CPK z przetargiem na budowę tunelu pod Łodzią

29 lipca 2024 13:43
Spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła przetarg na budowę 4,6-kilometrowego tunelu dla Kolei Dużych Prędkości pod Łodzią. To najbardziej zaawansowana inwestycja prowadzona obecnie przez spółkę.
Reklama
Otwarcie ofert w przetargu zaplanowano na koniec września br. Kryteria wyboru oferty to: cena (70 proc.) i kwalifikacje personelu (30 proc.). Na realizację zamówienia wykonawca będzie miał 46 miesięcy od podpisania umowy.

Tunel kolejowy pod Łodzią to jedyna na razie inwestycja prowadzona przez CPK, która wyszła poza fazę projektu i jej powstanie w tym momencie jest już w zasadzie przesądzone. Mimo trwających przez kilka miesięcy niepewności i oczekiwania na ostateczną decyzję odnośnie budowy portu w Baranowie, prace nad tunelem nie zahamowały i toczą się według wstępnych harmonogramów.


Dotychczas spółka podpisała już dwa z trzech dużych kontraktów dotyczących Łodzi. Pierwszy to umowa na wzmocnienie fundamentów Łódzkiego Domu Kultury. Wszystkie prace w tym zakresie zostaną już niedługo zrealizowane i będzie się mogło rozpocząć drążenie właściwego tunelu.


Drugą umowę o wartości 147 mln zł podpisano w grudniu ubiegłego roku i dotyczy ona budowy komory startowej dla tarcz drążących tunel. Zgodnie z kontraktem, prace nad nią powinny zakończyć się jeszcze w tym roku. Realizacja tunelu dalekobieżnego CPK jest skoordynowana z trwającą budową tunelu PKP Polskich Linii Kolejowych – dla ruchu regionalnego i aglomeracyjnego.

– Tunel dalekobieżny CPK to kluczowy element tzw. “Y”, czyli projektowanej trasy Kolei Dużych Prędkości między Warszawą, CPK, Łodzią, Wrocławiem i Poznaniem. To bardzo ważna inwestycja, która wpłynie na funkcjonowanie polskiej kolei, a także istotny krok w realizacji naszego projektu 100-minutowej Polski. Nie tylko integrujemy wszystkie rodzaje transportu, by stworzyć spójną sieć transportową kraju, ale modernizujemy infrastrukturę i przyśpieszamy pociągi, by realnie skrócić dystanse między miastami
– powiedział Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.

Linia Kolei dużych prędkości pozwoli skrócić czas przejazdu z Łodzi do Warszawy do 40 minut oraz docelowo zapewni połączenie komunikacyjne przyszłego portu lotniczego w Baranowie z Warszawą, Łodzią, Wrocławiem i Poznaniem.


– Przetarg na tunel w Łodzi to dowód na to, że kontynuujemy realizację inwestycji CPK, kierując się korzyściami dla pasażerów. Tunel ten będzie bardzo istotnym elementem linii „Y”, która jest naszym priorytetem inwestycyjnym. Po zakończeniu budowy trasy z Łodzi do Warszawy w 2032 roku podróż między tymi miastami skróci się do ok. 40 minut, czyli znacznie krócej niż obecnie. Będzie to czas porównywalny z czasem przejazdu warszawskim metrem ze stacji Kabaty do stacji Młociny
– stwierdził Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Pociągi jadące linią kolejową nr 85 od strony Warszawy będą wjeżdżać do tunelu na dworcu Łódź Fabryczna, a wyjadą z niego w zachodniej części miasta przy osiedlu Retkinia, skąd tory mają w przyszłości prowadzić dalej w kierunku Sieradza, a następnie Poznania i Wrocławia.



Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy