Air Belgium na skraju bankructwa

10 września 2024 08:55
4 komentarze
W najbliższym tygodniu Air Belgium musi pozyskać nowego inwestora, który wesprze linię kwotą 18 mln euro. W przeciwnym razie przewoźnik stanie na skraju bankructwa.
Reklama
W związku z fatalną sytuacją finansową już we wrześniu ubiegłego roku Air Belgium podjął decyzję o zawieszeniu wszystkich połączeń regularnych i skupieniu się na wynajmie posiadanych samolotów w formule ACMI oraz na obsłudze lotów towarowych. Ruch ten nie tylko nie poprawił wyników finansowych przewoźnika, a wręcz zdaniem lokalnego portalu L’Echo tylko je pogorszył. W stosunku do zeszłego roku przychody Air Belgium miały spaść aż o 40 proc.

Już od 12 miesięcy Air Belgium było objęte przez belgijski sąd procedurą ochrony przed wierzycielami, która według lokalnych mediów ma się zakończyć 19 września br. Jeśli Air Belgium chce uniknąć bankructwa, to do tego dnia musi znaleźć nowego inwestora, który zdecyduję się wesprzeć przewoźnika kwotą 18 mln euro.


W mediach przewijała się informacja o zainteresowaniu ze strony Sichuan Airlines, który miał się ostatecznie wycofał się z inwestycji w belgijską linię. Teraz lokalne media donoszą o pojawieniu się kolejnego potencjalnego inwestora, który jednak swoje wsparcie uzależnia od jednoczesnego dofinansowania ze strony regionalnego rządu Walonii, na co w ocenie L'Echo nie ma obecnie żadnych szans. Jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, to 19 września los Air Belgium stanie się przesądzony.

Do końca wciąż trwającego sezonu letniego jeden z należących do przewoźnika airbusów A330-900 jest leasingowany przez LOT i wykonuje dla polskiej linii połączenia z Warszawy do Nowego Jorku JFK. Już teraz wiadomo, że umowa zawarta między przewoźnikami nie zostanie przedłużona, ale wciąż nie jest pewne, czy Air Belgium w ogóle będzie w stanie wypełnić ją do końca.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
POZer 2024-09-12 08:50   
POZer - Profil POZer
Zastanawia mnie dlaczego lot skupil sie na malych samolotach, majac potrzebe caly czas na szeroki kadłub,
demar 2024-09-11 22:42   
demar - Profil demar
@espenkruger: Oba A330-900 czyli OO-ABF (MSN1844) i OO-ABG (MSN1861) nie są przecież własnością Air Belgium. I są/zostaną zwrócone do właściciela.
Ten drugi nawet już trafił do linii Azul z Brazylii jako PR-ANF.
Ten pierwszy też będzie latał dla Azul (jak tylko skończy latać dla LOT-u) jako PR-ANE.

@POZer: linie Condor są już użytkownikiem 17 sztuk A330-900. Wszystko w ciągu ostatnich trzech lat. Do tego mają zamówione jeszcze przynajmniej trzy nowe bezpośrednio u producenta.

Dla porównania LOT w ciągu ostatnich 4 lat nie wprowadził do floty na stałe żadnego nowego B787.
Mimo to w sytuacji LOT-u pozyskanie A330-900 (wielkością i funkcjonalnością odpowiada B787-9) miałoby sens jedynie wtedy gdyby nie było żadnych szans na kolejne B787 w ciągu najbliższych kilku lat. A mam nadzieję, że tak nie jest i flota pozyska kolejne B787.
espenkruger 2024-09-11 18:14   
espenkruger - Profil espenkruger
#POZer
2 samoloty, które wynajmują. Zero marki, itp.
Gdyby LOT miał już A330 to mógłby powiększyć flotę, a tak to jest bez sensu.
LOT ich wziął bo tani są, więc zbankrutowali. LOT wiedział co się święci więc wynajął samoloty od kogoś innego. Nie wiadomo tylko czy przez miesiąc nie będzie brakowało samolotów.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy