Grupa Lufthansa: Strata po I półroczu 2024 r.

31 lipca 2024 11:50
W II kw. 2024 r. Grupa Lufthansa osiągnęła skorygowany zysk operacyjny w wysokości 686 mln euro. Jednak I półrocze br. niemiecki holding zamyka stratą netto w wysokości 265 mln, do której najbardziej przyczyniły się złe wyniki flagowej linii lotniczej Grupy.
Reklama
Grupa Lufthansa opublikowała dziś (31.07) raport finansowy za II kw. 2024 r. Holding składający się m.in. z pięciu pasażerskich linii lotniczych (Lufthansa, SWISS, Austrian Airlines, Brussels Airlines i Eurowings), spółki zajmującej się przewozem towarów (Lufthansa Cargo) oraz firmy świadczącej usługi utrzymania, napraw i remontów samolotów (Lufthansa Technik) osiągnął skorygowany zysk operacyjny przed opodatkowaniem (EBIT) w wysokości 686 mln euro. Natomiast EBIT za I półrocze br. wykazał stratę w wysokości 163 mln euro.


W II kw. przychody Grupy wzrosły o 7 proc. do 10 mld euro. Koszty jednostkowe pozostały na poziomie z poprzedniego roku, ale przychody jednostkowe spadły. Wyniki Lufthansa Technik utrzymują się na rekordowym poziomie i poprawiają się również rezultaty Lufthansa Cargo. Strategia obejmująca wiele centrów przesiadkowych, linii lotniczych i marek jest kontynuowana dzięki przejęciu włoskiej ITA Airways.
- Latanie nie straciło nic ze swojego uroku – globalny popyt na podróże lotnicze pozostaje silny. W rezultacie po raz pierwszy przekroczyliśmy 10 mld euro obrotu w II kw. roku. Jednak w I połowie roku, ze względu na wzrost podaży, nastąpiła obniżka cen biletów lotniczych i wpływów jednostkowych na wszystkich rynkach świata W związku z jednoczesnym wzrostem kosztów, oczekiwania dotyczące zysków musiały zostać zrewidowane dla całej branży – również dla nas. Nasza najważniejsza linia lotnicza, Lufthansa, została dotknięta szczególnie. Wynika to z faktu, że oprócz niekorzystnego rozwoju na rynkach, wystąpiły także efekty specjalne, jak wysokie koszty strajku, dalsze opóźnienia w dostawach samolotów i wynikająca z tego nieefektywność, a także problemy strukturalne. Dlatego chcemy przyspieszyć ogólną modernizację Lufthansy za pomocą programu naprawczego, aby ponownie uczynić ją flagowym okrętem Grupy
- powiedział Carsten Spohr, prezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Lufthansa.
- Szczególnie cieszy fakt, że w obecnym trudnym otoczeniu wszystkie inne linie lotnicze pasażerskie w Grupie, a także Lufthansa Cargo, pozostają na kursie zgodnym z rozwojem rynku. Lufthansa Technik odnotowała nawet kolejny rekordowy wynik w I połowie roku. Strategicznie poczyniliśmy decydujące postępy w czterech istotnych projektach: wprowadzenia naszego nowego międzykontynentalnego produktu „Allegris”, uruchomienia Lufthansa City Airlines, sprzedaży AirPlus i zatwierdzenia zakupu udziałów ITA Airways przez Komisję Europejską. Te optymalizacje naszego modelu biznesowego pomogą nam wzmocnić naszą pozycję lidera w Europie
- dodał Spohr.


W I półroczu br. linie lotnicze Grupy przewiozły ponad 60 mln podróżnych, co stanowi wzrost o 10 proc. w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku. Tylko w II kw. 2024 r. linie lotnicze przyjęły na pokład ok. 36 mln pasażerów. Łączne oferowanie linii lotniczych holdingu w II kw. było o 11 proc. wyższe w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. Całkowite oferowanie Grupy w II kw. br. wyniosło 91 proc. poziomu z roku 2019.

Współczynnik załadowania (PLF) pozostał na poziomie około 82 proc., ​​tylko nieznacznie poniżej pułapu z zeszłego roku. W II kw. 2024 r. przychody na dostępne fotelo-kilometry (RASK) były o 5,3 proc. niższe niż w tym samym czasie 2023 r. Oprócz niewielkiej obniżki PLF, głównymi przyczynami tego spadku były niższe wpływy jednostkowe. Koszty na dostępne fotelo-kilometry (CASK) z wyłączeniem kosztów paliwa i uprawnień do emisji pozostały na poziomie z poprzedniego roku, pomimo strajku i wysokiej inflacji. Łączne przychody linii pasażerskich w II kw. wzrosły o 4,5 proc. do 8 mld euro.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 r. linie lotnicze należące do Grupy wygenerowały łączny przychód w wysokości 13,6 mld euro, czyli ok. 5 proc. więcej niż w I półroczu zeszłego roku. W tym samym czasie skorygowany EBIT wykazał stratę w wysokości 337 mln euro. Sama linia Lufthansa odnotowała skorygowaną stratę operacyjna za I półrocze 2024 r. w wysokości 427 mln euro, a osiągnięcie progu rentowności w całym roku stoi pod znakiem zapytania. Z tego powodu przewoźnik wprowadza program naprawczy, który obejmie m.in.: zwiększenie przychodów z usług premium, poprawę obsługi klienta, optymalizację sieci zgodnie z silniejszą obecnie sezonowością popytu, zwiększenie efektywności, zmniejszenie liczby typów samolotów dalekodystansowych do sześciu oraz rozszerzenie operacji lotniczych Discover Airlines i Lufthansa City Airlines.


Utrzymujący się wysoki popyt na podróże lotnicze prowadzi do dalszego wzrostu zapotrzebowania na usługi utrzymania, napraw i remontów samolotów (MRO). Przychody Lufthansa Technik w II kw. wzrosły o 18 proc. do 1,9 mld euro. W ramach programu „Ambition 2030” Lufthansa Technik planuje rozbudowę swojej podstawowej działalności i zwiększenie liczby baz w Europie, obu Amerykach i Azji. W przypadku przewozu ładunków lotniczych w I połowie 2024 r. oferowanie wzrosło o 10 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Wysoki popyt na przesyłki e-commerce i wąskie gardła w przepustowości transportu morskiego doprowadziły do ​​wzrostu popytu na usługi Lufthansa Cargo, a tym samym do wyższego współczynnika załadowania frachtu. Lufthansa Cargo osiągnęła skorygowany zysk operacyjny w wysokości 36 mln euro za II kw. br., co jest wynikiem zbliżonym do roku poprzedniego.
- W II kw. nasze przychody wzrosły do ​​ponad 10 mld euro. Było to spowodowane znacznym wzrostem oferowania naszych linii lotniczych. Wzrostowi temu towarzyszył jednak spadek cen biletów związany z sytuacją na rynkach. Dodatkowo większa praca przewozowa i inflacja doprowadziły do ​​wzrostu naszych wydatków operacyjnych. Tak więc pomimo osiągnięcia wyniku operacyjnego w wysokości 686 mln euro, zarobiliśmy znacznie mniej w okresie od kwietnia do czerwca 2024 r. niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Oprócz trendów rynkowych i wyzwań strukturalnych, nasza największa linia lotnicza Lufthansa została dotknięta niekorzystnymi zdarzeniami. Niemniej jednak spodziewamy się, że dzięki środkom, które zastosowaliśmy w celu zabezpieczenia naszych zysków, na koniec roku przedstawimy pozytywny wynik dla całej Grupy
- stwierdził Michael Niggemann, dyrektor finansowy holdingu.

Dzięki wysokiemu poziomowi dokonanych rezerwacji, przepływy pieniężne z działalności operacyjnej Grupy Lufthansa w I połowie 2024 r. wyniosły ok. 2,8 mld euro, pomimo ujemnego wyniku operacyjnego. Inwestycje netto były o ok. 100 mln euro niższe niż w roku poprzednim i wyniosły 1,7 mld euro. Grupa osiągnęła skorygowany wolny przepływ pieniężny w wysokości 878 mln euro. Zadłużenie netto zmniejszyło się do 8,1 mld euro w porównaniu z końcem 2023 r. Płynność Grupy wzrosła o 200 mln euro do 10,6 mld euro, w porównaniu z początkiem roku, pozostając tym samym powyżej celu.


Grupa uważa, że globalny popyt na podróże lotnicze pozostaje bardzo silny, zwłaszcza wśród podróżujących prywatnie. Linie lotnicze z Grupy Lufthansa spodziewają się kolejnego dobrego lata pod względem wolumenu pasażerów. Rezerwacje do końca października są o ponad 10 proc. wyższe niż w zeszłym roku. Najpopularniejszymi letnimi kierunkami podróży w 2024 r. pozostają Hiszpania, Portugalia, Włochy i Grecja, a w przypadku podróży długodystansowych USA, Japonia i południowa Afryka.

Zgodnie z aktualnymi planami oferowanie Grupy Lufthansa w III kw. ma wynieść około 96 proc. poziomu sprzed koronakryzysu. Firma zakłada, że ​​rentowność w tym okresie będzie niższa o 1 proc. niż w 2023 r. Oczekuje się, że koszty jednostkowe wzrosną w podobnej proporcji. Holding spodziewa się, że jej skorygowany EBIT w III kw. będzie niższy od poziomu z 2023 r. z powodu kłopotów linii Lufthansa. Grupa dostosowała swoje roczne prognozy do opisanych zmian i obecnie w roku obrotowym 2024 spodziewa się osiągnięcia skorygowanego zysku operacyjnego w wysokości od 1,4 do 1,8 mld euro.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy