Nowe lotnisko w Angoli

25 listopada 2023 09:25
Na początku listopada Luandzie - w stolicy Angoli otwarto nowe lotnisko, które według planów władz już niedługo ma się stać jednym z największych portów lotniczych Afryki.
Reklama
Nowy międzynarodowy port lotniczy im. Dr. António Agostinho Neto (AIAAN) w Angoli ma stać głównym węzłem komunikacyjnym kraju, stopniowo zastępując lotnisko Quatro de Fevereiro (LAD). Nowe lotnisko będzie w stanie obsłużyć około 15 milionów pasażerów i 130 tys. ton ładunków cargo rocznie. Międzynarodowe linie lotnicze, w tym narodowy przewoźnik Angoli - TAAG Angola Airlines przeniosą się na nowe lotnisko, natomiast stary port pozostanie otwarty dla niekomercyjnych usług lotniczych, obsługi technicznej i lotów szkoleniowych.

Nowy port kosztował ponad 3 miliardy dolarów

Koszt budowy lotniska wraz z infrastrukturą towarzyszącą wyniósł ponad 3 miliardy dolarów. Całość inwestycji została sfinansowana ze środków publicznych, a rząd liczy, że kwota ta zostanie odzyskana poprzez koncesję na zarządzanie lotniskiem, rozwój airport city i zaangażowanie sektora prywatnego.

Nowy port lotniczy znajduje się około 40 km na wschód od centrum Luandy i zajmuje obszar o powierzchni około 50 km kwadratowych. Posiada dwie asfaltowe drogi startowe o długości 4200 i 3800 metrów. Terminal pasażerski o powierzchni 160 tys. metrów kwadratowych posiada 31 pomostów z rękawami i może obsłużyć 10 mln pasażerów w ruchu międzynarodowym oraz 5 mln w ruchu krajowym. Wraz z lotniskiem powstało również airport city, w którego skład wchodzą hotele i biurowce oraz część handlowa.


- Muszę podkreślić, że za pomocą nowego lotniska zamierzamy stworzyć w Luandzie międzynarodowy węzeł lotnictwa cywilnego, który odegra kluczową rolę w połączeniu Afryki z pozostałymi kontynentami. Rzeczywiście przyczyni się do rozwoju gospodarek naszego regionu oraz zwiększy integracje między państwami - powiedział Dr Ricardo Viegas D'Abreu, minister transportu Angoli. - Afryka musi być połączona z Europą, Azją i Ameryką. Dlaczego? Ponieważ pasażerowie coraz częściej muszą się przemieszczać, a transport lotniczy jest coraz bardziej kluczowy, skraca odległości i zaspokaja potrzeby gospodarki - dodał D'Abreu.

Otwarcie nowoczesnego węzła transportowego jest częścią rządowego planu rozwoju turystyki w Angoli. Niedawno rząd tego południowoafrykańskiego państwa przyjął uchwałę zezwalającą na 90-dniowy turystyczny pobyt bezwizowy obcokrajowcom z 98 krajów, w tym z Polski.


TAAG Angola Airlines pierwszym przewoźnikiem na nowym lotnisku

Jako pierwszy na nowe lotnisko przeniesie operacje narodowy przewoźnik Angoli - TAAG Angola Airlines, który w nowym porcie lotniczym otrzyma dedykowaną część terminala. Na początku będą wykonywane jedynie loty cargo, w marcu przyszłego roku ma rozpocząć się obsługa pasażerów podróżujących w ruchu krajowym, a do połowy lipca wszystkie pozostałe usługi zostaną przeniesione na nowe lotnisko.


TAAG Angola obsługuje obecnie około 14 połączeń krajowych i 14 międzynarodowych, dysponując flotą 22 samolotów. Do Luandy można dolecieć z Europy na pokładach maszyn: Lufthansy, Brussels Airlines, TAP Air Portugal, Turkish Airlines i Air France, prawdopodobnie już niedługo wszystkie loty będą odbywać się do nowo otwartego portu lotniczego.

Zdjęcia pochodzą z profilu Ministerstwa Transportu Angoli
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy