Lądujemy w... Siem Reap–Angkor

25 lutego 2024 10:30
W kolejnym odcinku serii "Lądujemy w..." przenosimy się do odległej Kambodży, niewielkiego kraju pomiędzy Tajlandią a Wietnamem. Przetestujemy tam najnowszy, funkcjonujący od czterech miesięcy, port lotniczy w Siem Reap.
Reklama
Kambodża zaliczana jest do najbiedniejszych państw Azji. Brak surowców, rozwiniętego przemysłu, niski stopień urbanizacji, a do tego wojna domowa oraz ludobójstwo podczas którego zginęła około 1/3 populacji kraju. Współczesna Kambodża stara się czerpać coraz większe zyski z branży turystycznej chcąc wyjść z cienia znacznie popularniejszej Tajlandii oraz Wietnamu.

Obecnie w Kambodży funkcjonują trzy międzynarodowe porty lotnicze - w stolicy kraju Phnom Penh, portowym mieście Sihanouk oraz w Siem Reap, któremu poświęcony jest niniejszy artykuł. Warto przy tym wspomnieć, że obecnie trwa budowa nowego dużego lotniska dla stolicy. Inwestycja jest już na zaawansowanym etapie realizacji. Co ciekawe, Kambodża nie posiada żadnych bezpośrednich połączeń lotniczych z Europą.

Budowa i historia lotniska

Nowy port lotniczy Siem Reap–Angkor został oddany do użytku w październiku 2023 roku. Zastąpił on dotychczasowe lotnisko Siem Reap znajdujące się na obrzeżach miasta o tej samej nazwie. Siem Reap jest najpopularniejszym turystycznym miejscem w Kambodży. To właśnie tutaj zlokalizowany jest najcenniejszy zabytek i symbol kraju - kompleks świątynny Angkor Wat.

Budowa rozpoczęła się w 2018 roku. Podobnie jak większość inwestycji w Kambodży prowadzona i finansowana była przez chińskie przedsiębiorstwa. Koszt budowy oszacowano na około 1,1 mld dolarów. Zmiana lokalizacji lotniska dla Siem Reap wymuszona była troską o zabytki Angkor Wat (podejście na stare lotnisko przebiegało bezpośrednio nad świątyniami z negatywnym wpływem generowanych przez samoloty zanieczyszczeń), a także brakiem możliwości dalszego rozwoju w starej lokalizacji. W kontekście planów zwiększania popularności kraju i liczby odwiedzających ją turystów, inwestycja tłumaczona była jako konieczna.

Port lotniczy Siem Reap–Angkor posiada obecnie jeden terminal pasażerski wraz z jedną drogą startową o długości 3605 metrów. Przepustowość lotniska szacowana jest na 7 milionów pasażerów rocznie, po rozbudowie może wzrosnąć nawet do 12 milionów pasażerów. Stare lotnisko Siem Reap w 2022 roku, czyli ostatnim pełnym roku swojej działalności obsłużyło 372 tys. pasażerów. Historyczne rekordy odnotowane zostały natomiast przed okresem pandemii, w 2018 roku liczba pasażerów osiągnęła 4,4 mln.

Aktualna siatka połączeń składa się jedynie z lotów w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Najpopularniejszą trasą jest Bangkok, gdzie na tamtejsze dwa lotniska (Suvarnabhumi i Don Mueang) operuje trzech przewoźników. Ponadto z Siem Reap można dostać się do sąsiednich Wietnamu i Laosu, a także do Chin, Singapuru i Korei Południowej. Realizowane są również pojedyncze loty wewnątrzkrajowe. Każdego dnia z Siem Reap wylatuje kilkanaście samolotów.

Lokalizacja i dojazd

Port lotniczy zlokalizowany jest w odległości 50 kilometrów od centrum miasta Siem Reap. W ramach inwestycji została wybudowana nowa droga łącząca lotnisko z istniejącą główną trasą pomiędzy Phnom Penh a Siem Reap. Długość nowej trasy wynosi 25 kilometrów. Jest to znaczna odległość zważywszy na fakt, że poprzednie lotnisko oddalone było od centrum miasta o jedyne 7 kilometrów.

Pomiędzy Siem Reap a portem lotniczym uruchomiona została dedykowana komunikacja autobusowa, można również korzystać z popularnych w tym rejonie świata tuk-tuków. W zależności od środka transportu i natężenia ruchu czas dojazdu z Siem Reap na lotnisko może wynieść od około 45 minut do nawet ponad godziny.


Terminal i infrastruktura

Terminal pasażerski jest nowoczesny, a przy tym utrzymany w charakterystycznym dla Kambodży stylu architektonicznym. Przyloty zlokalizowane są na parterze, natomiast wyloty na piętrze. Lotnisko uderza ogromem przestrzeni i panującymi przy tym pustkami. Infrastruktura została zaprojektowana na znacznie większy niż obecnie ruch lotniczy.


Podczas wejścia do terminala odbywa się pobieżna kontrola posiadanych biletów lotniczych lub kart pokładowych. Ogólnodostępny hall jest bardzo jasny i przestronny. Znajduje się tutaj kilka lokali usługowych, z czego część jeszcze nie została otwarta, stanowiska check-in oraz przejście do kontroli paszportowej, a następnie kontroli bezpieczeństwa.



Po wejściu do hali wylotów w centralnym punkcie znajduje się imponujący buddyjski posąg. Lotnisko posiada 15 gate'ów wyposażonych w rękawy wejściowe do samolotów. Część wylotowa jest bardzo obszerna i posiada dużą liczbę miejsc siedzących. Pomimo obecnie niewielkiego wykorzystania, cała przestrzeń terminala była intensywnie chłodzona przez bardzo wydajny system klimatyzacji.




Na lotnisku zaprojektowano ponadto dwa zewnętrzne tarasy. Mogą one służyć jako palarnia, ale są także doskonałym miejscem do obserwowania ruchu na płytach postojowych.


Stosunkowo skromnie prezentuje się oferta handlowa lotniska. Jedyne sklepy znajdują się wyłącznie bezpośrednio po przejściu kontroli bezpieczeństwa. W porównaniu do wielu europejskich portów lotniczych, nie znalazł się tutaj przechodni sklep wolnocłowy "walk-through". Lotniskowe sklepy w Siem Reap charakteryzują się butikowym stylem i wysoką jakością. Znajdują się w nich również liczne nawiązania do chińskiej kultury.



Nieco z boku zlokalizowana została, odizolowana od pozostałej części hali wylotów, strefa gastronomiczna w stylu "food-court". Znalazł się tutaj Burger King oraz kilka restauracji z kuchnią azjatycką.


Podsumowanie

Nowy port lotniczy w Siem Reap jest kolejną z licznych chińskich inwestycji w Kambodży. Lotnisko obsługuje zachód kraju, w tym jedno z największych miast Siem Reap wraz z przyciągającym turystów z całego świata kompleksem świątynnym Angkor Wat. Port został wybudowany z myślą o znacznie większym, niż aktualny ruch. W związku z tym obecnie może się wydawać, że inwestycja jest przeskalowana, a w terminalu panują pustki.

Aktualnie trwa budowa nowego portu lotniczego w pobliżu stolicy kraju Phnom Penh oraz w Botum Sakor na południowym wybrzeżu. Po oddaniu do użytku tych inwestycji Kambodża będzie posiadała trzy duże nowoczesne międzynarodowe porty lotnicze. Niewątpliwie zaspokoją one zapotrzebowanie kraju na kolejne dekady umożliwiając rozwój gospodarki, a w szczególności turystyki. Należy mieć przy tym nadzieję, że kwestią czasu będzie uruchomienie nowych połączeń lotniczych, w tym pierwszych bezpośrednich lotów z Europy do Kambodży.

Fot. Mateusz Janicki

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy