Podróż przez czas: Spotkanie z dziedzictwem egipskich Beduinów

20 lutego 2024 09:25
Beduini to nieliczna, ale bardzo ważna grupa mieszkańców Egiptu. Chcesz poznać ich dzieje i kulturę? Przedstawiamy najważniejsze informacje o tych niezwykłych nomadach.
Reklama
Egipskie wybrzeże Morza Czerwonego zaskakuje kontrastami. Nowoczesne hotele i ośrodki turystyczne wyrastają tu niczym grzyby po deszczu, a mimo to nie brak miejsc, w których można spotkać Beduinów. Biura podróży organizujące wypoczynek w Sharm el-Sheikh często oferują fakultatywne wycieczki do beduińskich wiosek. EXIM tours w ofercie wakacji w Egipcie proponuje spotkanie z dziedzictwem tego pustynnego ludu. Czy warto zobaczyć, jak żyją Beduini? Co trzeba o nich wiedzieć?


Beduini – kim są? Skąd pochodzą?

Kim są Beduini? Mieszkańcami pustynnych terenów leżących w Afryce i na Bliskim Wschodzie, świetnie przygotowanymi do życia w trudnych warunkach. Konieczność szukania ziemi nadającej się pod uprawę oraz wody sprawiła, że Beduini musieli stać się nomadami – wędrowcami, którzy z całym swym dobytkiem wyruszali na wielbłądach na długie i niebezpieczne wędrówki. Choć Beduini nie są jednym ludem, lecz wielką grupą arabskich plemion rozproszonych na wielkim obszarze (można się z nimi spotkać zarówno w rejonie Maroka, jak i w Iraku), łączy ich wiele. To odwaga, kultura, wierzenia oraz przekonanie, iż tylko oni są „prawdziwymi Arabami”.

Kultura pustynnych plemion – co wyróżnia Beduinów?

Pierwsi koczownicy przybyli do Egiptu z Półwyspu Arabskiego już w czasach starożytnych i do dziś są władcami tutejszej pustyni. Najważniejsze jest dla nich plemię, na którego czele staje szejh. To on zajmuje się edukacją, a przede wszystkim nauką islamu i języka arabskiego. Plemię trzyma się razem, a zasady jego funkcjonowania określa prawo zwyczajowe.

Religia

Beduini to muzułmanie, jednak wyznawany przez nich islam ma specyficzną formę. Można zauważyć tu silne wpływy dawnych wierzeń i pogańskich praktyk. Dla pustynnych plemion wciąż ważne są siły natury oraz księżyc, który w życiu nomadów odgrywa ważną rolę.

Stroje

Beduińskie stroje są proste, wygodne i funkcjonalne. Długie szaty z wełny lub bawełny chronią przed słońcem, wiatrem i pustynnym piaskiem. Są one luźne, dzięki czemu zapewniają przepływ powietrza i chronią ciało przed przegrzaniem. Charakterystycznym elementem męskiego stroju jest biało-czerwona koufeyah (arafatka) oraz długie płaszcze. Kobiety noszą czarną szatę ozdobioną haftami oraz chustę okrywającą głowę.

Beduińskie domy

Beduini przez wiele wieków nie budowali stałych domów. Tradycyjnym schronieniem koczowników są namioty Bait Al Sha’er (domy z włosia), powstające z wełny (koziej lub wielbłądziej). Znajdują się w nich proste łóżka z desek i kilku warstw materiału oraz jutowe worki, w których przechowywane są najważniejsze rzeczy.


Takie namioty powoli znikają z pustynnego krajobrazu. Od połowy XIX wieku pustynne obozowiska zaczęto stopniowo przekształcać w stałe wioski (a nawet miasta). Dziś w tradycyjnych „domach z włosia” żyją nieliczni ludzie pustyni, zatem wizyta w gościnnych progach takiego domostwa staje się bardzo cennym doświadczeniem. Kawa i fajka wodna

Wizycie w beduińskiej wiosce często towarzyszy palenie fajki wodnej (będącej ważnym elementem arabskiej kultury). Jeszcze ważniejszym rytuałem jest picie kawy. Tradycja nakazuje powitanie gościa trzema filiżankami „małej czarnej”, co oznacza wzniesienie trzech toastów:
  • za gościa;
  • za szablę (czyli za walecznych i odważnych Beduinów);
  • za dobry nastrój.
Warto tu zaznaczyć, że tradycyjna kawa beduińska jest dość mocna i gorzka, a gospodarze doprawiają ją solidną porcją kardamonu.


Gdzie można spotkać Beduinów?

Choć na świecie żyje koło 20 milionów Beduinów, większość z nich odeszła od koczowniczego życia. Nomadzi, którzy wciąż wędrują po pustyni, stanowią zaledwie około 2 proc. tej populacji. Reszta społeczności dostosowała się do nowych warunków i znalazła stałą pracę: głównie na plantacjach daktylowców lub w branży turystycznej (np. jako piloci wycieczek po Egipcie).

Pobyt w beduińskiej wiosce, który możemy znaleźć w ofercie biura podróży EXIM tours, jest wspaniałą okazją do obserwowania gwiazd na pustynnym niebie i poznawania beduińskiej kuchni, w której ważne miejsce zajmują ryż, suszone owoce oraz kozie mięso. Osady takie są ostatnimi ostojami dziedzictwa i tradycji, która powoli zanika. Kto wie, ilu turystów zdąży je odwiedzić, zanim chęć życia w komfortowych warunkach pokona przywiązanie do tradycji...

tekst powstał we współpracy z Exim Tours

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy