Z Germanwings po Niemczech

23/03/2016 21:04

Niemcy poza dobrze rozwiniętą siecią autostrad i dróg żelaznych, mogą poszczycić się jedną z najlepiej rozwiniętych sieci krajowych połączeń lotniczych w Europie. Poza Lufthansą, oferującą połączenia krajowe na trasach z Frankfurtu and Menem i Monachium, krajówki oferują również Air Berlin oraz Eurowings/Germanwings, a ostatnio Ryanair, który niedawno zainaugurował pierwsze połączenie krajowe na trasie Berlin Schönefeld – Kolonia.  Rozbudowana siatka połączeń krajowych zainspirowała mnie do marcowej wycieczki po kraju naszego zachodniego sąsiada.

Germanwings (kod IATA/ICAO: 4U/GWI) został powołany do życia w 1997 jako niskokosztowe ramię niemieckich linii lotniczych Eurowings. W 2002 stały się samodzielnym przedsiębiorstwem, obecnie wchodzą w skład Lufthansa Group. W roku 2012 Lufthansa ogłosiła, że wszystkie połączenie z miast innych niż Frankfurt nad Menem i Monachium zostają przeniesione do jej niskokosztowej spółki - Germanwings. Obecnie trawa proces proces zmiany marki Eurowings, które mają przejąć wszystkie istniejące trasy krajowe i zagraniczne Germanwings.


  • 4U 2012: STR – SXF (512 km)

Nieco przed piątą rano melduję się na pustawym lotnisku w Stuttgarcie (kod IATA/ICAO: STR/EDDS) - siódmym portem w Niemczech pod względem liczby obsłużonych pasażerów.

Rejs 4U 2012 podobnie jak inne rejsy krajowe Eurowings/Germanwings odprawiane są z terminalu 1 stuttgarskiego lotniska. Spod terminalu autobus podwozi mnie na dalsze miejsce postojowe. Poranny rejs do Berlina Schönefeld obsługuje A-319 o numerze rejestracyjnym D-AKNP.

Trasa rejsu  lotu przebiega nad Würzburgiem, Erfurtem oraz na zachód od Lipska. Po ponad godzinnym locie ląduje na lotnisku Schönefeld położonym w obrębie dawnego Berlina Wschodniego - 18 kilometrów na południowy wschód od dzielnicy Mitte.

Port lotniczy Berlin-Schönefeld (kod IATA/ICAO: SXF/EDDB) obsługuje przeważnie połączenia niskokosztowe z czego 35% przypada na ruch krajowy. Do czasu zjednoczenia Niemiec, był głównym portem byłej NRD i jako DDR-Flughafen (do 1995 roku) miał miał kod ICAO: ETBS . Budynek głównego terminalu A otwarto w 1976. Od tamtego czasu wystrój niewiele się zmienił, a budynek bardziej przypomina peerelowski dworzec PKP niż lotnisko najbardziej rozwiniętego kraju Europy...

Ocena własna rejsu: 6/10 (taryfa BASIC).


  • 4U 8056: TXL – CGN (464 km)

Autobus TXL rusza z Alexanderplatz. Klucząc po ulicach dawnego Berlina Wschodniego i Zachodniego po nieco ponad 20 minutach podjeżdzam pod budynek lotniska Tegel.

Port lotniczy Berlin-Tegel im. Otto Lilienthala (kod IATA/ICAO: TXL/EDDT) położony 8 km na północny-zachód od centrum miasta, przed zjednoczeniem razem z lotniskiem Tempelhof obsługiwał Berlin Zachodni

Charakterystyczny heksagonalny budynek terminala głównego otwarto w 1974 roku. W założeniu projektantów miał znacząco skrócić drogę pomiędzy punktem odpraw a samolotem. Niestety odbyło się to kosztem funkcjonalności lotniska, które po prostu jest ciasne i klaustrofobiczne.

Rejs do Kolonii odprawiany jest przy stanowisku 10, skąd parę kroków dzieli mnie do odprawy bezpieczeństwa zlokalizowanej obok bramki 12.

Dzisiejszy poranny rejs do Kolonii obsługuje samolot A-319 (D-AKNK), który w ciągu 50 minut pokonuje dystans 464 km dzielącego Berlin od Kolonii. Trasa lotu przebiega nad Brandenburgiem, na północ od Getyngi i Kassel.

W Kolonii ląduję kilkanaście minut przed czasem rozkładowym.

Ocena własna rejsu: 6/10 (taryfa BASIC). 

  • 4U 78: CGN – LEJ (362 km)

Późnym popołudniem pociągiem S-Bahn dojeżdzam do stacji Köln/Bonn Flughafen obsługującej pobliski port lotniczy Kolonia/Bonn im. Konrada Adenauera (kod IATA/ICAO: CGN/EDDK). Lotnisko obsługuje wiele połączeń krajowych i międzynarodowych w tym trzy z Polską: Warszawa-Modlin (Ryanair), Gdańsk i Katowice (Wizz Air).

Port lotniczy w Kolonii stanowi jedną z siedmiu baz Germanwings/Eurowings. Poza Kolonią linia ma swoje bazy na lotnisku Berlin-Tegel, Dortmund, Düsseldorf, Hamburg, Hanower i Stuttgart.

Usterka techniczna samolotu opóźnia odlot do Lipska. W międzyczasie linia organizuje zastępczą maszynę i nową załoge co zajmuje prawie 2 godziny. O 20:30 samolot Airbus A-319 (numer rejestracyjny D-AGWU) jest gotowy na przyjęcie pasażerów. Po sprawnym boardingu zajmuję swoje miejsce w kabinie utrzymanej w neutralnych szarościach.

Trasa 40 minutowego rejsu przebiega nad Kreuztal, południe od Kasssel i Sondershausen. Podczas lotu przeglądam magazyn pokładowy „Wings” i menu buy-on-board. W taryfie BASIC udogodnienia tj. bagaż rejstrowany i catering są dodatkowo płatne.

Ocena własna rejsu: 0/10 (taryfa BASIC).


  • 4U 2073: LEJ – STR (374 km)

Mój czwarty i ostatni lot odlatuje z Lipska. Port lotniczy Lipsk/Halle (kod IATA/ICAO: LEJ/EDDP) jest trzynastym portem w Niemczech, pod względem liczby obsłużonych pasażerów. Położony w miejscowości Schkeuditz ok. 16 kilometrów na północny zachód od centrum Lipska i 22 km na południowy wschód od Halle obsługuje obie aglomeracje.

Hala odpraw zlokalizowana jest bezpośrednio nad stacją kolejową Leipzig/Halle Flughafen położonej na linii kolejowej łączącej Lipsk z Halle.

Po odprawie długim krytym pasażem dochodzę do hali odlotów mijająć liczne biura podróży oferujące wczasy, wycieczki także typu last minute. 

Po sprawnej kontroli bezpieczeństwa kieruję sie do bramki 23, spod której autobus podwozi mnie pod samolot.

Rejs do Stuttgartu obsługuje samolot A319 o numerach rejstracyjnych D-AKNJ jeden z 43 maszyn tego typu wchodzącego w skład floty przewoźnika. Podczas kołowania przejeżdzam mostem Rollbrücke West nad autostradą A14.

Trasa lotu przebiega nad Jeną, wschód od Würzburga i nad Heilbronn.

Lot przebiega bezproblemowo, a 76 centymetrowy odstęp pomiedzy rzędami, jak dla mnie, jest OK 

Na lotnisku w Stuttgarcie ląduję o 17:52, 13 minut przez czasem rozkładowym.

Ocena własna rejsu: 6/10 (taryfa BASIC).

***

W ciągu 4 dni przemierzyłem 1712 kilometrów, odwiedziłem cztery miasta i  lepiej zrozumiałem historię Niemiec. W Berlinie tropiłem pozostałości NRD, w Kolonii nauczyłem się odróżniać architekturę romańską od gotyckiej. W Lipsku zachwyciłem się urokliwą starówką i doceniłem wkład mieszkańców w obalenie Muru Berlińskiego, a w Stuttgarcie podziwiałem mercole i porszaki. A samolot? A samolot to sposób na szybkie poznanie kraju naszych zachodnich sąsiadów, zarówno dla tych  z ograniczonym czasem lub takich jak ja, starających się łączyć śniadanie w Berlinie z obiadem w Kolonii i kolacją w Lipsku ;)

Więcej o odwiedzonych miejscach czytaj na: 

//miejscaideepodroze.bloog.pl/

4U 2012: Die Haupstadt der DDR, czyli samolotem po Niemczech cz.1.

4U 8056: Der Kölner Dom, czyli samolotem po Niemczech cz.2.

4U 78: Die Messestadt der DDR, czyli samolotem po Niemczech cz.3.

4U 2073: Mercedes und Porsche, czyli samolotem po Niemczech cz.4.







Komentarze

Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy