Recenzja: Korean Air Lounge w Seulu-Incheon (Terminal 1)

12 października 2024 10:10
Oferta zlokalizowanej w terminalu 1 lotniska Incheon w Seulu poczekalni biznesowej Korean Air jest poprawna. Salon ten zarazem jednak rozczarowuje na tle wysoko klasyfikowanej azjatyckiej konkurencji.
Reklama
Na lotnisku Incheon w Seulu, będącym główną bazą dla koreańskiego przewoźnika, funkcjonują aż cztery jego różne poczekalnie przeznaczone dla klientów premium. Trzy nich, w tym osobny KAL First Class Lounge, znajdują się w nowszym terminalu 2, który obsługuje zdecydowaną większość rejsów Korean Air. Recenzowany salon jest natomiast jedynym należącym do linii w terminalu 1. Zlokalizowany jest na antresoli (jest to technicznie 4. piętro terminala) ponad główną strefą odlotową terminala, na którą można się dostać za pomocą ruchomych schodów lub wind w pobliżu bramki 28. Wejście do salonu jest na przeciwko otwartej tym roku nowej poczekalni sojuszu oneworld.


KAL Lounge w terminalu 1 jest czynny codziennie w godzinach między 6:30 a 21:30, z wyjątkiem niedziel, gdy otwarcie następuje pół godziny wcześniej. Godziny te są zatem krótsze w porównaniu do salonów linii w terminalu 2, ale jest to uzasadnione znacznie mniejszą liczbą obsługiwanych stąd jej lotów.


Z oferty poczekalni mogą skorzystać pasażerowie podróżującymi rejsami Korean Air oraz innych linii z sojuszu SkyTeam w klasie biznes oraz pierwszej, wybrani lojaliści programu SKYPASS, a także posiadacze statusu SkyTeam Elite Plus w innych programach bez względu na klasę przelotu. Ponadto lounge gości pasażerów z segmentu premium niektórych pozostałych przewoźników obsługiwanych w terminalu 1, np. China Southern Airlines, Hainan Airlines, MIAT czy Philippine Airlines.


Poczekalnia składa się zasadniczo z jednej przestrzeni podzielonej na mniejsze strefy. Tuż przy wejściu dostępna jest recepcja oraz zamykane schowki na większe bagaże. Niewątpliwą zaletą lokalizacji salonu jest znakomity dostęp do światła dziennego wraz z widokiem na fragment płyty lotniska oraz mimo relatywnie niedużej powierzchni wrażenie przestronności osiągnięte dzięki wysokim sufitom na antresoli. Styl, w którym urządzono wnętrza, charakteryzuje się bez wątpienia nowoczesnością, a zarazem elegancją.



Uwagę zwracają szczególnie bordowe fotele kubiki, które pozwalają gościom na łatwe zachowanie prywatności. Oczywiście w poczekalni znajduje się też sporo innych miejsc - przeznaczonych zarówno dla osób podróżujących samotnie, jak i we większym gronie rodziny czy znajomych.



Są wśród nich sofy, pufy, miejsca do pracy i zaułek z rozkładanymi fotelami masującymi. Przy większości z nich są dostępne gniazdka do ładownia sprzętów elektronicznych. Dodatkowo do dyspozycji jest niewielki pokoik mogący pełnić funkcję sali telewizyjnej.





Centralną część poczekalni zajmuje samoobsługowy bufet w formie wyspy. W trakcie mojej wieczornej wizyty serwowano w nim cztery dania na gorąco w stylu azjatyckim, dostępnych było również nieco świeżych warzyw, z których można było próbować skomponować jakąś sałatkę, sery oraz ciastka i dodatki. Nie zabrakło oczywiście popularnych w Korei zupek zalewanych wrzątkiem. Jakość podawanego jedzenia, jak i jego różnorodność były jednak dość przeciętne.



Jeśli chodzi o gamę dostępnych napojów była ona również na niewyróżniającym się poziomie. Można skorzystać z ekspresu do kawy oraz soków i napojów gazowanych z dystrybutorów. Z alkoholi był zaledwie jeden gatunek taniego wina czerwonego i białego, dwa rodzaje piwa (z automatu) i trzy rodzaje mocniejszych trunków.


W KAL Lounge dostępne są poza tym przestronne pokoje prysznicowe oraz osobne pomieszczenie przeznaczone np. do przebierania dzieci.


Poczekalnia Korean Air w terminalu 1 została urządzona funkcjonalnie i spełnia oczywiście swoją podstawią rolę, ale poza tym jest ona na przeciętnym poziomie. Bez wątpienia zaletą była stosunkowo niewielka liczba gości przebywających tutaj wieczorem w czasie mojej wizyty, co gwarantowało wszystkim ciszę i niezbędny komfort w trakcie oczekiwania na lot. Przede wszystkim jest to jednak efekt jej specyficznej z punktu widzenia oferty Korean Air lokalizacji - zdecydowana większość rejsów linii odbywa się, jak wspomniałem, z drugiego terminala, więc ten salon pełni tylko uzupełniającą rolę. W pozostałym zakresie miejsce to pozostawia uczucie rozczarowania. Słabo na tle poczekalni innych przewoźników azjatyckich wypada ocena jego oferty kulinarnej, brakuje baru, w którym serwowane byłyby koktajle czy kawa przygotowywana przez baristę, nie ma tutaj też żadnych innych nadzwyczajnych czy interesujących usług ani rozwiązań architektonicznych.


Fot. M. Stus






Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy