Lufthansa Group z wysokim zyskiem operacyjnym

7 marca 2024 12:14
W 2023 r. Lufthansa Group zanotowała trzeci największy zysk operacyjny w swojej historii.
Reklama
Najistotniejszymi elementami opublikowanego dziś (7.03) sprawozdania finansowego Lufthansa Group (LHG) są: trzeci najlepszy zysk operacyjny (EBIT) w historii Grupy, wzrost przychodów o 15 proc. do 35,4 mld euro, 20-procentowy wzrost liczby pasażerów do ponad 120 mln, silna dynamika rezerwacji, rekordowy zysk Lufthansa Technik oraz dostawy 20 samolotów dalekiego zasięgu w 2024 r.


- Grupa Lufthansy odzyskała swoją siłę finansową. Chciałbym podziękować naszym klientom za nieustającą lojalność oraz każdemu z naszych ok. 100 tys. pracowników. Dzięki ponadprzeciętnemu zaangażowaniu rok 2023 stał się jednym z trzech najlepszych lat w historii Grupy. Ten sukces przynosi korzyść wszystkim. Naszym akcjonariuszom chcemy po raz pierwszy od 2019 r. wypłacić dywidendę. Korzyść z naszych dobrych wyników jest też udziałem pracowników, którzy objęci zostali atrakcyjnymi układami zbiorowymi pracy i partycypują w zyskach. W tym roku naszym celem jest także przywrócenie zadowolenia naszych klientów. Dlatego inwestujemy rekordową kwotę 4,5 mld euro w nowe samoloty, wnętrza ich kabin, salony lotniskowe, procesy naziemne oraz usługi cyfrowe. W ramach modernizacji floty spodziewamy się w tym roku odebrać co najmniej 30 nowych samolotów, w tym około 20 maszyn dalekiego zasięgu – to kolejny rekord!
- mówi Carsten Spohr, prezes zarządu i dyrektor generalny LHG.

W 2023 r. przychody LHG wzrosły do 35,4 mld euro. Zysk operacyjny (EBIT), skorygowany o zdarzenia nadzwyczajne wzrósł do 2,7 mld euro Marża skorygowanego EBIT poprawiła się o 2,7 punktu proc. i wyniosła 7,6 proc. Holding ponad dwukrotnie zwiększył swój zysk netto, który zamknął się kwotą 1,7 mld euro. Rentowność zaangażowanego kapitału wzrosła o 5,5 punktu proc. do 13,1 proc., co oznacza osiągniecie celu założonego na rok 2024.

W zeszłym roku popyt na podróże ponownie wzrósł. W 2023 r. linie lotnicze LHG (Austrian Airlines, Brussels Airlines, Eurowings, Lufthansa i SWISS) przewiozły łącznie 123 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 20 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Linie lotnicze Grupy zwiększyły liczbę oferowanych lotów o 14 proc., do 946 tys. W 2023 r. oferowanie przewoźników LHG wyniosło średnio 84 proc. poziomu z 2019 r. Załadowanie samolotów (Passenger Load Factor, PLF) poprawił się o 3,1 punktu proc. do ok. 83 proc. powracając do poziomu sprzed koronakryzysu.


W 2023 r. segment linii pasażerskich osiągnął przychody 28,3 mld euro. Rentowności była o ok. 6 proc. wyższa niż w ubiegłym roku Wzrost wynikał głównie z utrzymującego się wysokiego popytu w segmencie podróży wypoczynkowych. Natomiast podróże służbowe w dalszym ciągu nie odzyskały wigoru sprzed pandemii. Skorygowany EBIT segmentu wyniósł 2 mld euro. Po raz pierwszy wszystkie linie pasażerskie w Grupie zanotowały zysk operacyjny. Rekordowe wyniki osiągnęły SWISS, Austrian Airlines, Brussels Airlines i Eurowings.

Dzięki wysokiemu popytowi na usługi konserwacji, napraw i przeglądów (Maintenance, Repair and Overhaul, MRO) samolotów Lufthansa Technik po raz kolejny osiągnęła rekord. Zysk operacyjny za 2023 r. wyniósł 628 mln euro. Natomiast po kilku wyjątkowo dobrych latach, w 2023 r. popyt na fracht lotniczy wyhamował. Możliwości przewozowe Lufthansa Cargo wzrosły o 7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, głównie dzięki ożywieniu pasażerskiego ruchu lotniczego i większej dostępności pojemności ładunkowej samolotów pasażerskich. Lufthansa Cargo wygenerowała skorygowany EBIT w wysokości 219 mln euro, czyli o 86 proc. niższy niż w 2023 r., ale marża operacyjną pozostała na dobrym poziomie 7,4 proc.

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wyniosły 4,9 mld euro (w 2022 5,2 mld euro). Nakłady inwestycyjne netto LHG wzrosły o 23 proc. do 2,8 miliarda euro. Największy udział w tym miała modernizacja floty poprzez zakup nowych samolotów. W sumie firma wygenerowała skorygowane wolne środki pieniężne w wysokości 1,8 mld euro, czyli mniej o 700 mln euro niż w 2022 r. Zadłużenie netto spadło z 6,9 mld do 5,7 mld euro i tym samym znalazło się o ok. 1 mld euro poniżej poziomu sprzed koronakryzysu. Kapitał własny na dzień 31 grudnia 2023 r. wyniósł 9,7 mld euro. Wskaźnik zadłużenia netto w stosunku do skorygowanego EBITDA wyniósł 1,7.


LHG przechodzi obecnie znaczącą modernizację floty. W 2024 r. holding odbierze ponad 30 nowych samolotów, w tym około 20 samolotów dalekiego zasięgu. Do firmy zostanie dostarczonych kilkanaście boeingów B787-9, osiem airbusów A350-900 i jeden frachtowiec Boeinga B777. Wszystkie te samoloty będą latać dla Lufthansy i Lufthansa Cargo. W sumie LHG ma obecnie na liście zamówień ponad 250 samolotów najnowszej generacji. W średnim okresie modernizacja doprowadzi do wycofania z eksploatacji starszych maszyn, co przełoży się na znaczny wzrost komfortu klientów, a także trwałą redukcję emisji CO2.

LHG spodziewa się dalszego wzrostu popytu na podróże lotnicze w 2024 r. Już obecnie popyt jest duży, zwłaszcza na loty w okresie Świąt Wielkanocnych i wakacji letnich. Pomimo wzrostu oferowania rezerwacje na kolejne trzy miesiące są powyżej poziomu z ubiegłego roku. Najpopularniejszymi kierunkami są Hiszpania, Włochy, Grecja i inne kraje śródziemnomorskie. Pasażerskie linie lotnicze LHG odnotowują też utrzymujący się wysoki popyt na podróże do i z Ameryki Północnej.

W 2024 r. nacisk nadal będzie położony na zapewnieniu stabilnych operacji lotniczych w celu dalszej poprawy regularności i punktualności. LHG przewiduje, że za cały rok średnie oferowanie wyniesie ok. 94 proc. poziomu z 2019 r. Oznacza to wzrost o ok. 12 proc. Oczekuje się, że wpływy jednostkowe pozostaną stabilne lub spadną nieznacznie poniżej poziomu z 2023 r., natomiast koszty jednostkowe nie zmienią się. W efekcie skorygowany EBIT w segmencie linii pasażerskich będzie na poziomie roku 2023, podobnie jak wynik operacyjny w segmentach logistyka (Lufthansa Cargo) i MRO (Lufthansa Technik). Skorygowany EBIT całej Grupy będzie na tym samym poziomie, co w roku 2023.


Celem LHG jest trwałe generowanie skorygowanej marży EBIT na poziomie co najmniej 8 proc. Grupa prognozuje, że skorygowane wolne środki pieniężne wyniosą co najmniej 1,5 mld euro, a nakłady inwestycyjne netto od 2,5 do 3 mld euro. Wyższe inwestycje zostaną częściowo skompensowane wpływami z transakcji sale and lease back samolotów. Zgodnie ze zwykłą sezonowością, wyniki będą najlepsze w II i III kw. 2024 r. W I kw. LHG spodziewa się skorygowanej straty EBIT i będzie ona wyższa niż w roku 2022, ze względu na strajki oraz spadek zysków w segmencie logistycznym Grupy.

LHG dąży do transformacji w holding koncentrujący się na usługach przewozowych linii lotniczych. W tym celu wyzbywa się firm nie będących podstawą tej działalności. Sprzedaż firmy cateringowej (LSG) została sfinalizowana pod koniec października 2023 r. Holding oczekuje, że sprzedaż spółki AirPlus zakończy się latem br. Grupa liczy także na zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie ITA Airways jeszcze w tym roku.

LHG angażuje się w zwiększanie dostępności i wykorzystanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF). Ponadto Grupa zamierza stosować innowacyjne rozwiązania w zakresie eliminowania CO2 z atmosfery i magazynowania go pod ziemią. W pierwszym roku obowiązywania oferty programu zrównoważonego latania sprzedano ponad milion Zielonych Taryf na loty w Europie i Afryce Północnej. LHG testuje też zielone taryfy na wybranych rejsach długodystansowych. Ponadto coraz więcej klientów korporacyjnych korzysta z możliwości kompensowania emisji CO2. W 2023 r. ponad 1500 firm na całym świecie zainwestowało w SAF wraz z LHG.

Fot: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy