Lotnisko Chopina: PPL rozważa budowę terminala dla tanich linii lotniczych

20 września 2024 09:00
Polskie Porty Lotnicze rozważają budowę na terenie Lotniska Chopina specjalnego terminala dedykowanego przewoźnikom niskokosztowym i czarterowym. Inwestycja ma stanowić lepszą alternatywę dla rozbudowy już istniejącego budynku, która negatywnie wpłynęłaby na funkcjonowanie portu.
Reklama
W kwietniu br. podjęto ostateczną decyzję, że mimo kontynuowania projektu CPK, Lotnisko Chopina ma zostać rozbudowane. Przedstawiciele Polskich Portów Lotniczych deklarowali, że inwestycja jest konieczna ze względu na opóźnienie budowy portu lotniczego w Baranowie i będzie realizowana według planów, które zostały zarzucone w 2019 roku. Ostateczny projekt rozbudowy miał zostać przedstawiony jesienią br. Teraz dowiedzieliśmy się, że szczegółowe plany zostaną pupublicznione dopiero na przełomie 2024 i 2025 roku, ale co najbardziej istotne, zmianie może ulec nawet cała koncepcja prac. W rozmowie z portalem WNP.pl Andrzej Ilków, prezes PPL-u ogłosił, że rozważana jest budowa na Lotnisku Chopina zupełnie nowego terminala dedykowanego wyłącznie tanim i czarterowym liniom lotniczym.

- Poprosiłem Arup o przeprowadzenie dodatkowej analizy koncepcji z wiosny, która zakładała rozbudowę istniejącej bryły terminala. Teraz rozważamy również alternatywną opcję budowy nowego, niezależnego budynku terminala, który będzie dedykowany tanim przewoźnikom i czarterom. To pozwoli tradycyjnym przewoźnikom, którzy wzmacniają hubowość naszego portu, kontynuować operacje w obecnym terminalu
- powiedział w rozmowie z portalem WNP.pl Andrzej Ilków, prezes przedsiębiorstwa Polskie Porty Lotnicze.


Nowa koncepcja miałaby być odpowiedzią na rosnące zainteresowanie Lotniskiem Chopina ze strony tanich linii lotniczych, ale przede wszystkim budowa osobnego budynku nie wpłynęłaby w znaczny sposób na funkcjonowanie głównego terminala na Okęciu i nie ograniczałaby stale rosnącego ruchu na warszawskim lotnisku.

- Decyzja wynika przede wszystkim z potrzeby zachowania pełnej przepustowości Lotniska Chopina. Prace budowlane w obecnym terminalu mogłyby znacząco ją ograniczyć, a przy aktualnym poziomie ruchu nie możemy sobie na to pozwolić. Arup zaproponował sieć przejść i połączeń między nowym terminalem a istniejącą infrastrukturą. W nowym terminalu znajdą się nowoczesna sortownia bagażu oraz inne elementy infrastruktury zapewniające komfort podróżnym. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie, szczególnie ze strony przewoźników low-cost , którzy chcą zwiększyć swoją obecność na Chopinie
- stwierdził Ilków.

Powstanie na Lotnisku Chopina specjalnego terminala dedykowanego tanim liniom lotniczym pogorszy i tak już fatalną sytuację portu lotniczego w Radomiu, który w zamyśle inicjatorów jego rozbudowy miał przejąć niemieszczący się na Okęciu ruch niskokosztowy i czarterowy. Jest to jednak wiadomość, która z pewnością ucieszy największych niskokosztowych graczy na polskim rynku, czyli Wizz Aira i Ryanaira, a także przewoźników czarterowych takich, jak Enter Air, którzy zainteresowani przenoszeniem lotów z Warszawy na południowe Mazowsze nie są. Jak zadeklarował Andrzej Ilków, nie ma obecnie możliwości administracyjnego podziału ruchu na Mazowszu i skoro PPL nie jest w stanie zmusić tanich linii do opuszczenia Lotniska Chopina, to musi im stworzyć na nim odpowiednie warunki do funkcjonowania, jednocześnie oferując matrycę slotów, która oprócz warszawskich portów lotniczych ma uwzględniać również Łódź i Bydgoszcz.

- Nie mamy obecnie możliwości administracyjnego podziału ruchu lotniczego na Mazowszu, ponieważ nie możemy zapewnić liniom dostępu do infrastruktury lotniczej na równorzędnym poziomie. Lotnisko w Modlinie, po ostatnich ośmiu latach, jest mocno niedoinwestowane. Lotnisko w Radomiu jest lotniskiem współużytkowanym - ma ograniczone możliwości operacyjne, np. ze względu na brak decyzji środowiskowej nie można wykonywać lotów nocnych. Naszym celem jest stworzenie warunków do konstruktywnej współpracy z przewoźnikami, aby mogli oni podejmować świadome decyzje o wyborze portów, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom
- podsumował Ilków.


Terminal Etiuda

Jeśli plany ogłoszone przez prezesa PPL-u zostaną realizowane, to warszawskie Lotnisko Chopina już drugi raz w swojej historii będzie posiadało specjalny terminal dedykowany tanim liniom lotniczym. W latach 2004-2009 na Okęciu funkcjonował okryty złą sławą terminal Etiuda. Blaszany budynek, który oferował pasażerom znikomy komfort, a nawet zdarzało się, że zmuszał podróżnych do czekania na samolot na zewnątrz obiektu. Terminal Etiuda został zamknięty właśnie dlatego, że zdecydowanie odbiegał standardem od innych europejskich portów lotniczych i miejmy nadzieję, że jeśli rzeczywiście powstanie jego następca, to będzie to obiekt o wiele bardziej przyjazny podróżnym.

Impact-Site-Verification: e6ea63b9-4494-4785-a7d9-2b3a24bf283d

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy