ULC: Polski rynek rośnie szybciej niż europejski

3 sierpnia 2017 15:40
1 komentarz
Przewozy pasażerskie w I kwartale 2017 r. w Polsce wzrosły o 17 proc. do 7,57 mln osób. Jak wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, polski rynek odnotował lepsze wyniki od dynamiki europejskiej i światowej.
Reklama
- Wyniki przewozów pasażerskich w I kwartale 2017 r. są kontynuacją pozytywnych trendów z poprzednich okresów. Tym dobrym rezultatom towarzyszyły znaczące zmiany, dotyczące zarówno przewozów jak i udziału poszczególnych przewoźników na rynku, oraz obsługiwanych przez nich kierunków - mówi Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Jak wynika z analizy ULC, zwiększyła się średnia liczba pasażerów przypadających na rejs (z 99 do 106 pasażerów), co było efektem zwiększenia średniej wielkości samolotu o ok. 2 miejsca oraz poprawy współczynnika wypełnienia miejsc w samolocie o 3 pkt. proc. w stosunku do I kwartału 2016 r.

Wyniki przewozów pasażerskich zanotowane przez polskie porty w I kwartale znacznie przewyższyły te zrealizowane przez europejskie porty zrzeszone w ACI Europe. Całkowity wzrost polskich lotnisk był o ponad 10 pkt. proc. wyższy niż średnia dla ACI Europe. Lotnisko Chopina rosło w tempie 28,8 proc., a średnia dla portów w tej kategorii wielkości wyniosła 15,7 proc.

O statystykach portów lotniczych na bieżąco informuje Pasazer.com - dane za I kwartał podawaliśmy już w kwietniu.

W I kwartale 2017 r. doszło do niewielkiej zmiany struktury udziałów w rynku ze względu na model biznesowy przewoźnika lotniczego. O ile dynamika przewoźników sieciowych w pierwszym kwartale wyniosła 18 proc., o tyle w przypadku linii niskokosztowych było to 15 proc.

Liderem rynku niezmiennie pozostaje Ryanair, który w I kwartale obsłużył w Polsce 2,39 mln pasażerów. Dało mu to 33,2 proc. udziału rynkowego, o 0,5 pkt. proc. więcej niż rok temu. Ruch Ryanaira z, do i w obrębie Polski wzrósł w skali roku o 18,6 proc. Pod względem ruchu na kolejnych miejscach znalazły się LOT (1,59 mln pasażerów, wzrost o 22,8 proc. i 22,1 proc. udziału rynkowego) oraz Wizz Air (1,49 mln pasażerów, 10,8 proc. wzrostu i 20,7 proc. udziału rynkowego).

Najwyższe wzrosty ilościowe wśród przewoźników niskokosztowych uzyskali Ryanair i Wizz Air. Dobre wyniki zanotował również easyJet. W przypadku przewoźników sieciowych największe wzrosty ilościowe miał PLL LOT, a następnie Qatar Airways i Ukraine International Airlines. Przewoźnicy z Ukrainy i Kataru w ciągu roku niemal dwukrotnie zwiększyli przewozy do i z Polski. Spadek udziału odnotowała Lufthansa z uwagi na wolniejszy rozwój od innych spółek, natomiast airberlin w I kwartale jako jedna z niewielu linii przewiózł mniej pasażerów niż rok temu. Pełne statystyki przewoźników latających do Polski są dostępne na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego (plik pdf).

Podobnie jak w minionym roku, największą popularnością w ramach przewozów regularnych w I kwartale cieszyła się Wielka Brytania - z tras do i z tego kraju skorzystało 1,77 mln osób (28,2 proc. wszystkich pasażerów międzynarodowych). Kraj ten odnotował największy wzrost liczbowy (ponad 224 tys. pasażerów więcej, czyli o 14,5 proc.). 978 tys. pasażerów, czyli ponad połowa wszystkich lecących do i z Wielkiej Brytanii, skorzystało z jednego z lotnisk w regionie Londynu.

Poza Wielką Brytanią pasażerowie latali najczęściej do i z Niemiec (844 tys., wzrost o 4,1 proc., głównie do Frankfurtu) i Włoch (419 tys., wzrost o 27,8 proc., przede wszystkim do Mediolanu). Łącznie z tras międzynarodowych skorzystało w I kwartale 6,27 mln pasażerów, o 15,2 proc. więcej niż przed rokiem. Statystyki kierunków są także dostępne na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego z rozbiciem na państwa i na miasta.

Największe wzrosty odnotowano w przypadku Włoch, a następnie Ukrainy i Hiszpanii. Wzrost liczby pasażerów na tych kierunkach w dużej mierze był zrealizowany przez przewoźników niskokosztowych. Wyjątek stanowiły przewozy na Ukrainę, gdzie do wzrostu przyczynił się w największym stopniu Ukraine International Airlines oraz PLL LOT, a dopiero potem Wizz Air.


Do największych spadków doszło natomiast w przypadku Norwegii w związku ze znacznym zmniejszeniem oferowania przez Ryanaira po zamknięciu lotniska Oslo-Rygge.

Z rejsów krajowych skorzystało w I kwartale 922 tys. osób, o 31 proc. więcej niż rok temu. Liderem pod względem liczby przewiezionych pasażerów na rynku krajowym był PLL LOT, który zanotował wzrost ilościowy o 71 tys. pasażerów w I kwartale 2017 r. Największy wzrost ilościowy w kwartale odnotował jednak Ryanair (+146 tys. pasażerów) dzięki połączeniom pomiędzy Warszawą a Gdańskiem i Wrocławiem

W I kwartale także przewozy czarterowe odnotowały znaczne wzrosty, choć jest to dla nich najgorszy okres roku. Z tego typu rejsów skorzystało 371 tys. osób, o 22,9 proc. więcej niż rok temu. Najpopularniejszym kierunkiem, podobnie jak w analogicznym okresie 2016 r., była Hiszpania, ale największe wzrosty odnotowano w przypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu, Izraela, czy Kuby. 37,5 proc. udziału w tym rynku miał Travel Service, 29,3 proc. - Enter Air. Trzeci z dużych graczy, Small Planet Airlines, na zimę przeniósł część samolotów poza Polskę, więc miał udział jedynie na poziomie 8,9 proc.

Pełna analiza danych o ruchu lotniczym za I kwartał jest dostępna na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego (plik pdf).

Ostatnie komentarze

gość_36f5b 2017-08-03 16:17   
gość_36f5b - Profil gość_36f5b
Brawo Travel! Chcemy więcej :))
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy