Bagaż podręczny: Jak przewozić płyny?

2 lipca 2016 09:37
Podczas kontroli bezpieczeństwa na lotniskach strażnicy bardzo dokładnie sprawdzają, jakie płyny zabieramy na pokład. Aby uniknąć stresu, dobrze pamiętać o podstawowych zasadach.
Reklama

Najważniejsza jest wielkość pojemników z płynami zabieranymi przez nas na pokład. Nie mogą one mieć więcej niż 100 ml. Co ważne, nie chodzi o to, ile płynu faktycznie jest w butelce. Nawet jeśli na dnie pojemnika o pojemności 200 ml będzie tylko kilka kropel, zostanie on nam zarekwirowany.

Ale to nie jedyne ograniczenie. Według międzynarodowych przepisów bezpieczeństwa do bagażu podręcznego możemy zabrać płyny w opakowaniach do 100 ml objętości, w jednej plastikowej torbie z zamknięciem, o pojemności nie przekraczającej 1 litra.

Liczba naszych butelek z szamponem czy płynem pod prysznic może być dowolna przykładowo może być to 20 butelek po 50 ml, albo dziesięć po 100 ml. Ważne, by nie przekroczyły łącznie 1 litra.

Przepisy te dotyczą m.in. szamponów, płynów pod prysznic, lakierów do włosów, past do zębów, napojów, alkoholu czy balsamów do ciała. Dotyczy to również substancji "półpłynnych" - żelów, past, ale też np. dżemów, miodów i innych przecierów. Leki w płynie można przewozić w bagażu podręcznym. Jeżeli jednak butelka przekracza 100 ml, niezbędne jest zaświadczenie od lekarza, że pasażer musi dany lek przyjmować w trakcie podróży.

Oczywiście jest metoda na obejście tego limitu - wszystkie napoje i płyny kupione w strefie zastrzeżonej lotniska mogą być przewożone na pokładzie. W sytuacji gdy pasażer chce kupić np. półlitrową butelkę do wypicia podczas podróży, to musi to zrobić w strefie wolnocłowej.

Akurat pod względem wody polskie lotniska są mało przyjazne pasażerom. Na wielu lotniskach można spotkać specjalnie wyznaczone miejsca (fontanny) do napełnienia pustych butelek, które spokojnie możemy przenieść przez kontrole bezpieczeństwa. W Polsce jak dotąd żadne lotnisko nie przygotowało takiego udogodnienia dla pasażerów.

Pozostałe płyny o objętości większej niż 100 ml, takie jak żele, aerozole (dezodoranty, lakiery do włosów), nie mogą zostać zabrane na pokład. Należy umieścić je w bagażu rejestrowanym.

Jak przygotować kosmetyki i inne płyny do podróży?

Płyny powinny znajdować się w przezroczystej, zamykanej torbie, w pojemnikach nieprzekraczających 100 ml objętości.

Puste pojemniki czy kosmetyki przygotowane do bagażu podręcznego (do 100ml) możemy nabyć w różnego rodzaju drogeriach czy supermarketach. Jeżeli chodzi o przezroczyste torby z zamknięciem, dostaniemy je również w tych sklepach, a także w kioskach na lotnisku czy specjalnych automatach umieszczonych w hali odlotów. Na niektórych lotniskach możemy liczyć na darmowe torebki przy kontroli bezpieczeństwa, na innych są one płatne. Dla bezpieczeństwa zawsze lepiej mieć własną torbę.

Lepiej dobrze spakować kosmetyki, aby oszczędzić sobie stresu w czasie podróży. Jeśli podczas kontroli bezpieczeństwa będziemy mieli zbyt duże pojemniki z płynami, będziemy musieli je wyrzucić. Z kolei konieczność przepakowywania płynów podczas kontroli spowalnia cały proces i stresuje wszystkich dookoła.

Torebka z płynami musi zostać wyjęta z bagażu podręcznego w celu oddzielnego prześwietlenia. Jest to ściśle egzekwowane - pozostawienie płynów w bagażu powoduje, że niemal na pewno kontrolerzy będą chcieli zajrzeć do środka i zweryfikować. To kolejny niepotrzebny stres.


grafika: Urząd Lotnictwa Cywilnego, Dortmund Airport

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy