Ilków: Na Lotnisku Chopina straciliśmy kilka lat

18 kwietnia 2024 13:30
3 komentarze
Andrzej Ilków, nowy prezes Polskich Portów Lotniczych, wrócił na Okęcie, żeby skończyć to, co wcześniej zaczął.
Reklama
Andrzej Ilków został prezesem spółki Polskie Porty Lotnicze (PPL) niespełna miesiąc temu, ale poprzednio spędził w firmie ponad siedem lat, dlatego twierdzi, że wie dokładnie co trzeba zrobić, żeby lotnisko mogło dobrze funkcjonować. W opublikowanym dziś (18.04) wywiadzie, udzielonym dziennikowi Rzeczpospolita, Ilków poruszył kilka kluczowych kwestii dla przyszłości lotnisk obsługujących aglomerację warszawską.

Po pierwsze nowy szef PPL dostał już zgodę na modernizację Lotniska Chopina, która musi zostać przeprowadzona pilnie, bo Okęcie straciło kilka lat z powodu błędnych decyzji poprzedników. Projekt ma polegać głównie na rozbudowie terminala pasażerskiego, co ma nastąpić na początku 2027 r. Wszystkie pozostałe inwestycje, łącznie z powiększeniem sortowni bagaży, Ilków chce zakończyć do marca 2029 r., czyli przed początkiem sezonu letniego.


Po drugie PPL przestanie blokować plany rozbudowy Modlina. Ilków stwierdził, że będzie kibicował projektom inwestycyjnym w nowodworskim porcie, bo jego infrastruktura zatrzymała się na roku 2016. Jednocześnie prezes PPL uważa, że istnieje możliwość pozyskania przez podwarszawski port nowych klientów i przełamania całkowitej dominacji Ryanaira.

Po trzecie port w Radomiu nie będzie w żaden sposób ograniczany. Wręcz przeciwnie Ilków chce poprawić jego zdolności operacyjne poprzez umożliwienie wykonywania lotów nocnych, co ma przyciągnąć linie czarterowe. W tym celu ma zostać opracowany wniosek o wydanie odpowiedniej zgody środowiskowej. Jednocześnie lotnisko na Sadkowie wymaga zwiększenia liczby godzin pracy cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego oraz skoordynowania zasad jego użytkowania z wojskiem, które radomski port wykorzystuje do swoich operacji.

W efekcie tych działań w 2032 r. trzy porty aglomeracji warszawskiej powinny móc obsłużyć 40 mln pasażerów. Z tego 30 mln ma przypadać na Lotnisko Chopina, a 10 mln łącznie na Modlin i Radom. Prezes PPL chce osiągnąć taką proporcję bez wprowadzania administracyjnego podziału ruchu. Przypomnijmy, że te trzy porty w 2023 r. gościły 22 mln podróżnych. Plan Ilkowa zakłada, że za osiem lat przepustowość lotnisk aglomeracji warszawskiej umożliwi obsługę ruchu pasażerskiego o 81 proc. większego niż w zeszłym roku.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
kidloco 2024-04-21 22:40   
kidloco - Profil kidloco
Oby ten człowiek utrzymał się na stołku i oby PiS ani żadni CPK-maniacy nie wrócili szybko do władzy. Okęcie z Modlinem i Radomiem wystarczą Warszawie i Lotowi w zupełności.
jsg 2024-04-19 13:42   
jsg - Profil jsg
Jest jeszcze Radom, który moze być np. dla cargo lub charterów.
demar 2024-04-19 11:36   
demar - Profil demar
Plany dotyczące lotnisk centralnego Mazowsza zaczynają wracać z chmur na ziemię.

Czyli najpierw etap pilnej i szybkiej (góra 2-3 lata) rozbudowy WMI (może nawet do 7-10 mln), potem kolejna rozbudowa, aby osiągnąć przepustowość ponad 10 mln (10-15 mln pax rocznie) gdzieś w okolicach 2032-35.

WAW optymalizowany z rozbudową terminala i optymalizacja dróg kołowania, ale bez kolejnej równoległej drogi startowej. Wcześniej zakładałem, że da się uzyskać 24-27 mln pax rocznie w WAW, tutaj padła liczba 30 mln. To sporo, miejmy nadzieję, że to wiarygodne plany.

Obsługa 40 mln pax rocznie przez mazowieckie porty już w okolicach 2032 roku to wystarczająca przepustowość. Na razie żadne wiarygodne prognozy rozwoju, nie przekraczają 40 mln w perspektywie nawet 2035-40 roku. A jak będzie w rzeczywistości to się dopiero okaże.

Takie plany rozwoju WMI/WAW dają kolejne kilka lat na przygotowanie komponentu lotniczego CPK. Zbudowanie szybkiej kolei (np. trasa Y) jest planowane dopiero na ok. 2035 r., wcześniej da się rozbudować A2 i zbudować przynajmniej dużą część A50/S50.

To oznacza, że etap określany wcześniej jako PAL 1 (faza 1.1) budowy CPK mógłby powstać spokojniej (czyli też taniej i lepiej) gdzieś do 2036-40 roku. Czy PAL 1 powinien zostać podzielony jeszcze na 2-3 etapy to już inna kwestia. Np. czy warto do ok. 2030-33 zbudować w miejscu CPK tylko jedną drogę startową z terminalem dla tanich linii? Docelowo stałby się on jednym z pirsów dużego terminala. Następnie gdy będzie gotowa trasa Y to zintegrować to z dworcem kolejowym i dopiero za kolejne kilka lat zbudować duży terminal z łącznie czterema pirsami (na te 40-45 mln pax) wraz z drugą drogą startową (jak to zostało zaprojektowane w PAL 1). W międzyczasie można zbudować infrastrukturę dla cargo, MRO, itd.

Jeszcze sporo decyzji przed nami, ale widać, że jest już kilka rozstrzygnięć w dobrym kierunku.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy