Kraków: Nowy taryfikator opłat z licznymi zniżkami

5 stycznia 2024 08:50
Od nowego roku na podkrakowskim lotnisku w Balicach obowiązuje nowy taryfikator opłat, który wprowadza liczne nowe zniżki dla przewoźników.
Reklama
Do tej pory w Balicach obowiązywały cztery rodzaje zniżek dla przewoźników, związane z uruchomieniem nowej trasy, wzrostem liczby przewożonych pasażerów, zabazowanym samolotem oraz odbudową ruchu po pandemii. Nowy taryfikator przewiduje ich aż dziewięć, a najbardziej skorzystają na nich bazowi przewoźnicy, czyli Ryanair i Wizz Air oraz Polskie Linie Lotnicze LOT obsługujące z Krakowa trasy krajowe i długodystansowe.


Utrzymano zniżkę dla nowej trasy, jednak teraz będzie ona obowiązywać jedynie przez dwa lata od daty inauguracji i przez cały okres wynosić aż 90 proc. od ceny bazowej. W przeszłości zniżka ta malała wraz z każdym kolejnym sezonem.

Zmianie uległ również sposób naliczania zniżek za wzrost liczby przewożonych pasażerów. Dotychczas jej wysokość była związana z deklarowaną liczbą pasażerów jaką przewoźnik planuje przewieźć w zbliżającym się sezonie, obecnie jest ona naliczana w wysokości 20 złotych za każdego podróżnego więcej, którego linia przewiezie na danej trasie. Utworzono jednak nową zniżkę "za długofalowy i stabilny rozwój oferty", która będzie naliczana na zasadach podobnych do dotychczasowej zniżki za wzrost liczby pasażerów. Oznacza to, że przewoźnicy będą mieli szansę
otrzymać podwójną bonifikatę.

Powstała również nowa zniżka za wielkość ruchu, będąca ulgą dla linii, które przewożą z podkrakowskiego lotniska najwięcej pasażerów. Będzie obowiązywała przy przekroczeniu pułapu 150 tys. planowanych podróżnych, następnie jej wysokość będzie stopniowo wzrastała co 150 tys. i swoją maksymalną wysokość osiągnie dla linii, które zamierzają przewieźć w ciągu roku 900 tys. pasażerów. Zatem najbardziej skorzystają na niej najwięksi przewoźnicy obecni w Balicach, tacy jak Ryanair, Wizz Air, LOT czy Lufthansa, którzy odpowiadają odpowiednio za 47, 16, 8 i 7 procent ruchu na podkrakowskim lotnisku.


Dwie nowe ulgi wydają się być wręcz stworzone pod LOT, mowa tu o zniżce za rozwój połączeń krajowych, przysługująca liniom, które codziennie operują na trasie wewnątrz Polski i w następujących po sobie latach przewiozą na niej taką samą lub większą liczbę pasażerów. Obecnie tylko LOT wykonuje z Balic codzienne loty na trasach krajowych, ale latem dołączy do niego również Ryanair oferując codzienne połączenie z Gdańskie. Narodowy przewoźnik ma szansę skorzystać również na uldze za rozwój połączeń długodystansowych, również w tym wypadku jej otrzymanie jest zależne od utrzymania lub zwiększenia liczby przewożonych na trasie pasażerów. Nowa zniżka może też stanowić zachętę do uruchamiania nowych połączeń długodystansowych przez inne linie lotnicze. W listopadzie informowaliśmy o zainteresowaniu lotniska lotami do krajów Arabskich i Japonii.

Dwie ostatnie nowe zniżki dotyczą wysokiej częstotliwości lotów na danej trasie w ciągu dnia, wynoszącej więcej niż jedną rotację oraz zwiększenia tygodniowej liczby lotów w ramach danego połączenia o co najmniej 5.

Zniżka za bazowanie na lotnisku samolotu nie uległa zmianie i dalej koszt jednej doby postoju maszyny zabazowanej w podkrakowskim porcie wynosi złotówkę. Wszystkie upusty związane z odbudową ruchu po pandemii zostały zniesione.

Podstawowe opłaty

Zmianie nie uległa standardowa opłata za lądowanie samolotu, która jest zależna od wagi maszyny i wynosi 32 złote za każdą rozpoczętą tonę maksymalnej masy startowej statku powietrznego. Nie zmieniono również kosztów postoju samolotu na płycie lotniska, który do dwóch godzin pozostaje darmowy, a jeśli trwa dłużej to port pobiera 12.20 zł za każdą tonę masy maszyny każdego dnia. Niezmieniona pozostała także opłata za każdego odlatującego pasażera, która obecnie wynosi 45 złote, jednak o 4.50 złotego do 12.50 zł wzrosły koszty kontroli bezpieczeństwa pojedynczego podróżnego.


W 2024 roku port lotniczy w Balicach planuje stać się drugim polskim lotniskiem, które przekroczy barierę 10 mln obsłużonych pasażerów. Ma rozpocząć się również proces rozbudowy istniejącego terminala pasażerskiego.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy