Turcy mieli odmówić zatankowania samolotu lecącego z Polski

1 lipca 2024 12:04
Wczoraj (30.06) samolot linii El Al lecący z Warszawy do Tel Awiwu musiał z powodów medycznych awaryjnie lądować w Antalyi. Izraelski przewoźnik twierdzi, że obsługa lotniska odmówiła zatankowania maszyny.
Reklama
Boeing 737-800 linii El Al wykonujący lot o numerze LY5102 wystartował z Warszawy wczoraj chwilę przed godziną 10 rano. O godzinie 11:22 maszyna awaryjnie wylądowała na lotnisku w tureckiej Antalyi z powodu konieczności udzielenia pomocy medycznej jednemu z pasażerów. Podróżny został zabrany do szpitala, a samolot przez kolejne kilka godzin nie został zatankowany i pozostawał zaparkowany na płycie lotniska z pasażerami na pokładzie. Linie lotnicze El Al twierdzą, że pracownicy portu lotniczego Antalya odmówili zatankowania izraelskiego boeinga, przez co niemożliwe było kontynuowanie rejsu do Tel Awiwu. Ostatecznie po 6 godzinach oczekiwania maszyna odleciała na oddaloną o 40 minut lotu grecką wyspę Rodos, gdzie została dotankowana, dzięki czemu mogła dotrzeć do portu docelowego.

Strona turecka odrzuca izraelskie zarzuty i przekonuje, że zgoda na tankowanie samolotu została wydana, ale kapitan podjął decyzję o odlocie z lotniska zanim procedura zdążyła się zakończyć.


Izraelskie media donoszą, że zarówno kapitan, jak i Ministerstwo Spraw Zagranicznych kraju zostali poinformowani o udzieleniu zgody na zatankowanie samolotu, jednak w rzeczywistości obsługa portu nie podjęła żadnych działań zmierzających w tym kierunku. Na pokładzie maszyny cały czas pozostawali pasażerowie, którym nie pozwolono opuścić boeinga i działała klimatyzacja, która spalała pozostające w zbiornikach odrzutowca paliwa. Kapitan oczekiwał na zatankowanie samolotu tak długo, jak w jego ocenie było to możliwe, a ostatecznie podjął decyzję o przelocie na Rodos, zanim ilość pozostałego paliwa spadła poniżej niezbędnego minimum.

Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Turcją i Izraelem pozostają wyjątkowo napięte od momentu wybuchu pełnoskalowej wojny pomiędzy Izraelem i Hamasem. Strona Turecka jawnie wspiera palestyńskich bojowników i udziela im niezbędnej pomocy humanitarnej. Od października ubiegłego roku pozostaje zawieszona komunikacja lotnicza pomiędzy oboma państwami, a dodatkowo w maju br. Turcy zdecydowali o zerwaniu stosunków handlowych z Izraelem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy