Korean może uruchomić loty do Polski

24 czerwca 2024 11:08
10 komentarzy
Narodowe koreańskie linie lotnicze Korean Air otrzymały zgodę na wykonywanie lotów do Polski. Żeby ją utrzymać przewoźnik musi zainaugurować połączenie nad Wisłę najpóźniej w maju przyszłego roku.
Reklama
O otrzymaniu pozwolenia informuje koreański portal The Chosun Daily. Według jego informacji Korean Air otrzymał zgodę na wykonywanie czterech lotów tygodniowo i najbardziej jest zainteresowany uruchomieniem połączenia z Seulu na stołeczne Lotnisko Chopina. Liczbę tygodniowych rejsów pomiędzy Polską i Koreą Południową reguluje dwustronna umowa bilateralna, zgodnie z którą, po zeszłorocznej nowelizacji możliwe jest obecnie wykonywanie przez wyznaczonych przewoźników z obu państw 7 rozkładowych rejsów z Polski do Seulu i trzech do miasta Busan. Bardzo prawdopodobne, że już niedługo LOT na swojej flagowej trasie z Warszawy do Seulu będzie musiał się liczyć z konkurencją ze strony koreańskiej linii. Obecnie polski przewoźnik oferuje pomiędzy obiema stolicami 6 lotów tygodniowo i zgodnie z umową nie ma możliwości dodania kolejnych rotacji. Dodatkowo od października ubiegłego roku LOT raz w tygodniu lata do Seulu z Wrocławia.

- Rozważamy uruchomienie lotów do Polski
- potwierdził przedstawiciel Korean Air w rozmowie z The Chosun Daily.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami Korean Air musi rozpocząć działalność na trasach do Polski w ciągu roku od uzyskania koncesji i operować na nich przez co najmniej 20 tygodni, żeby została ona automatycznie przedłużona. Połączenie musi zatem zostać zainaugurowane najpóźniej w maju przyszłego roku, żeby przewoźnik utrzymał licencję.

Według Statistics Korea w Polsce działa około 350 koreańskich firm. W najbliższych latach współpraca biznesowa pomiędzy oboma krajami najprawdopodobniej będzie dalej się rozwijać, a liczba koreańskich podmiotów inwestujących w Polsce tylko wzrośnie. Według danych Overseas Koreans Agency w latach 2021-2023 liczba Koreańczyków mieszkających w Polsce wzrosła o prawie 70 proc. Obecnie koreańska diaspora nad Wisłą liczy ponad 4 tys. osób i jest porównywalna do populacji Koreańczyków we Włoszech czy w Hiszpanii.

Koreańska linia od lat słynie z wysokiego poziomu obsługi i komfortu na pokładach swoich samolotów. Firma konsultingowa Skytrax przyznała jej 5 gwiazdek, czyli najwyższą możliwą ocenę. Dalekodystansowa flota Korean Air składa się obecnie z 25 airbusów A330, 9 airbusów A380, 8 boeingów 747-8, 37 boeingów 777 oraz 13 boeingów 787-9. Przewoźnik oczekuje obecnie na dostawę kolejnych dreamlinerów w różnych wersjach oraz ponad 30 airbusów A350. Potencjalne połączenia do Polski będą najprawdopodobniej realizowane najmniejszymi we flocie airbusami A330 lub boeingami 787.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
volare2023 2024-06-27 22:55   
volare2023 - Profil volare2023
@ec29, to nie tak. Jestem całym sercem za LOT-em i chcę, aby stał się linią mogącą stawać w szranki nawet z silniejszymi graczami, ale życzę dobrze całemu polskiemu rynkowi lotniczemu i uważam, że jego rozwój poprzez innych przewoźników również jest zjawiskiem korzystnym. Konkurencja nie służy tylko eliminowaniu innych, ale przede wszystkim stwarzaniu warunków do podjęcia rywalizacji o pasażera, poprawianiu jakości usług i kształtowaniu popytu. LOT na polskim rynku ma mnóstwo atutów, gdyż jest najbardziej rozpoznawalną linią lotniczą, oferuje szereg transferów do polskich miast poza warszawskim hubem, a także umacnia swoją wiarygodność coraz lepszymi wynikami. Pasażerowie nie odwrócą się od niego, a najwyżej zaczną więcej wymagać - bo nie jest tajemnicą, że serwis pokładowy LOT-u na trasach długodystansowych nie jest powodem do dumy. Podróżnych jest dużo i coraz więcej. Wyniki połączenia WAW-ICN pokazują, że miejsce znajdzie się dla jednych i dla drugich, więc nie podzielam obaw dotyczących przyszłości tego flagowego kierunku azjatyckiego naszych linii. Bądź spokojny - bankructwa LOT-u nie zaproponuję, a w toczących się sporach dotyczących polskiego rynku lotniczego stoję po stronie tych, którzy chcą zapewnić mu możliwie najlepsze warunki (CPK).
Co do problemów ze znalezieniem kierunków długodystansowych, moim zdaniem jest kilka takich, które z dużą dozą prawdopodobieństwa żadnych problemów nie przysporzą (BOS, IAD, SFO). Zresztą i te wymienione przez Ciebie nie są/nie były jednoznacznie wątpliwe ekonomicznie. Kwestia umiejętnego zarządzania sezonowością jest tu pod prostu szczególnie ważna.
I nie jestem megalomanem oczekującym wielkiego LOT-u i multum konkurentów. Piszemy tu przecież o jednym konkurencie. Może pojawiłby się jakiś na kierunku nieobsługiwanym przez LOT, ale to nie tylko kwestia ekonomii. Racjonalnym celem jest moim zdaniem LOT na poziomie dzisiejszego Finnaira i Warszawa mogąca ścigać się z pierwszymi hubami Zachodu, np. VIE. Nie wydaje mi się, aby były to niezasadne oczekiwania. Choć mam trochę obaw związanych z polityką obecnego rządu, uważam że Polska jest na dobrej drodze dalszego rozwoju, pozyskiwania inwestorów, jak również "kształtowania" większej niż obecnie liczby Polaków podróżujących dalej niż w obrębie Europy. Można temu jednak trochę pomóc - i temu służy rozwijanie rynku lotniczego.
ec29 2024-06-25 19:39   
ec29 - Profil ec29
@rar123

Problemem w przypadku Bangkoku są niskie ceny biletów: to bardzo długa trasa, rotacja nie mieści się w ciągu 24 h. Wiemy, że dużo ludzi poleciało z Warszawy z przesiadką i że kupili bilety po niskich cenach. Ruch dyplomatyczny i biznesowy niewielki. Ja bym otwierał Bangkok tylko po podpisaniu kompleksowej umowy JV z Thai. Żeby złapać ruch dyplomatyczny i biznesowy do krajów tego regionu.

Z Warszawy są łatwiejsze i krótsze kierunki takie jak Kathmandu, Colombo, Male itp.
ec29 2024-06-25 19:26   
ec29 - Profil ec29
Widzę, że Was żadne racjonalne argumenty, ani nawet empiryczne przykłady Pragi, Budapesztu, Berlina i Bukaresztu. Nawet jest gorzej: CPK polega na urojeniach mocarstwowych polegających na ignorowaniu:
- problemu, ze znalezieniem kolejnych kierunków długodystansowych, co pokazują LAX i SIN
- strat na tanio sprzedawanych przesiadkach
- możliwości agresywnego rozwoju Ryan i Wizza na najbardziej dochodowych kierunkach europejskich z CPK
- możliwości zabrania paxów LOT-owi przez Ryana/Wizza latającego z Modlina, gdyż i tu i tu taxi będzie po 150 zł
- łatwego wejścia dla konkurentów długodystansowych. Można przypomnieć o AA, które planowało Chicago - Warszawa i nie dostało slotów, teraz mamy Korean.

Z Wami jest jeszcze gorzej: w mocarstwowym uniesieniu uznaliście, że możliwe jest CPK, wielki LOT, multum bezpośrednich zagranicznych konkurentów i jeszcze domagacie się kilku lotów Emirates dziennie. Zobaczcie jak nieliczne są trasy z konkurencją pomiędzy UE, a Amerykami i Dalekim Wschodem.

Polska to bogaty kraj: per capita aż 41% PKB Niemiec i aż 27% USA. I wiadomo, że jesteśmy bardziej atrakcyjni turystycznie od Włoch, Francji, czy Hiszpanii: szkoda, że turyści o tym nie wiedzą ;-))
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy