Dwa lotniska w bliskim sąsiedztwie

13 stycznia 2024 09:00
Wiele miast na świecie jest obsługiwanych przez więcej niż jedno lotnisko. Najczęściej są one zlokalizowane po dwóch różnych stronach miasta. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie dwa lotniska są położone blisko siebie, a nawet w tym samym kierunku od centrum.
Reklama

Bukareszt: Otopeni i Baneasa

Stolica Rumunii jest obsługiwana przez dwa lotniska – Otopeni i Baneasa. Oba położone są na północ od Bukaresztu i dzieli je niecałe dziesięć kilometrów. Port lotniczy Baneasa, który jest położony bliżej centrum miasta, był głównym lotniskiem obsługującym Bukareszt do 1969 roku. Wówczas został oddany do użytku port Otopeni, który jest dzisiaj głównym lotniskiem obsługującym rumuńską stolicę. W następnych latach w okresie komunizmu i po jego upadku Baneasa obsługiwała ruch krajowy, zaś na początku XXI wieku została przekształcona w lotnisko obsługujące tanie linie. W 2012 roku port lotniczy został zamknięty dla ruchu komercyjnego i przyjmował jedynie prywatne samoloty biznesowe. Terminal pasażerski został poddany renowacji i ponownie oddany do użytku w 2022 roku. Obecnie Baneasa obsługuje jedynie trzech przewoźników – Aeroitalię, Air Connect oraz Fly Lili.



Moskwa: Domodiedowo i Żukowski

Stolica Rosji obsługiwana jest przez cztery lotniska – Szeremietiewo położone na północny zachód od centrum miasta, Wnukowo - na południowy zachód, a także Domodiedowo i Żukowski, które są zlokalizowane na południowy wschód od Moskwy. Na północny wschód od rosyjskiej stolicy znajduje się również lotnisko Czkalowski, jednak obsługuje ono jedynie samoloty wojskowe. Porty lotnicze Domodiedowo oraz Żukowski dzieli w linii prostej około 30 kilometrów, natomiast odległość drogowa wynosi 37 kilometrów. Co ciekawe, w 2016 roku w celu przebazowania samolotów, Ural Airlines realizował raz na tydzień komercyjny lot pomiędzy oboma lotniskami.


Berlin: Tegel, Tempelhof i Schonefeld

Ciekawym przykładem jest Berlin. Stolica Niemiec w latach 1949-1990 była podzielona na dwa miasta. Berlin Wschodni, który był częścią komunistycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej, oraz Berlin Zachodni, który był eksklawą Republiki Federalnej Niemiec. Oba miasta posiadały własne lotniska, które były położone w niewielkiej odległości od siebie. Berlin Zachodni obsługiwały porty lotnicze Tegel oraz Tempelhof, które dzieli około 15 kilometrów. Po upadku Muru Berlińskiego w 1990 roku niemiecka stolica była obsługiwana przez trzy lotniska. Tegel i Schonefeld można było połączyć linią prostą i mniej więcej po jej środku znajdował się Tempelhof, który został zamknięty w 2008 roku. Podobny los podzielił Tegel w 2020 roku. Wówczas do użytku oddany został port lotniczy Berlin-Brandenburg, który jest położony na terenie dawnego lotniska Schonefeld.


Paryż: CDG i Le Bourget

Porty lotnicze Paryż-CDG i Paryż-Le Bourget dzieli około 10 kilometrów. Główne paryskie lotnisko zostało oddane do użytku w 1974 roku. Przez trzy lata ruch pasażerski obsługiwały oba omawiane porty lotnicze. Le Bourget został jednak zamknięty dla lotnictwa pasażerskiego w 1977 roku. Od tamtej pory obsługuje on jedynie ruch biznesowy, a także gości Międzynarodowy Salon Lotniczy w Paryżu (fr. Salon international de l'aéronautique et de l'espace de Paris-Le Bourget, ang. Paris Air Show). Co ciekawe, to właśnie lotnisko Le Bourget było jednym z pierwszych, z którego realizowano pod koniec lat 50. XX wieku pierwsze loty transatlantyckie samolotami odrzutowymi. W 1958 roku słynna amerykańska linia Pan Am zaczęła realizować loty z nowojorskiego lotniska Idlewild (dzisiejsze JFK) do Paryża z międzylądowaniem w kanadyjskim Gander w prowincji Nowa Fundlandia i Labrador.


Nowy Jork: JFK i LaGuardia

Kolejnym przykładem są nowojorskie lotniska JFK i LaGuardia. Oba porty lotnicze są położone na terenie dzielnicy Queens, w odległości 9,2 mil, co w przeliczeniu na kilometry daje niecałe 15. Port lotniczy JFK jest amerykańskim liderem pod względem obsługiwanego ruchu międzynarodowego. LaGuardia z kolei obsługuje jedynie loty krajowe oraz połączenia do Kanady.


Dallas: Love Field i Fort Worth

Trzecie pod względem ludności miasto w Teksasie jest obsługiwane przez dwa porty lotnicze. Dallas Love Field oraz Dallas/Fort Worth. Głównym lotniskiem jest drugie z wymienionych. Jadąc z centrum Dallas do portu lotniczego obsługującego również miasto Fort Worth mija się lotnisko Love Field, które przed 1974 rokiem było jedynym portem lotniczym dla Dalllas. To właśnie na tym lotnisku wylądował 22 listopada 1963 roku na kilka godzin przed śmiercią ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych John F. Kennedy, który zginął w zamachu. Oba lotniska dzieli 17,4 mil, a więc około 28 kilometrów


Phoenix: Sky Harbour i Mesa Gateway

Phoenix jest na tę chwilę piątym pod względem ludności miastem w Stanach Zjednoczonych. Stolica stanu Arizona obsługiwana jest przez dwa porty lotnicze. Sky Harbour, które jest głównym lotniskiem, a także przez pomocniczy port lotniczy Mesa Gateway. Oba są położone na wschód od centrum Phoenix, a odległość drogowa dzieląca je wynosi 27,8 mil, a więc niecałe 45 kilometrów. Na Mesa Gateway obecni są jedynie niskobudżetowi przewoźnicy Allegiant Air oraz Sun Country Airlines, który obsługuje połączenie do Minneapolis.


Toronto: Pearson i Billy Bishop

Największe kanadyjskie miasto jest obsługiwane przez dwa porty lotnicze. Głównym jest oczywiście lotnisko Pearson, które obsługuje ogromną większość lotów krajowych oraz międzynarodowych. Lotnisko Billy Bishop jest położone blisko centrum miasta na wyspie na jeziorze Ontario. Z uwagi na bliskość centrum i krótkie drogi startowe lotnisko może przyjmować jedynie małe samoloty turbośmigłowe. Na Billy Bishop obecni są jedynie Air Canada Express z połączeniami do Ottawy i Montrealu, a także Porter Airlines, który realizuje loty do pobliskich miast kanadyjskich oraz amerykańskich. Oba lotniska dzieli 28 kilometrów.


Rio de Janeiro: Galeao i Santos Dumont

Drugie pod względem ludności miasto w Brazylii jest obsługiwane przez lotnisko Galeao, które obsługuje ruch międzynarodowy oraz większość krajowego, a także przez położony blisko centrum miasta port lotniczy Santos Dumont, który do niedawna obsługiwał większość połączeń krajowych. Ruch na tym lotnisku jest jednak stopniowo coraz bardziej ograniczany i obecnie Santos Dumont obsługuje jedynie loty do Sao Paulo (Congonhas i Guarulhos), Campinas, Belo Horizonte oraz Brasilii. Odległość drogowa dzieląca oba porty lotnicze wynosi około 18 kilometrów. Więcej na temat obu lotnisk można przeczytać w artykułach "Lądujemy w... Rio de Janeiro Galeão" oraz "Lądujemy w... Rio de Janeiro Santos Dumont"


Seul: Inczon i Gimpo

Ostatnim przykładem w naszym zestawieniu jest stolica Korei Południowej. Seul jest obsługiwany przez lotnisko Gimpo, które do 2001 roku było jedynym lotniskiem obsługującym miasto. Wraz z otwarciem portu lotniczego Seul-Inczon przeniósł się tam cały ruch międzynarodowy. Gimpo obsługuje wyłącznie połączenia krajowe w tym najbardziej ruchliwą trasę lotniczą na świecie czyli Seul-Czedżu, a także pojedyncze kierunki zagraniczne – Pekin, Szanghaj, Tokio, Osaka, Tajpej oraz Kaohsiung. Oba lotniska położone są na zachód od Seulu i dzieli je około 30 kilometrów.


Więcej przykładów lotnisk położonych blisko siebie można znaleźć również w artykule "Najkrótsze regularne połączenia pasażerskie"

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy