Modlin rośnie w oczach! Fotoreportaż

22 października 2011 12:25
31 komentarzy
Reklama
W poniedziałek (17.10) na dachu modlińskiego terminala zawisła tradycyjna wiecha.



W październiku 2010 roku, oficjalnie rozpoczęła się budowa Portu Lotniczego Warszawa Modlin. Rozpoczęły się prace budowlane i modernizacyjne części lotniskowej (wykonywane przez firmę ERBUD), tj: drogi startowej, dróg kołowania oraz płyty postojowej.



Niespełna miesiąc później władze Portu w podwarszawskim Modlinie, podpisały umowę z firmą Mostostal Warszawa S.A., na budowę terminalu pasażerskiego. Po 12 miesiącach robót budowlanych, prowadzonych jednocześnie na wielu płaszczyznach, na lotnisku Warszawa Modlin, doskonale widoczne są efekty prac modernizacyjnych. W szybkim tempie modliński port lotniczy przybiera właściwą formę.

Remontowana jest droga startowa (08-26), modernizowana jest płyta postojowa, a także drogi kołowania. Równolegle prowadzone są prace, mające na celu wyposażenie lotniska w odpowiednie pomoce nawigacyjne (DVOR/DME, ILS CAT II) oraz oświetlenie. W tym samym czasie odbywają się również przetargi na zakup urządzeń i maszyn niezbędnych do prawidłowej eksploatacji lotniska. Remontowane są także hangary lotniskowe, powstają budynki obsługi lotniska, drogi dojazdowe oraz parkingi.

Nie ulega jednak wątpliwości, iż najbardziej spektakularne zmiany dotyczą budowanego od podstaw terminalu pasażerskiego. Bryła terminala zaprojektowana została przez biuro Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o. Terminal kształtem przypomina dawne hangary, istniejące na terenie powojskowego lotniska. Projekt przewiduje dobudowę kolejnych modułów terminalu oraz rozbudowę budynku w przyszłości.



- Prace są na etapie stanu surowego. W połowie listopada planujemy budynek zamknąć i chronić przed wpływami atmosferycznymi zimą. Po zamknięciu budynku chcemy uruchomić tymczasowe ogrzewanie i prowadzić prace wykończeniowe i instalacyjne - mówi w rozmowie z Pasazer.com Jarosław Popiołek, prezes Mostostal Warszawa.

Wnętrze terminalu będą tworzyły dwie kondygnacje z czego na parterze znajdzie się część ogólnodostępna, czyli hale przylotów i odlotów. Na antresoli natomiast powstaną pomieszczenia biurowe, socjalne oraz techniczne. - Obiekt będzie miał ok 12 tys. m2 powierzchni użytkowej z czego ok. 400m2 będzie stanowiła strefa komercyjna - mówi Stefan Bogusławski, szef biura inwestycji Portu Warszawa Modlin. Przewidywana przepustowość terminalu to ok 2 mln. pasażerów.

Wszystko postępuje zgodnie z harmonogramem inwestycyjnym. Droga startowa jest już prawie gotowa. Obecnie trwa montaż świateł krawędziowych, progowych oraz urządzeń nawigacyjnych. Ku końcowi mają się także prace przy warstwach betonowych przy progu pasa 26. Finalnie droga startowa ma mieć 2500m długości oraz 60m szerokości.



Lotnisko będzie posiadać kod referencyjny 3C, co oznacza, iż gotowe będzie do przyjęcia statków powietrznych typu Boeing 737 czy Airbus A320. Do końca listopada 2011 lotnisko otrzyma także swój unikalny kod IATA. Na chwilę obecną Port Warszawa Modlin, posiada jedynie kod ICAO. Jest nim kod EPMO.

Działalność operacyjną Port Lotniczy Warszawa Modlin ma rozpocząć w II kwartale 2012 roku. - Swoją działalność lotnisko rozpocznie od obsługi czarterów przylatujących do Warszawy w związku z EURO 2012. Regularny ruch lotniczy pojawi się zapewne dopiero od jesieni przyszłego roku - mówi Edyta Mikołajczyk, doradca zarządu spółki Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa Modlin.



Port będzie uzupełnieniem oferty lotniczej dla Warszawy i okolic. Klientem docelowym będą przewoźnicy charterowi oraz niskokosztowi.

- Lotnisko Warszawa/Modlin jest portem, który od początku projektowany był z myślą o tzw. tanich przewoźnikach i charterach. Infrastruktura lotniska dostosowana jest do ich potrzeb. Port w Modlinie będzie miał skromniejszy wachlarz usług i infrastrukturę, niż Lotnisko Chopina, dzięki czemu, nasze koszty będą mniejsze, a ceny usług - niższe
- dodaje Mikołajczyk.



Nie jest wiadome jeszcze, która z firm handlingowych, będzie odpowiedzialna za obsługę naziemną w Modlinie. - Obsługą naziemną na lotnisku Warszawa/Modlin zainteresowanych jest kilku agentów działających na polskim rynku. Rozmowy trwają. Jest jednak za wcześnie, by mówić o szczegółach. Zamierzamy zapewnić wszystkim chętnym agentom dostęp do infrastruktury lotniska - informuje Mikołajczyk.

Anna Robaczyńska
Fot. Anna Robaczyńska

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
pengos 2011-10-25 23:20   
pengos - Profil pengos
WMD :)
gosc_7165a 2011-10-25 21:10   
gosc_7165a - Profil gosc_7165a
WWM, WMM, WRM są wolne i mogłlyby być
wojtek 2011-10-25 20:48   
wojtek - Profil wojtek
WMO, MOD, MLN, WMN, MDN - wszytskie zajęte. Coś mi się wydaje, że kod będzie miał nie wiele wspólnego z nazwa, jak jest np. w Kanadzie (YY-)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy