stołecznego portu w minionym roku, to: PLL LOT, Wizz Air, Enter Air, Lufthansa i Smartwings.

Fot.: Materiały prasowe
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

volare2023 2024-01-17 21:24   
volare2023 - Profil volare2023
Wspaniała wiadomość pokazująca, że przynajmniej w tych podstawowych liczbach, poza segmentem ruchu, jakim są podróże służbowe, okres pandemiczny mamy już za sobą. Taki wynik można uznać za remis i choć pozytywnie, to niewątpliwie zaskakuje. Spełnił się scenariusz, który jeszcze 1,5 roku temu, na początku drogi ku pełnej odbudowie ruchu, nazwalibyśmy hurraoptymistycznym. Pamiętam prognozy, z których wynikało, że na stołecznym lotnisku dopiero w roku 2024 można spodziewać się takiego wyniku, a wyraźny rozwój w stosunku do 2019 roku przyniesie dopiero 2025. Zaskoczeniem była wiadomość o tej pierwszej jaskółce, jaką było ustanowienie w czerwcu miesięcznego rekordu liczby obsłużonych pasażerów. Większość miesięcy ma rekord jeszcze przed sobą, ale czasami brakowało naprawdę tylko odrobinę.
Nowy rok zapowiada się dobrze z uwagi na nowe kierunki, które w perspektywie kilku miesięcy będą dostępne (Taszkient, Rijad), a także większe częstotliwości na już obsługiwanych, nieraz bardzo istotnych (Pekin, Seul). Zastanawia mnie, co będzie z Ethiopianem i potencjalnie pierwszym takim połączeniem do Afryki. Dla Warszawy i Polski byłby to ważny krok naprzód w powiększaniu swoich zasięgów, ale trochę niepokoi fakt, że w ostatnich tygodniach sprawa przycichła. Każde nowe połączenie jest szansą, a Lotnisko Chopina, pomimo zbliżania się do granic przepustowości, jest jeszcze w stanie zaoferować odpowiednie sloty. Choć z punktu widzenia sytuacji w aglomeracji warszawskiej i to miałoby pewne zalety, to stagnacja jest czymś złym, zwłaszcza że widzimy jak pomimo kryzysu i osłabienia zjawiska "odłożonego popytu" ludzie chcą latać. Pozostaje śledzić sytuację na bieżąco i trzymać kciuki za to, aby pozytywny trend był utrzymywany, a i LOT, główny przewoźnik na stołecznym lotnisku, na dobre wyszedł na prostą i znów wyraźnie, jednak - przede wszystkim - odpowiedzialnie, rozwijał się.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy