Oblatywacz: Ukraine International Airlines

12 kwietnia 2016 12:12
11 komentarzy
Podróż liniami Ukraine International Airlines to często najwygodniejszy sposób dotarcia nie tylko do Kijowa, ale i do wielu krajów byłego ZSRR, a nawet do Bangkoku. Przewoźnik zaprzecza stereotypom o linach ze wschodu - to nowoczesna i dobrze zarządzana linia.
Reklama
Linia jest obecna w Polsce i obsługuje rejsy z bazy w Kijowe-Boryspolu do Warszawy. Pasażer.com testował jej usługi w klasie ekonomicznej na trasie do kazachskiego Aktau.

Kilka słów o UIA

Ukraine International Airlines (w jęz. ukraińskim: Авіакомпанія Міжнародні Авіалінії України) zostały powołane w 1992 r. Początkowo była to spółka joint-venture kilku podmiotów. W jej historii udziałowcami byli np. Austrian Airlines, SWISS oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.


Obecnie przewoźnik jest w całości prywatny, a udziały w nim posiadają: ukraińska grupa kapitalowa Capital Invetments Project LCC (74 proc.) oraz cypryjski fundusz inwestycyjny Ontobet Promotion Limited (16 proc.). Reszta akcji należy do mniejszych udziałowców.

UIA jako pierwszy przewoźnik z krajów byłego ZSRR zdobyła certyfikat bezpieczeństwa IATA Operational Safety Audit. W 2015 r. linia ponownie przeszła audyt i otrzymała nowy certyfikat. Potwierdziło to jednoznacznie wysokie standardy bezpieczeństwa, które w pełni odpowiadają wymogom międzynarodowym. To dla UIA ważne, bo przewoźnik boryka się z opinią "niebezpiecznej linii z byłego ZSRR".


Przewoźnik oferuje kilkadziesiąt tras do Europy Zachodniej, krajów WNP, Chin, USA i Tajlandii. Jej głównym hubem jest port lotniczy Kijów-Boryspol. Rozwija także połączenia z ukraińskich portów regionalnych - niewykluczone, że wkrótce poleci z Iwano-Frankiwska do Polski.

Flota UIA składa się z 33 samolotów: 24 boeingów 737 (w kilku wersjach z rodzin Classic i NG, a także jednego w wersji cargo), pięciu embraerów E190 oraz czterech szerokokadłubowych boeingów 767. Linia zamówiła także sześć boeingów 737-800, jednego boeinga 767-300ER oraz pięć embraerów E195.


Linia prowadzi własny program lojalnościowy Panorama Club. Za loty UIA można zbierać mile w programie Flying Blue linii KLM, a w przypadku połączeń code-share z innymi przewoźnikami także w innych programach (np. w Miles&More przy code-share z Austrian Airlines).

Trasa

Z Warszawy do Aktau udajemy się z przesiadką w Kijowie-Boryspolu. Lot ze stolicy Polski do stolicy Ukrainy trwa ok. półtorej godziny. Z kolei do Kazachstanu droga w linii prostej to nieco blisko 1700 km. Jednak ze względu na sytuację polityczną oraz względy bezpieczeństwa trasa wiodła naokoło - nad okupowaną przed prorosyjskich separatystów Ukrainą wschodnią nie latają samoloty cywilnego, a ukraińskie maszyny nie mogą wlatywać nad Rosję. Z Kijowa lecimy na południe w kierunku Morza Czarnego, następnie wzdłuż północnego wybrzeża Turcji, nad Gruzją i Azerbejdżanem. Do Aktau nadlecieliśmy od południowego zachodu, znad Morza Kaspijskiego.

Rezerwacja

Proces rezerwacji jest bardzo przejrzysty i prosty. Pewnym utrudnieniem może być jedynie bariera językowa. Strona główna jest prowadzona wprawdzie w języku polskim, ale po wprowadzeniu danych przelotowych przekierowywani jesteśmy na wersję angielską. Do wyboru są jeszcze tłumaczenia na język rosyjski i ukraiński.


Po wybraniu miejsca wylotu i przylotu oraz dat jesteśmy kierowani na stronę wyboru oferty cenowej. Należy podać swoje dane osobowe, po czym następuje płatność.

Prócz tego na stronie internetowej przewoźnika mamy możliwość zarezerwowania usług dodatkowych - zarówno oferowanych w trakcie lotu (np. posiłki na wybranych trasach) jak i później - np. hotelu lub samochodu.

Odprawa

Odprawy można dokonać na kilka sposobów. Polecamy szybką odprawę przez internet. Do tego celu znów posłuży nam strona przewoźnika, na której znajduje się specjalna zakładka "odprawa on-line". Napotkamy na niej jednak podobne utrudnienie, co w przypadku rezerwacji - proces ten przebiega po angielsku. Warto także pamiętać o pewnych dodatkowych zasadach obowiązujących przy tej operacji: jest ona otwierana na 23 godziny przed (18 godzin w przypadku lotów do Brukseli, Zurychu, Genewy i Helsinek), a zamykana 2 godziny przed wylotem (4 godziny w przypadku lotów do Nowego Jorku).

Podczas mojej podróży zdecydowałem się na opcję odprawy na lotnisku. W Warszawie pasażerowie UIA odprawiani są w strefie B. Wszystko przebiega szybko i sprawnie, dzięki czemu w ciągu kilku minut zdajemy bagaż i otrzymujemy karty pokładowe. Podczas procesu check-in można wybrać także miejsce w samolocie.

Przelot do Kazachstanu

Na Lotnisku Chopina po przejściu kontroli bezpieczeństwa i dopełnieniu formalności paszportowych należało przejść do gate'u 11. Na pokład wchodziliśmy przez rękaw.

Uprzejme, uśmiechnięte i miłe stewardessy witały każdego z 86 podróżnych. Embraer E195, którym lecieliśmy do Kijowa, był czysty i zadbany.


Podczas przelotów na większości tras europejskich serwowana jest bezpłatnie tylko woda. Ciepłe posiłki należy zamówić z minimum 72-godzinnym wyprzedzeniem. W drodze z Warszawy nie skorzystałem z tej opcji. Jednak na tym stosunkowo krótki locie w ciągu dnia nie jest to koniecznie. Można za to w spokoju podziwiać piękne widoki za oknem, w tym wyjątkowo wyraźne zjawisko halo.


Ponieważ do Kijowa udałem się porannym lotem (PS802) czekała mnie dłuższa przesiadka. Obecnie nie jest ona konieczna, ze względu na zmieniony rozkład i dodany drugi lot dziennie w wybrane dni. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na taki plan podróży, czas warto wykorzystać na krótką wycieczkę po stolicy Ukrainy - Polacy nie potrzebują wizy, a z lotniska do miasta kursują co 15-20 minut autobusy SkyBus (przejazd trwa 45 minut).

Wylot do Aktau (PS529) zaplanowany był na godz. 20. Boarding rozpoczął się punktualnie. Do samolotu (ponownie embraer E195) zostaliśmy zawiezieni autobusem. Tego dnia nad Morze Kaspijskie leciało 35 osób.


Około pół godziny po starcie rozpoczął się serwis pokładowy. Na tej trasie serwowany jest darmowy posiłek oraz ciepłe napoje. Na kolację podano kurczaka w beszamelu z makaronem penne i warzywami, sałatkę z polędwicą drobiową, pieczywo z masłem oraz deser w postaci ciasta posypanego cukrem pudrem. Oferta napojów bezalkoholowych ciepłych i zimnych jest dość standardowa, chociaż nieczęsto udaje się na pokładzie wypić zieloną herbatę.


Podczas ponad trzygodzinnego lotu obsługa kilkukrotnie oferuje napoje.

W Aktau wylądowaliśmy ok. 2:40 czasu lokalnego, a więc kilkanaście minut po planowanym czasie przylotu. Samolot zaparkował na płycie lotniska, skąd pieszo pasażerowie udali się do hali odpraw paszportowych, a następnie po odbiór bagażu.

Lot powrotny

Lot z Kazachstanu przewidziany był na godzinę 7:00. Na lotnisku stawiłem się ok. godz. 5. Pracownicy dopiero szykowali się do rozpoczęcia odprawy, dlatego trzeba było jeszcze chwilę zaczekać.

Zanim pasażerowie zostaną dopuszczeni do stanowiska zdania bagażu i uzyskania karty pokładowej, przechodzą gruntowną kontrolę. Najpierw sprawdzany jest bagaż i prowadzona wstępna kontrola bezpieczeństwa, następnie sprawdzane są paszporty. Po otrzymaniu kart pokładowych i kwitów bagażowych, należało udać się do ponownej kontroli paszportowej i kontroli bezpieczeństwa.

Po tak długich formalnościach na lot nie przychodzi już długo czekać. Razem z 37 innymi pasażerami z terminala przechodzimy do samolotu pieszo.


W trakcie trzygodzinnego lotu do Kijowa (PS530) podawane jest śniadanie. W menu jest tym razem jajecznica z kiełbaską wieprzową oraz podsmażone ziemniaki z papryką i groszkiem. Prócz tego dodana jest także szynka z serem i oliwkami, pieczywo i masło. Na deser - ciasto z czekoladową polewą i wiórkami kokosowymi. Wybór napojów jest taki sam jak podczas lotu w przeciwną stronę.


Po trzech godzinach lotu, ok. godz. 8:00 czasu lokalnego, samolot wylądował na lotnisku w Kijowie-Boryspolu. Po zaparkowaniu i otwarciu drzwi, pasażerowie przeszli do autobusu, którym zostali zawiezieni do terminala pasażerskiego. Tam przeszli kontrolę paszportową i kolejną kontrolę bezpieczeństwa. Formalności zajmują na tyle dużo czasu, że po ich zakończeniu tylko chwila dzieliła nas od rozpoczęcia boardingu z gate'u D16 na rejs PS802 do Warszawy.

Samolot oczekiwał na nas na płycie lotniska. Dlatego zostaliśmy przewiezieni do niego autobusem. Dzięki temu można było podziwiać inną maszynę przewoźnika w starym malowaniu, odziedziczonym po lokalnym konkurencie, Aerosvicie.


Tym razem podróżowaliśmy na pokładzie dość starego już boeinga 737-500. Mimo wyraźnych śladów zużycia, samolot był czysty i zadbany. Tego dnia samolot był wypełniony w 100 proc., co, jak przekonują przedstawiciele linii, często zdarza się na trasie do Warszawy.


Średniodystansowe maszyny linii UIA mają przeważnie konfigurację dwóch klas podróży: biznes i ekonomiczną. W wyższej z nich w rzędzie zasiada dwóch pasażerów, a na miejscu środkowym znajduje się stolik. Ponadto, podróżni mogą tutaj korzystać z darmowych kocyków i poduszek. Takich udogodnień nie ma w klasie ekonomicznej.


W trakcie większości krótszych lotów (zwłaszcza do Europy Zachodniej i na Bliski Wschód) nie są serwowane bezpłatne posiłki. Można je zamówić i opłacić z 72-godzinnym wyprzedzeniem. Tym razem postanowiłem wykorzystać tę możliwość i za 9 euro zakupiłem pełen zestaw obiadowy. Składały się na niego kurczak po kijowsku, gotowane ziemniaki z groszkiem i marchewką oraz pieczywo z masłem. Na deser przewidziano, doskonałe zresztą, ciasto wiedeńskie. W cenie był też jeden ciepły lub zimny napój do wyboru.


Lot do Warszawy trwał półtorej godziny. Lądowanie odbyło się punktualnie o godz. 10:05. Po kilkuminutowym kołowaniu i dojeździe pod terminal, samolot został podłączony do rękawa, którym wszyscy pasażerowie opuścili pokład.

Podsumowanie

Linia Ukraine International Airlines oferuje standard usług na dobrym poziomie, który doskonale wpisuje się w obecne europejskie trendy. Na duży plus zasługuje przyjemna, kulturalna i uśmiechnięta obsługa oraz niezłe jedzenie (zarówno w ramach serwisu płatnego, jak i bezpłatnego). Samoloty linii są zadbane i czyste, mimo że niektóre są już dość wysłużone.

Warto podkreślić, że przewoźnik oferuje często bardzo przystępne ceny biletów do interesujących miejsc z wygodną przesiadką w Kijowie-Boryspolu. Bez wątpienia linia ta jest godna polecenia.


fot. Mirosław Pachowicz
grafiki Dominik Sipinski, Paweł Cybulak


Przeczytaj także:
Autor niniejszego tekstu dziękuje Ukraine International Airlines, załogom poszczególnych rejsów oraz Krzysztofowi Kołodziejowi za pomoc i współpracę. Materiał powstał dzięki zaproszeniu od linii lotniczej.

Author of this review would like to thank to Ukraine International Airlines, cabin crew members on all flights and Krzysztof Kołodziej for cooperation and help.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_0b875 2018-07-20 19:53   
gość_0b875 - Profil gość_0b875
Czy bezpłatny wybór miejsc przy odprawie dotyczy każdego rodzaju biletu? zarówno bussines class jak i economy ?
gość_56d90 2016-05-12 23:06   
gość_56d90 - Profil gość_56d90
Przyjemnie sie czytalo, wyglada na to ze UA tociekawe linie
pcharasz 2016-04-26 00:02   
pcharasz - Profil pcharasz
Lecę z nimi za miesiąc z Nowego Jorku, jestem bardzo ciekaw. Skusiła mnie cena niższa o jakieś 1000 PLN od konkurencji. Wrażenia z Aerosvitu mam takie sobie, głównie za sprawą mocno zużytych samolotów i dużej liczby pijanych pasażerów, głównie ze Skandynawii, ale to w sumie nie wina linii.
Widać że na lotnisku w Kijowie wiele się nie zmieniło i nadal kontrola przy transferze trwa tak długo? Mi zeszło coś koło godziny, o ile dobrze pamiętam.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy