Pasażerowie LOTu: To było straszne!

Pasażerowie LOTu: To było straszne! Pojawia się coraz więcej - niestety wciąż mało oficjalnych - doniesień dotyczących awaryjnego lądowania samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT w Toronto. Samolot lądował na lotnisku w Kanadzie w nieco ponad godzinę po tym, jak wystartował z Chicago w kierunku Warszawy. Jak donosi portal tvn24, w samolocie, najprawdopodobniej na skutek silnych turbulencji, doszło do...
22/06/2009 01:15   
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
gral 2009-06-23 15:51   
gral - Profil gral
tyż prawda :) ale zawsze to jakieś wskazanie, z dokładnością do... dajmy na to 200 km/h :D:D:D
mimis 2009-06-23 15:39   
mimis - Profil mimis
Czasem się używa. Ale akurat do wskazań prędkości samolotu względem powietrza (czyli tej zasadniczej dla lotu) to GPS się nadaje jak dynamo od roweru...
gral 2009-06-23 14:26   
gral - Profil gral
a właśnie... czy w samolotach używa się GPSu? jako takiego dodatkowego narzędzia rzecz jasna, a choćby i do wskazań prędkości
mimis 2009-06-23 14:11   
mimis - Profil mimis
gościu (podwójny) mem :) - ale ja wcale nie mędrkuję, mam świadomość że są procedury i czeklisty w AOM na wypadek błędnych wskazań prędkości. Zresztą napisałem w późniejszym poście "lądowanie nieplanowane/diversion", co być może przeczytasz jak się wczytasz (wcześniejszego postu nie wyedytuję, bo nie ma takiej opcji). Natomiast dalej się upieram, że kapitan podjął właściwą decyzję żeby nie pchać się przez ocean gdy nie miał pewności co do wskazań prędkości. Ty też pewnie byś tak zrobił gdyby problem zaistniał w pobliżu lotnisk, a nie na środku oceanu...
gosc_gosc_ 2009-06-23 07:52   
gosc_gosc_ - Profil gosc_gosc_
mimis: a może przed mędrkowaniem ciut więcej wiedzy na temat procedur? między lądowaniem awaryjnym, a zapobiegawczym, czy technicznym jest spora różnica. poza tym rozumiem, że Pan Redaktor ma potwierdzenie, iż było to lądowanie z priorytetem "emergency"?
marqoos_pl 2009-06-23 01:09   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
łaaaaaauł.... proszę państwa... stała się rzecz straszna... samolotem zatrzęsło... o mały włos od tragedii... /// skoro piloci zdecydowali na lądowanie w YTO, to widocznie mieli do tego powód i chwała Im za to... ale żeby robić panikę, tragedię czy wręcz apokalipsę z normalnego "technicznego" lądowania, to już przesada... coś mi się zdaje, że tvn24 za bardzo się super express zapatrzyła... sensacja goni sensację... rzeczywiście dział o nowych turbulencjach na pasazer.com powinien być dodany natychmiastowo... kogo, w którą stronę, z jaką siłą i czy wystarczająco wytrzęsło...
gosc_Yster 2009-06-22 15:50   
gosc_Yster - Profil gosc_Yster
pasuje
mimis 2009-06-22 15:47   
mimis - Profil mimis
michalebe: wiadomość o "unreliable airspeed" jest, jak już pisałem, wzięta z Avherald. Źródło zazwyczaj całkiem niezłe. Gościu_ysterplaat: no faktycznie nie zgłaszała ani mayday, ani pan. Czy wobec tego sformułowanie "nieplanowane lądowanie" albo "diversion" ci pasuje? ;)
szot 2009-06-22 15:20   
szot - Profil szot
ojejujeju; samolot często zmienia prędkość przelotową. A ja miałbym pytanie do tego pasażera, czy jak samolot na wysokości przelotowej zwiększy prędkość, to co, będzie oznaczało, że samolot nie ma ciągu, bo zamiast lecieć ze stałą prędkością, to zmienia ja?
michalb 2009-06-22 15:12   
michalb - Profil michalb
jak dobrze ze pasażerowie tak szybko dostrzegają błędy
gosc_Yster 2009-06-22 15:08   
gosc_Yster - Profil gosc_Yster
Panowie, samolot spędził w powietrzu 4,5 h (cztery i pół). Więc zagadką jest raczej źródło informacji o 70 min lotu. Lot ponaddźwiękowy? A może po prostu warto sprawdzić informacje przed publikacją zamiast siać sensację ? Awaryjnego lądowania też nie było - załoga nie zgłaszała..
cezary 2009-06-22 15:07   
cezary - Profil cezary
michalebe: z TVN24 bo pasażer widział na monitorze że lecą z prędkością 900 km/h a potem nagle że tylko 600 km/h. I to było straszne doświadczenie. I te podmuchy wiatru.. lelum polelum ;)
michalb 2009-06-22 15:02   
michalb - Profil michalb
mimis , to wiadomość o zepsutym prędkościomierzu jest potwierdzona czy wzięta z TVN24 ?
mimis 2009-06-22 14:31   
mimis - Profil mimis
Gośćiu_robi: czyli jak rozumiem lądowanie w Toronto było krajoznawcze? ;) Jak zwał tak zwał, wg mnie decyzja o nie pchaniu się przez ocean z zepsutym prędkościomierzem jest słuszna... (przypuszczam że na szczęście tylko z jednego mieli dziwne dane).
tos 2009-06-22 12:56   
tos - Profil tos
Tutaj jest mapka trasy tego lotu. zobacz link
gosc_robi 2009-06-22 12:44   
gosc_robi - Profil gosc_robi
MIMIS: LOT zaprzecza że nastapiła awaria urzadzeń i zaprzecza ze miało miejsce awaryjne ladowanie. Zrobił to na antenie tvn24 kierownik czy nawet jakiś dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOTU (czyli w skrócie PR-owiec LOTU)
szot 2009-06-22 12:20   
szot - Profil szot
mimis: masz rację;
mimis 2009-06-22 12:02   
mimis - Profil mimis
No dobrze, Wy się podśmiechujecie, ale pewnie jednak nie byłoby Wam tak do śmiechu gdybyście to Wy byli w tym samolocie. A na avherald napisane, że: były bardzo mocne turbulencje (severe turbulence) połączone z utratą przypisanej wysokości, wskazania prędkości po turbulencjach stały się niewiarygodne (airspeed unreliable), samolot wypalał paliwo żeby móc lądować poniżej MLW (hold to reduce weight), a w dodatku problemy z odczytem prędkości powróciły. Jak dla mnie to jest poważny incydent i jak najbardziej usprawiedliwia awaryjne lądowanie. Brak wiarygodności odczytu prędkości to już poważna sprawa. A pasażerom - owszem - mogło się to wydawać straszne, przypuszczam że i pilotom wcale do śmiechu nie było.
aynis 2009-06-22 11:58   
aynis - Profil aynis
Ciekawe co to były za dziwne dźwięki? Może pracujących silników?
szot 2009-06-22 11:54   
szot - Profil szot
och to niech ta Joanna się przeleci ATR podczas burzy to by po majtkach.... i pieluchy gwarantowane
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy