Poradnik Pasażera: Bagażowy zawrót głowy

2 marca 2024 08:40
Zasady przewozu bagażów w liniach lotniczych często znacznie się od siebie różnią. Brak jest standaryzacji zarówno wymiarów jak i wagi, a więc bardzo łatwo jest się pogubić. Dlatego przedstawiamy poradnik, który ma ułatwić pakowanie się przed podróżą i pozwoli uniknąć często wysokich dopłat.
Reklama
Rygorystycznie podawane wymiary i wagi możliwych do wzięcia na pokład bagażów stanowią jedno z głównych źródeł dochodów dla tanich linii lotniczych. W przypadku ich przekroczenia zazwyczaj musimy się liczyć z dużymi dopłatami, często o kwocie wyższej niż sama cena biletu. Bo choć bilety można znaleźć w bardzo niskich cenach, to chcąc podróżować z czymś więcej niż tylko plecakiem, konieczne staje się wykupienie droższej taryfy. Standardem jest możliwość zabrania ze sobą nieodpłatnie jednej sztuki bagażu podręcznego, zarówno w tanich, jak i już w tradycyjnych liniach lotniczych, jednak jego wymiary i limity wagowe prawie zawsze się od siebie różnią. Mając plecak, który spełnia wymiary w Ryanairze, wcale nie jest pewne, że będziemy mogli polecieć z nim również Wizz Airem. Chyba każdemu z nas na lotniskach rzuciły się w oczy stojaki w barwach największych tanich przewoźników służące do sprawdzania wielkości bagażów przed samym gatem i łapania niczego nieświadomych podróżnych na konieczność dopłaty za niewielkie przekroczenie limitu.

W październiku ubiegłego roku linie lotnicze TUIFly zszokowały opinie publiczną informacją o zmniejszeniu limitu wagi bagażu podręcznego, pozwalając wnosić na pokład w najtańszej taryfie torby o wadze nieprzekraczającej 2 kg. W mediach rozgorzała dyskusja, czy istnieje jakaś granica, której przekroczyć się nie da, a Parlament Europejski zapowiedział pracę nad ujednoliceniem wielkości bagażu podręcznego we wszystkich liniach operujących na terenie Unii Europejskiej. Niedawno dyrektor generalny Ryanaira ogłosił, że rozmowy na ten temat między przewoźnikami już się toczą, ale nie jest powiedziane, że uda się osiągnąć konsensus, a nawet jeśli, to droga do tego wciąż pozostaje daleka. Łatwo się w tym wszystkim pogubić, dlatego prezentujemy poradnik i przedstawiamy taryfy i limity wielkości bagażu u największych operujących z Polski przewoźników.

Ryanair

Irlandzka linie jako pierwsza na rynku europejskim zaczęła znaczeni ograniczać wielkość dopuszczalnego bagażu podręcznego. W Polsce Ryanair odpowiada za ponad 30 proc. całego ruchu i spotkać go możemy we wszystkich portach lotniczych poza Radomiem i Zieloną Górą.
  • Wykupując bilet w najtańszej dostępnej Taryfie Basic możemy zabrać ze sobą na pokład jedną małą torbę kabinową o maksymalnych wymiarach wynoszących 40 x 20 x 25 cm, co ciekawej nie jest ona objęta żadnym dodatkowym limitem wagowym, ale za to musi być w stanie zmieścić się pod fotelem przed nami.
  • Droższe Taryfy Regular i Flexi Plus upoważnia nas do zabrania ze sobą oprócz standardowego bagażu podręcznego również jednej torby kabinowej ważącej maksymalnie 10 kg i o wymiarach 55 x 40 x 20 cm, która może być przechowywana w schowku nad siedzeniem.
  • Taryfa Plus pozwala zabrać ze sobą standardowy bagaż podręczny o wymiarach 40 x 20 x 25 cm oraz jeden bagaż rejestrowany o wadze nieprzekraczającej 20 kg i wymiarach 80 x 120 x 120 cm.
  • Największy komfort posiadają pasażerowie podróżujący w taryfie Family Plus dostępnej, kiedy jednym z pasażerów jest dziecko lub nastolatek. W takim przypadku każdemu z pasażerów przysługują bagaże takie same jak w Taryfie Reugular i jeden bagaż rejestrowany wspólny dla wszystkich członków rodziny.
Istnieje możliwość dokupienie bagażu rejestrowanego o maksymalnej wadze 10 lub 20 kg poza taryfami. Jeśli nasz bagaż podręczny przekroczy narzucone wymiary Ryanair zmusi nas do zakupu droższej taryfy o cenach różniących się zależnie od lotu, a jeśli walizka rejestrowana okaże się za ciężka, to nadpłata za każdy kilogram na lotnisku wynosi 11 funtów.


Wizz Air

Wizz Air jest drugim największym niskokosztowcem obecnym na polskim rynku, który operuje z Gdańska, Bydgoszczy, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Rzeszowa, Poznania, Lotniska Chopina, Szczecina, Lublina oraz do końca sezonu zimowego 23/24 również z Olsztyna.
  • W taryfie Basic można zabrać ze sobą na pokład jeden bagaż podręczny, który musi zmieścić się pod siedzeniem pasażera przed nami o maksymalnych wymiarach wynoszących 40 x 30 x 20 cm, czyli różniącym się od limitów w Ryanairze.
  • Taryfa WIZZ GO oprócz bagażu podręcznego i walizki kabinowej o wymiarach 55 x 40 x 23 cm i 10 kg wagi pozwala nam nadać również jeden bagaż rejestrowany o wadze maksymalnej 20 kg i wymiarach maksymalnych 149 x 119 x 171 cm.
  • Taryfa WIZZ PLUS zwiększa maksymalną wagę bagażu rejestrowanego względem taryfy WIZZ GO do 32 kg o takich samych wymiarach.
  • Przy zakupie opcji WIZZ Priority niezależnie od posiadanej taryfy można również zabrać ze sobą dodatkową walizkę o wymiarach nieprzekraczających 55 x 40 x 23 cm i 10 kg wagi.
Pasażerowie mają możliwość dokupywania dodatkowych sztuk bagażu rejestrowanego, maksymalnie 3 przez internet i kolejnych 3 na lotnisku. Każdy dodatkowy kilogram bagażu rejestrowanego kosztuje 10 euro, a jeśli za duży okaże się bagaż podręczny to będzie traktowany odpowiednio jako bagaż kolejnej kategorii i obciążony odpowiednimi stawkami zależnie od lotu.


LOT

Na wszystkich trasach LOT-u maksymalne dopuszczalne wymiary bagażów podręcznych i rejestrowanych są stałe. Rozmiar bagażu podręcznego nie powinien przekraczać 55 cm wysokości, 40 cm szerokości oraz 23 cm głębokości, jednak nie zostanie naliczona dodatkowa opłata jeśli nie suma wszystkich wymiarów nie jest większa od 118 cm. Suma wymiarów bagażu rejestrowanego nie może przekraczać 158 cm. W zależności od klasy podróży oraz trasy lotu inna jest jednak maksymalna waga bagażu oraz liczba sztuk, które możemy zabrać na pokład. W każdym przypadku taryfa Saver upoważnia do zabrania ze sobą jedynie bagażu podręcznego.
  • Na trasach krajowych: w każdej taryfie możemy zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 8 kg oraz jedną sztukę bagażu rejestrowanego o wadze do 23 kg w taryfach economy Standard i Flex.
  • Na trasach krótko- i średniodystansowych po Europie, na bliski wschód i do Azji centralnej: klasa ekonomiczna upoważnia do zabrania ze sobą jednej sztuki bagażu podręcznego o maksymalnej wadze do 8 kg oraz jednej sztuki bagażu rejestrowanego o wadze maksymalnej 23 kg w taryfach Standard i Flex. Podróż w klasie biznesowej pozwala wziąć ze sobą, aż dwie sztuki bagażu podręcznego o wadze 9 kg oraz dwie sztuki bagażu rejestrowanego o wadze do 32 kg każdy.
  • Na trasach długodystansowych do Stanów Zjednoczonych: w klasie ekonomicznej można zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 8 kg oraz jedną sztukę bagażu rejestrowanego o wadze do 23 kg w taryfach Standard, Flex i Full-Flex. Klasa ekonomiczna premium upoważnia nas do wzięcia ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego o masie do 10 kg oraz dwie sztuki bagażu rejestrowanego o wadze do 23 kg. Podróż w klasie biznes wiąże się z możliwością zabrania ze sobą jednej sztuki bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 12 kg oraz trzech sztuk bagażu rejestrowanego ważących maksymalnie 32 kg każdy.
  • Na trasach długodystansowych do Kanady: w klasie ekonomicznej można zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 8 kg oraz jedną sztukę bagażu rejestrowanego o wadze do 23 kg w taryfach Standard, Flex i Full-Flex. W klasie ekonomicznej premium można wziąć na pokład dwie sztuki bagażu podręcznego o łącznej masie nie większej niż 12 kg oraz dwie sztuki bagażu rejestrowanego o wadze do 23 kg. Podróż w klasie biznes wiąże się z możliwością zabrania ze sobą dwóch sztuk bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 9 kg każdy oraz trzech sztuk bagażu rejestrowanego ważących maksymalnie 32 kg każdy.
  • Na trasach długodystansowych do Japonii i Chin: w klasie ekonomicznej można zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 8 kg oraz jedną sztukę bagażu rejestrowanego o wadze do 23 kg w taryfie Standard i dwie sztuki takiego samego bagażu w taryfach Flex i Full-Flex. W klasie ekonomicznej premium można wziąć na pokład dwie sztuki bagażu podręcznego o łącznej masie nie większej niż 12 kg oraz dwie sztuki bagażu rejestrowanego o wadze do 23 kg. Podróż w klasie biznes wiąże się z możliwością zabrania ze sobą dwóch sztuk bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 9 kg każdy oraz trzech sztuk bagażu rejestrowanego ważących maksymalnie 32 kg każdy.
  • Na trasach długodystansowych do Indii i Korei Południowej: w klasie ekonomicznej można zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 8 kg oraz jedną sztukę bagażu rejestrowanego o wadze do 23 kg w taryfach Standard, Flex i Full-Flex. W klasie ekonomicznej premium można wziąć na pokład dwie sztuki bagażu podręcznego o łącznej masie nie większej niż 12 kg oraz dwie sztuki bagażu rejestrowanego o wadze do 23 kg. Podróż w klasie biznes wiąże się z możliwością zabrania ze sobą dwóch sztuk bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 9 kg każdy oraz trzech sztuk bagażu rejestrowanego ważących maksymalnie 32 kg każdy.

easyJet

easyJet nie jest znaczącym graczem na polskim rynku i oferuje jedynie loty z Krakowa. Jednak w skali całego kontynentu, to właśnie ten przewoźnik jest największym rywalem Ryanaira i walczy z nim o miano największej taniej linii lotniczej, dlatego warto również go umieścić w poradniku.
  • Każdy pasażer easyJet niezależnie od posiadanego biletu może zabrać ze sobą na pokład bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 45 x 36 x 20 cm o maksymalnej wadze wynoszącej 15 kg. Wymagane jest, żeby podróżny mógł go przenieść samodzielnie.
  • Pasażerowie posiadający bilety w taryfie Standard Plus, Flex oraz członkowie easyJet Plus mogą zabrać ze sobą również jeden duży bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 56 x 45 x 25 cm i maksymalnej wadze wynoszącej również 15 kg.
  • Bilet Essentials upoważnia nas do nadania jednego bagażu rejestrowanego o wadze nieprzekraczającej 23 kg.
Niezależnie od posiadanego biletu można dokupić duży bagaż podręczny oraz bagaże rejestrowane o wadze 15 lub 23 kg. Dopuszczalną wagę walizki można zwiększać do maksymalnie 32 kg, wykupując pakiety po extra kg. Koszty dodatkowych bagaży są zależne od trasy, na której podróżujemy.

W przypadku nadbagażu w bagażu rejestrowanym, każdy kilogram kosztuje 12 funtów. A jeśli nasz bagaż podręczny okaże się za duży, będzie się to wiązało z karą w wysokości 48 funtów.

Pegasus Airlines

Turecka linia jest dobrze znana pasażerom podróżującym na zorganizowane wakacje do Turcji, a od niedawna operuje również na trzech regularnych połączeniach z Polski. Jej samolotami możemy polecieć z Warszawy i Krakowa do Ankary, a także ze stolicy do Antalyi. Niskokosztowiec niedawno poinformował o znacznym zmniejszeniu wielkości dopuszczalnego bagażu podręcznego w najtańszej taryfie. Do tej pory pasażerowie linii Pegasus mogli zabrać ze sobą w na pokład samolotu jeden bagaż podręczny o wymiarach 55x40x20 cm i wadze do 8 kg. Wszystkie osoby, które zakupiły bilety po 14 lutym mogą wnieść na pokład jedynie bagaż o wymiarach 40x30x15 cm i maksymalnej wadze do 3 kg. Osoby, które postanowią podróżować z większym bagażem podręcznym, będą musiały dopłacić minimalnie 15 euro. Po uiszczeniu odpowiedniej kwoty oprócz dużego bagażu podręcznego możemy zabrać w podróż także bagaż rejestrowany, ważący na wszystkich rejsach międzynarodowych do 20 kg.


Przypominamy, że wszystkie podane wymiary walizek są liczone razem z wystającymi elementami takimi jak kółka czy uchwyty!!!












Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy