Rząd renegocjuje umowy bilateralne z 14 krajami

23 maja 2024 14:31
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego negocjuje podpisanie nowych umów bilateralnych, co daje nadzieję na więcej lotów z Polski do Indii i Chin.
Reklama
Wszystkie połączenia lotnicze między państwami Unii Europejskiej i niektórymi państwami spoza niej, m.in. USA czy Gruzją odbywają się dzięki umowom o otwartym niebie, których zawieraniem zajmują się instytucje unijne. Jeśli jednak jakieś państwo nie ma podpisanych odpowiednich traktatów, to do uruchomienia połączeń konieczne są umowy bilateralne o komunikacji lotniczej lub o transporcie lotniczym podpisywane przez oba zainteresowane państwa.


Zazwyczaj te dwustronne porozumienia dość restrykcyjnie regulują możliwą liczbę połączeń pomiędzy krajami oraz wskazują konkretne lotniska, na które mogą latać przewoźnicy. Obecnie Polska ma zawarte umowy bilateralne z 44 państwami. W ostatnim czasie głośno było szczególnie o traktatach z Turcją, które renegocjować chce strona turecka, żeby umożliwić Turkish Airlines dalszą ekspansję w naszym kraju. W centrum wagi znalazły się również negocjacje z Koreą Południową, z którą po 8 latach rozmów udało się podpisać nową umowę, dzięki czemu LOT mógł zwiększyć częstotliwość rejsów na trasach do Seulu.

Teraz, jak donosi rynek-lotniczy.pl, premier na wniosek ministra infrastruktury wyraził zgodę na negocjacje umów z kolejnymi państwami i upoważnił prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego do prowadzenia bezpośrednich rozmów. Obecnie trwają negocjacje z 14 krajami, w tym m.in. z Argentyną, Kolumbią, Kenią, Panamą, Peru, Tanzanią czy Republiką Zielonego Przylądka. Oczywiście potencjalne zawarcie umów nie oznacza od razu uruchomienia połączeń lotniczych łączących Polskę z tymi państwami, ale na pewno zwiększy na to szansę w przyszłości.

Jednocześnie według Rynku Lotniczego prowadzone są rozmowy na temat renegocjacji traktatów z Chinami i Indiami. Obecna umowa z Państwem Środka pozwala na loty LOT-u i Air China jedynie pomiędzy Pekinem i Warszawą. Polski przewoźnik może oferować jedynie trzy rotacje w tygodniu na lotnisko Pekin Capital i cztery do Pekinu Daxing. Nowa umowa stworzyła by szansę na uruchomienie połączeń z Polski również do innych chińskich miast. Dobrym przykładem jest tu port lotniczy w Budapeszcie, z którego tuż po podpisaniu nowego traktatu chińskie linie otworzyły aż pięć nowych tras.


W przypadku Indii obowiązująca teraz umowa bilateralna pozwala na łącznie siedem rejsów LOT-u tygodniowo do trzech indyjskich miast - Delhi, Mumbaju oraz Kalkuty. Polski narodowy przewoźnik obecnie oferuje cztery rotacje tygodniowo do stolicy Indii i dwie do drugiej co do wielkości aglomeracji kraju. Renegocjowanie umów właśnie z tymi dwoma krajami może wskazywać, że są one kluczowymi rynkami dla LOT-u, na których planuje wzrastać, jeśli tylko uda się pozyskać nowe samoloty szerokokadłubowe.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy